Zadokowany smartfon = komputer
Smartfony oferują coraz więcej aplikacji codziennego użytku. Dzięki temu stają się niemalże pełnoprawnymi, choć przenośnymi komputerami. Firma Canonical, odpowiedzialna za dystrybucję Linuxa Ubuntu, zadba żeby te urządzenia mogły z powodzeniem zastąpić desktopy.
Wbrew pozorom, na telefonach nie będzie zainstalowanego nowego systemu. Aplikacja zawierająca w 2 GB obraz Ubuntu będzie standardowo uśpiona, choć równocześnie zsynchronizowana z działającym Androidem. Dzięki temu, dane będą na bieżąco aktualizowane w obydwu interfejsach.
Żeby cieszyć się Linuksem, wystarczy podłączyć smartfona do stacji dokującej, monitora i komputera. Wtedy na ekranie wyświetli się pulpit Ubuntu pozwalający na wszystkie opcje komputera stacjonarnego, w tym na emulowanie systemu Windows wraz z jego aplikacjami.
Czy to rozwiązanie sprawi, że posiadacze high-endowych telefonów zrezygnują z dużych skrzynek na rzecz miniaturowych, ale silnych maszyn? Z pewnością z rozwiązania nie skorzystają miłośnicy gier. O ile odpalony przez Androida system Linux pozwoli na sprawdzenie poczty, odpisanie na SMSy, oglądanie filmów czy przeglądanie internetu, to raczej nie ma mowy o rozbudowanej zabawie - najwyżej w prostsze tytuły.
Żeby korzystać z pełnoprawnego komputera w kieszeni, wymagany jest smartfon z dwurdzeniowym procesorem 1 GHz, 2 GB pamięci na dane i 512 MB RAM. Do tego niezbędne będzie wyjście HDMI. Pełny pokaz ma odbyć się w trakcie targów MWC w Barcelonie. Już jednak pojawiają się pierwsze wątpliwości, czy to aby nie za duże obciążenie dla tak małego urządzenia.
Działanie Ubuntu na Android, Youtube / kanał Teamphones
Czy uruchamianie aplikacji Windows na Linuksie emulowanym przez Androida ma sens?
Więcej o smartfonach i telefonach:
- Samsung Solid C3350: wytrzymały telefon dla aktywnych osób
- Samsung Galaxy S III: smartfon zadebiutował na targach CES?
- Samsung Galaxy S Advanced: specyfikacja nowego smartfona
- HTC One X: smarfon z Nvidia Tegra 3 i systemem Android 4.0 na MWC 2012
- Motorola Atrix 3: smartfon z potężną specyfikacją - pierwsze informacje
Źródło: somobile, cellphoneforums, phonearena, Youtube - Teamphones
Czy już zagłosowałeś w plebiscycie na Produkt Roku? Na pewno masz swój ulubiony produkt i markę. Weź udział!
Komentarze
18Ciekawy pomysł ale ja wciąż czekam na Ubuntu dla tabletów i smartfonów który mają być przyszłe wersje Ubuntu
Życie będzie tylko coraz prostsze i ultramobilne.