Manta chce wejść na kolejny szczebel rozwoju. Wprowadza smartfony, tablety, dysk sieciowy MantaBox.com i inwestuje w rozwój w kraju.
Manta to marka produktów, która znana jest chyba każdemu. Lepiej lub gorzej, ale zawsze w rozsądnej cenie. Kiedyś Manta Multimedia Sp. z o.o. teraz Manta S.A. firma, która chce wejść niedługo na giełdę. Jednak nie tylko struktura ulega zmianom. Do oferty trafiają nowe produkty, które chcą zerwać z wizerunkiem wyłącznie budżetowych zabawek. Ceny oczywiście nadal będą konkurencyjne, ale ma być o szczebel lepiej. Podobnie jak u wielu innych polskich producentów istotne staje się wzornictwo, a także to, co jest pod maską. Oczywiście w granicach, które gwarantują przyzwoite ceny. Ciekawa jest informacja, o planach rozwojowych, które zakładają wykorzystanie polskiego potencjału. Do fabryki telewizorów pod Łodzią dołączy niedługo centrum badawczo-rozwojowe, które ma zajmować się rozwojem nie tylko oprogramowania. Już teraz, dzięki współpracy z Oktawave, Manta oferuje całkowicie polską chmurę Manta Box.
Treść tej infromacji to plon naszej wizyty na prezentacji firmy Manta S.A.. Mogliśmy na niej zobaczyć, to co najciekawsze obecnie ma w ofercie Manta, co niedługo trafi do sklepów i usłyszeć, jakie są plany na przyszłość. Do tej marki wiele osób podchodzi sceptycznie, choć w ciągu ostatnich lat bardzo dużo według przedstawicieli firmy się poprawiło. Prezes firmy Bogdan Wiciński pochwalił się ostatnimi wynikami finansowymi. W pierwszej połowie 2013 roku, firma zarobiła 52 miliony złotych, przy 4,5 milionach zysku. Plany na kolejne lata są jeszcze ambitniejsze co widać na poniższym slajdzie.
Skąd biorą się dochody Manty? W dużym stopniu z polskiego rynku, ale niektóre jej produkty bardziej podobają się klientom z zagranicy. Tak było w przypadku serii telewizorów 3D. Świetnie sprzedawały się w Wielkiej Brytanii, podczas gdy w Polsce nie cieszyły się popularnością. Rok 2013 to duża popularność produktów RTV, co zapewne pośrednio jest wynikiem cyfryzacji. I tak w tym roku dotychczas sprzedano ponad milion dekoderów DVBT, a w fabryce Flextronics pod Łodzią wyprodukowano 100 tys. telewizorów. Dodamy do tego jeszcze jedną ciekawą liczbę - 200 000 tabletów. Z pewnością takie rezultaty nie zadowoliłyby Samsunga, ale potencjał obu firm jest nieporównywalny.
Manta chce zaistnieć również na rynku smartfonów. Do sprzedaży trafiło 5 nowych modeli tych urządzeń, a jeden z nich - MS4502 już mamy i dla was przetestujemy. Smartfony wyposażono w ekrany o rozdzielczości od 854x480 pikseli, poprzez 960x540 pikseli do 1280x720 pikseli. Przekątne to od 4,3 do 5,3”. Wszystkie modele mają podwójny slot na karty SIM. Co do wyglądu trudno im cokolwiek zarzucić, opakowania to już wyższa liga, a jak wypadną w praniu, niedługo się przekonamy.
Smartfon MS4502. Poniżej głośniczki Bluetooth (dwa różne modele). Wyposażone są w przyciski sterujące odtwarzaniem, slot na karty mikroSD, a także w mikrofon co pozwala na prowadzenie rozmowy z pomocą samego tylko głośniczka.
Smartfon Manta MS4701. Przekątna 4,7” coś wam przypomina?
Czterordzeniowy (Cortex-A9, 1,2 GHz) Manta MID 781.
Preinstalowane aplikacje, które można i tak znaleźć w sklepie? Po pierwsze Manta zakłada, że klient od razu będzie miał podane na talerzu co lepsze rozwiązania, a niektóre z nich, w tym nawigacja NaviExpert, ebooki z Nexto.pl, audiobooki z Audioteka.pl czy filmy ze strefy VOD będą dostępne z darmowymi bonusami.
Oferta Manty nie ogranicza się do sprzętu RTV i mobilnego. Oprócz produktów AGD, możemy kupić również czytniki e-booków, słuchawki, a w niedalekiej przyszłości również dedykowane kamery sportowe.
Tablety Manta.
Czytniki e-booków Manta EBOOK04 z ekranem e-ink 800x600 punktów.
Prezes Manta S.A. podkreślał niejednokrotnie w trakcie prezentacji, że Manta to firma z polskimi korzeniami, z polskim kapitałem i taką pozostanie. Niemniej ekspansja na sąsiednie rynki, w tym otworzenie spółek córek na Niemczech, w Rosji i na Ukrainie niedługo stanie się faktem. Manta obecna jest także w Czechach i krajach Bałtyckich.
To narazie zapowiedź kamer sportowych.
Trzon działalności firmy ma pozostać oczywiście w Polsce. Planowane jest otwarcie centrum badawczo-rozwojowego. W nim będzie powstawało oprogramowanie, w czym, jak usłyszeliśmy, Polacy są świetni, a także projekty nowych konstrukcji sprzętowych. Na razie w projekt zainwestowane zostanie kilkanaście milionów złotych.
Telewizory Manta dostępne są w przekątnych od kilku cali, choć to raczej przenośne odtwarzacze, do 50 cali. W ofercie biznesowej znajdziemy również panele prezentacyjne o przekątnej nawet 70 cali.
Jednak na efekty polskiej myśli technicznej nie trzeba będzie czekać. Już teraz rusza dysk sieciowy Manta Box, która nie tylko z nazwy ma stać się konkurencją dla innych rozwiązań. Najważniejszą cechą Manta Box jest fakt, iż bazuje ona na chmurze Oktawave, czyli całkowicie polskim projekcie, chmurze zlokalizowanej w Polsce, która może pochwalić się kilkukrotnie lepszą wydajnością niż serwery Amazona. Na początek za darmo będzie można otrzymać 5 GB miejsca, a bonusy będą przyznawane za rejestrację urządzeń Manta lub polubienie profilu Manty.
Mantabox.com będzie różniła się od innych chmur tym, że wraz z biegiem czasu posiadacze sprzętu Manty będą mogli na niej znaleźć dedykowane bonusy w formie oprogramowania lub plików multimedialnych.
Zwieńczeniem, przynajmniej częściowym, ponad 15 letniej historii firmy, urodziny już 5 listopada, ma być wejście na giełdę. IPO planowane jest na przyszły rok.
Źródło: Manta, Inf. własna
Komentarze
15Aż dziw bierze że ktos nie podjął się oficjalnego przedstawicielstwa w Polsce ich telefonów bo z tego co wiem BARDZO dużo ludzi ściąga ich fony z Chin za pośrednictwem Aliexpress zainteresowani wiedzą o co kaman.