Stało się! Kopanie Ethereum na kartach graficznych odchodzi do lamusa
Merge Ethereum już za nami - druga najważniejsza kryptowaluta na świecie przeszła z algorytmu Proof-of-Work na energooszczędny Proof-of-Stake. Co to oznacza dla użytkowników?
Do tej pory Ethereum (ETH) korzystało z algorytmu Proof-of-Work (PoW), gdzie każde potwierdzenie transakcji wymagało zaangażowania dużej mocy obliczeniowej. Często wykorzystywano tutaj karty graficzne – górnicy budowali tzw. koparki kryptowalut, które zajmowały się tzw. kopaniem kryptowalut (a więc zarabianiem pieniędzy). Metoda POW jest nieefektywna energetycznie, przez co często była krytykowana przez przeciwników kryptowalut
Ethereum przeszło na Proof-of-Stake
W 2016 roku zdecydowano, aby Ethereum przeszło na model Proof-of-Stake (PoS) – nowy algorytm, który też zajmuje się weryfikacją operacji w sieci blockchain, ale w dużo efektywniejszy sposób. Według wstępnych szacunków mówiono o zmniejszeniu zużycia energii o 99,95%. Po licznych opóźnieniach, w końcu cała operacja zakończyła się powodzeniem.
Przejście z algorytmu Proof-of-Work na energooszczędny Proof-of-Stake (tzw. Merge) tak naprawdę rozpoczęło się 6 września podczas wdrożenia oprogramowania Bellatrix. Operacja została sfinalizowana dzisiaj – po wydobyciu tzw. bloku Terminal Total Difficulty (TTD).
Warstwa techniczna Ethereum jest gotowa na nowy algorytm, ale w najbliższych godzinach istnieje duże ryzyko błędów, oszustw i dużego niestabilności kursu. Z biegiem czasu sytuacja powinna się ustabilizować.
Co się zmieni po przejściu Ehtereum na Proof-of-Stake?
Jakie są efekty przejścia Ethereum z Proof-of-Work na Proof-of-Stake?
Szczególnie warto zwrócić uwagę na zmniejszenie poboru energii elektrycznej – wdrożenie nowego algorytmu sieci Ethereum przyczyniło się do zmniejszenie światowego zapotrzebowania na energię elektryczną o 0,2% (!).
Zmiany wpłyną też na rynek sprzętu. Kopanie ETH na kartach graficznych stało się całkowicie nieopłacalne, przez co część górników na pewno zacznie masowo wyprzedawać pokoparkowe karty. Nie oznacza to jednak, że kopanie na kartach całkowicie odeszło do lamusa, bo funkcjonują inne kryptowaluty z algorytmem PoW, gdzie zaangażowanie procesorów graficznych nadal ma sens.
Źródło: The Verge, Vitalik Buterin
Komentarze
66Inna kwestia to zrozumienie PoS i scamy z tym zwiazane. PoW byl dla kopaczy bardziej bezobslugowy - albo stawiales pool albo kopales na rzecz poola. Padlo Ci zasilanie - najwyzej czegos nie wykopales. Straty w PoS sa wieksze, od validatorow wymaga sie dosc restrykcyjnych kryteriow QoS, od nominatorow wymaga sie zaufania dla validatorow czesto bedacych tylko malo mowiaca nazwa firmy na drugim koncu swiata. Obstawiam, ze bedzie nowa fala pump and dumpow: maszynka w S3, celebryckie promo validatora w social mediach zeby uzbierac na entry fee, zgarniecie prowizji za walidacje, firma znika, rachunek za S3 nieoplacony, na lodzie zostaja inwestorzy ktorzy uwierzyli ze lepiej zrzucic sie na entry fee validatora niz byc plebejskim nominatorem za mniejsza kase.
Ty tez możesz tyle zarobic dlatego mam dla ciebie propozycje nie do odrzucenia !!!! Zainstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj z mego kodu polecajacego a aoyrzykasz az 25$ w cro!!! Tak zupełnie zadndarmo!!!! Zostan tak jak ja multimilionerem i kup se wielkanwille!!! Najdroższe elektryczne Tesle i spotykaj się z pięknymi kobietami c aleho świata!!! Oto mój kod!!!!! !!!!!!
jjey2xxs9c