Metaverse docelowo ma być miejscem, w którym będzie można pracować, robić zakupy czy grać w gry. Jednak to nie wszystko. W Japonii metaverse wykorzystuje się do wsparcia w nauce tych uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w lekcjach.
Japonia stawia na naukę w metaverse
Analitycy przewidują, że projekty związane z metaverse nie są przyszłościowe i większość z nich zostanie zamknięta do 2025 roku. Czy tak będzie? Ciężko przewidzieć, jednak niektórzy się nie zrażają i chcą dalej rozwijać wirtualne światy. Jednym z obszarów, w którym metaverse może się sprawdzić jest, jak się okazuje, edukacja.
Pierwszym krajem, który wykorzystuje tę technologię do nauki jest Japonia. W mieście Toda wdrożono usługę edukacyjną metaverse, która pozwala dzieciom nie tylko zwiedzić kampus, ale też uczyć się w wirtualnych klasach. Rozwiązanie to może być pomocne szczególnie tym uczniom, którzy mieszkają daleko od szkoły, ale też tym, którzy omijają lekcje.
Zgodnie z danymi rządowymi, 244 940 japońskich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych było nieobecnych przez co najmniej 30 dni w 2021 roku. Starania, by zwiększyć frekwencje, nie przynosiły rezultatów, dlatego też japońscy urzędnicy stawiają na edukację metaverse, by pomóc dzieciom nawiązać kontakt z innymi.
Metaverse to dobre miejsce do nauki?
Eksperci uważają, że metaverse ma duży potencjał edukacyjny. Może pomóc uczniom usprawnić ich edukację, zapewniając imersyjne i interaktywne doświadczenia, a także stworzyć wygodne, cyfrowe środowisko do zajęć, badań, eksperymentów oraz projektów. Wszystkie czynności, jako że mogą odbywać się w czasie rzeczywistym, umożliwią uczniom i nauczycielom odpowiednią interakcję w tej samej przestrzeni. Co więcej, możliwe będzie też odbywanie wycieczek, np. zwiedzanie muzeów.
Wirtualny, oparty na współpracy i zorientowany na zadania charakter metaverse pozwoli uczniom uczyć się, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kiedy nauka jest przyjemna, jest najbardziej efektywna.
Wirtualna nauka pomoże też nauczycielom i sprawi, że będą mogli lepiej wesprzeć każdego ucznia:
Metaverse może również ułatwić przekazywanie wiedzy szerszej publiczności, oferując wykłady prowadzone przez animowanych nauczycieli. W rezultacie nauczyciele będą mieli znacznie więcej czasu na wsparcie każdego ucznia i zaoferowanie mu spersonalizowanych wskazówek, podczas gdy technologia wykona za nich rutynowe zadania.
Co sądzicie o nauce w metaverse? Dajcie znać w komentarzach.
Źródło: cointelegraph.com
Komentarze
6Przyszłość fajna, ale niektórych rozwiązań zwłaszcza u młodzieży trzeba unikać jak ognia, na starość każdy niech robi co chce :)
Oby każde dziecko miało mądrych rodziców...