PandaBoard wprowadził do sprzedaży miniaturową płytę główną OMAP4, którą wyposażył w zintegrowany procesor ARM Cortex-A9 - jednostkę, którą stosuje się w smartfonach. Płyta jest bardzo mała i niezwykle lekka.
PandaBoard jest niezbyt rozpoznawaną firmą na polskim rynku. Jej nowa, a zarazem pierwsza płyta główna - OMAP4 - to miniaturowa konstrukcja, która wielkością przypomina format płyt pico ITX.
Warto przeczytać: | |
Na laminacie o wymiarach 10,15 cm x 11,43 cm, producent umieścił dwurdzeniowy procesor ARM Cortex-A9, który pracuje z częstotliwością 1 Ghz oraz układ graficzny POWERVR SGX540 zgodny z OpenGL ES v2.0, OpenGL ES v1.1, OpenVG v1.1 i EGL v1.3. Warto zaznaczyć, że procesor ten domyślnie przeznaczony jest dla smartfonów.
Dodatkowo konstrukcja została wyposażona w:
- 1 GB pamięci LPDDR2,
- czytnik kart pamięci SD / MMC,
- moduł Wi-Fi zgodny ze standardem 802.11 b/g/n,
- moduł Bluetooth 2.1,
- port USB 2.0 On-The-Go
- port COM
Na tylnym panelu znajdziemy złącze karty sieciowej, dwa porty USB 2.0, dwa wyjścia HDMI (do jednego z nich poprzez adapter, można podłączyć monitor ze złączem DVI), dwa gniazda zintegrowanej karty dźwiękowej oraz gniazdo zasilające.
Płyty główna OMAP4 jest głównie przeznaczona pod systemy operacyjne bazujące na Linuksie – na przykład Android, Angstrom, Chrome, MeeGo, czy Ubuntu. Układ graficzny jest w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości Full HD (1080p30). Dużą zaletą komputera opartego o ową płytę główną będzie pobór mocy. Z pewnością każdemu spodoba się mini komputerek, który wielkością przypomina puszkę z Coca-Colą i jest do niej porównywalny wagowo – waga samej płyty to zaledwie 74 gramy.
Płyta główna PandaBoard OMAP4 jest już dostępna w sprzedaży w cenie 174 dolarów. Poniżej możecie zobaczyć filmiki prezentujące miniaturową płytę główną firmy PandaBoard.
Źródło: slashgear.com
Polecamy artykuły: | ||
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5 | Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD | Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450 |
Komentarze
20Acha no tak, ubuntu na karcie pamięci ^^
Fajne... badziewko. Pobawiłbym się tym, ale tylko pobawił.
A tak na powaznie podoba m sie to, z checia bym sobie takie cos sprawil ;P
moje pytanie na temat systemu operacyjnego
widzę że posiada to cacko JTAGa; czy płyta (obsługiwać będzie na pewno, jak się podziała z JTAGiem) obsługuje Windowsa? chodzi mi czy da się najnormalniej go zainstalować, czy płyta działa tylko na linuxie? cacko zakupie ale musze się jeszcze paru szczegółów dowiedzieć :)