Starsze wersje Androida nie otrzymają już aktualizacji bezpieczeństwa. Zagrożonych może być ponad miliard urządzeń
Jeżeli masz na swoim urządzeniu mobilnym starszą wersję systemu Android to nie otrzymasz już aktualizacji bezpieczeństwa. Grono osób podatnych na działania złośliwego oprogramowania to ponad 40% użytkowników Androida.
Brytyjska organizacja konsumencka Which? ostrzega użytkowników starszych wersji Androida o podatności ich urządzeń na złośliwe oprogramowanie, utratę danych oraz ataki hakerskie. Zagrożonych może być ponad miliard urządzeń.
Im starszy Android, tym większe ryzyko
Według danych Google, dwóch na pięciu użytkowników Androida może już nie otrzymać aktualizacji bezpieczeństwa. Oczywiście nieaktualizowane oprogramowanie nie zacznie od razu sprawiać problemów, ale zmniejszy się bezpieczeństwo korzystania z urządzenia. Może to ułatwić kradzież danych osobowych, pojawi się więcej spamu lub rachunek obciążą opłaty za usługi premium niewiadomego pochodzenia.
Google i bezpieczeństwo
Firma Google stara się zapewnić użytkownikowi lepszą ochronę i kontrolę nad danymi. Jednak istnieje realne zagrożenie, że starsze urządzenie stanie się celem ataku. Według Google, 42,1% aktywnych użytkowników Androida korzysta z systemu w wersji 6.0 lub wcześniejszej. Oznacza to, że na całym świecie może być ponad miliard telefonów i tabletów, które pozostały bez ochrony. W 2019 roku nie wprowadzono ani jednej aktualizacji bezpieczeństwa dla systemów starszych niż Android 7.0 Nougat.
Which? przeprowadził test na trzyletnich urządzeniach z Androidem (większość z systemem w wersji 7.0), które zostały wystawione na atak. Wszystkie telefony w testach zostały pomyślnie zainfekowane przez Jokera (który automatycznie rejestruje w płatnej usłudze premium) i Bluefrag (luka modułu Bluetooth).
Mam starszego Androida, co robić?
Warto mieć aktualizowanego Androida, ale nie każdy chce lub może od razu wymienić swój telefon na nowy z powodu nieaktualnego systemu. Można korzystać z urządzenia bezpieczniej stosując kilka prostych zasad, które poleca organizacja Which?:
- Uważaj co pobierasz, zwłaszcza jeżeli instalujesz aplikacje spoza oficjalnego sklepu Google Play. Zwróć również uwagę na uprawnienia przyznawane poszczególnym aplikacjom.
- Patrz na co dokładnie klikasz. Oprócz złośliwych linków przychodzących na skrzynkę mailową, można otrzymać link w wiadomości SMS, albo MMSa z nieprzyjemną niespodzianką. Trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku nieznanych nadawców czy kurierów od paczek, których nie zamawialiśmy.
- Rób kopie zapasowe. Miej swoje ważne dane w przynajmniej dwóch miejscach (na przykład w telefonie i w chmurze). W przypadku jakiegoś problemu z urządzeniem, dane pozostaną bezpieczne.
- Pobierz i zainstaluj program antywirusowy, koniecznie z pewnego źródła.
Which? naciska na producentów, aby zapewnili konsumentom większą przejrzystość w zakresie czasu wspierania konkretnego urządzenia. Stara się również nakłonić ustawodawców do prawnego zagwarantowania czasu wsparcia urządzeń mobilnych.
Źródło: Which?, ZDNet
Warto zobaczyć również:
- Android 11 dostępny dla deweloperów. Jakie nowości szykuje Google?
- Masz taniego smartfona i nie możesz grać w gry? Spokojnie, Google idzie z pomocą
- Najlżejsze smartfony, które mogłeś kupić w 2019
Komentarze
8Ponad miliard śmieci do przodu.