Tsunagari Geo-Cosmos to nazwa projektu japońskich naukowców z firmy Mistubishi, który łączy w sobie kilka mniejszych przedsięwzięć. Ma on za zadanie przyciągnąć do National Museum of Emerging Science and Innovation w Tokio zwiedzających. Powstał dla uczczenia 10tej rocznicy otwarcia muzeum.
Projekt wykorzystuje gigantycznych rozmiarów sferyczny wyświetlacz o średnicy 6 metrów, składający się z 10 363 małych ekranów OLED. Wygląda to jak efektowniejsza i większa wersja kuli dyskotekowej. Dzięki możliwości wyświetlania na niej obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości możliwe jest zaprezentowanie nie tylko wyglądu ziemi sfotografowanej z kosmosu, ale także jej przekrojów, warstw i wszelkich innych danych – położenia chmur, prezentacji zaludnienia i tym podobnych informacji.
Ekran w budowie
Wyświetlacz umieszczono w holu muzeum tak, by zwiedzający poruszający się po galerii mogli swobodnie oglądać obrazy z każdej strony. Zastosowanie ekranów OLED pozwoliło na prezentację danych o każdej porze dnia – jasne i wyraźne obrazy są doskonale widoczne nawet w południe. Na poniższym filmiku można zobaczyć jak wygląda ekran w akcji.
Więcej o technologii OLED:
- OLED - ekrany przyszłości
- Samusng: elastyczne wyświetlacze AMOLED już w 2012
- TDK: przezroczyste wyświetlacze OLED w produkcji
- Samsung: problemy z dostępnością AMOLED znikną
- „Łamany” ekran od Samsunga
Źródło: ScienceDump
Komentarze
34"Ciekawe jak w Crysisa by się na tym grało?" ;)
tylko pytanie jak małe te ekrany są, bo z 2 zdjęcia perspektywicznie one na takie małe nie wyglądają, dałbym im jakieś z 30x30 cm, a de facto wychodzi jakieś 1x1 cm.