Dotarliśmy do zdjęć kolejnej płyty głównej MSI z podstawką AM3+ i mostkiem 990FX. Tym razem jest to trochę uboższy model, który pozwala na połączenie tylko dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFire.
Nie tak dawno temu pisaliśmy o najlepszym modelu płyty głównej MSI pod procesory AMD Bulldozer - 990FXA-GD80. Tym razem jednak przyszła pora na model 990FXA-GD65, który skierowany jest dla mniej wymagających klientów. Warto jednak zaznaczyć, iż producent ma w planach poszerzenie swojej oferty, a już za jakiś czas znajdziemy w niej także konstrukcje o oznaczeniach 990FXA-GD70, 990XA-GD55 oraz 970A-G45.
Płyta główna MSI 990FXA-GD65 wykorzystuje standardowy, ciemnobrązowy laminat formatu ATX oraz chipsety 990FX i SB950. Zapewne co bardziej spostrzegawczy zauważą, iż jest ona bardzo podobna do modelu 890FXA-GD65, który został wyposażony w podstawkę AM3 i mostek 890FX. Zgodnie z zapewnieniami producenta, także i on będzie w stanie obsłużyć (po aktualizacji BIOSu) nadchodzące procesory AMD Bulldozer.
Pod skromnym radiatorem została umieszczona 10-fazowa sekcja zasilania, z której osiem faz odpowiada za zasilanie procesora, a pozostałe dwie za zasilanie kontrolera pamięci. Warto wspomnieć, iż została ona wykonana zgodnie z technologią Military Class, a więc w jej skład wchodzą wysokiej jakości cewki SFC, kondensatory Hi-c oraz kondensatory polimerowe Solid CAP. Poniżej czarnej podstawki AM3+ zamontowano cztery banki pamięci, mogące obsłużyć moduły DDR3 o taktowaniu do 2133 MHz i pojemności 8 GB (łącznie 32 GB) w trybie dwukanałowym.
Dla kart rozszerzeń przeznaczono dwa porty PCI-Express x16 (obsługujące technologie CrossFire i SLI), cztery PCI-Express x1 i jeden PCI. Na dolnej krawędzi laminatu znalazło się sześć kątowych gniazd SATA III 6 Gb, które nie będą zasłaniane przez dłuższe karty rozszerzeń.
Tylny panel nie należy do najbogatszych, a umieszczono na nim:
- jeden port PS/2
- osiem portów USB 2.0
- dwa porty USB 3.0
- przycisk do restartowania ustawień BIOSu
- gigabitową kartę sieciową
- złącza 8-kanałowej karty dźwiękowej, wraz z optycznym i prądowym S/PDIF
Więcej o płytach głównych z podstawką AM3+:
- ASUS: płyta dla prawdziwych zapaleńców - z AM3+
- ECS: monochromatyczna płyta główna z AM3+
- Gigabyte: czarna piękność z podstawką AM3+
- Najlepsza płyta pod AM3+ od MSI
Źródło: TCMagazine
Komentarze
22Możliwości: jak na średnią klasę, według mnie płyta bardzo dobra. Do 8Gb pamięci, 2x PCI-E x16 (CF,SLI), 6 gniazd SATA III, ilość USB 3.0 mogłaby być większa ale ogólnie ilość wejść wystarczająca.
Dodatki: dobre rozmieszczenie gniazd SATA III, przycisk do restartu BIOS-a, wykonanie w technologi Military Class.
Moim zdaniem płyta ma wszystko czego potrzebuje przeciętny zjadacz chleba, a nawet więcej (ponieważ posiada możliwość CF oraz SLI). Pytanie brzmi za jaką cenę będzie można ją zdobyć (bo nie widzę nic na ten temat) oraz czy konkurencja w tym przedziale cenowym nie da czegoś lepszego.
http://www.gigabyte.com/products/list.aspx?s=42&jid=10&p=2&v=26
No i co ?? DUPA :] Albo dopłacasz do koloru, albo jeździsz maluchem...
Ja mogę jeździć Ferrari w kolorze wymiocin, byleby miał te same możliwości i osiągi, a był dzięki temu tańszy... Niestety ! Producenci robią fikuśne radiatory (które często przez swój kształt gorzej odprowadzają ciepło), wprowadzają różne kolory solder maski i gniazd, by wabić naiwnych ludzi i trzepać kasy.
No a jak czytam że nareszcie wprowadzili czarny kolor to mi normalnie ręce opadają... Bo czarny laminat dodaje prestiżu ?
Cóż za głupota...
Tak poza tym - Kolor samochodu widać, bo pojazd służy do przemieszczania się po ulicach. Mobo w 95% siedzi zamknięte w skrzynce głownie bez okna i pod biurkiem. Wiec co to za porównanie ? :o