Karta została zaprojektowana z myślą o podkręcaniu - zwłaszcza tym z zastosowaniem ekstremalnych czynników chłodniczych.
Karty graficzne MSI GeForce GTX 780 i Radeon R9 290X w wersji Lightning
Pierwsze informacje o karcie graficznej MSI Radeon R9 290X Lightning pojawiły się jeszcze pod koniec ubiegłego roku, lecz zainteresowani ową konstrukcją musieli uzbroić się w cierpliwość i wyczekiwać.
Na szczęście mamy dla nich dobrą wiadomość – model ten jest już dostępny w ofercie producenta i niebawem trafi do sprzedaży. Z pewnością zainteresuje to entuzjastów i maniaków podkręcania – zwłaszcza tego z zastosowaniem ekstremalnych czynników chłodniczych.
MSI Radeon R9 290X Lightning bazuje na rdzeniu Hawaii XT z 2816 jednostkami cieniującymi oraz 4 GB pamięci GDDR5 o 512-bitowym interfejsie (w sprzedaży dostępne będą wersje z selekcjonowanymi kośćmi Hynix i Samsung).
Taktowanie układu graficznego zostało podniesione do 1080 MHz, natomiast pamięci wynosi standardowe 5000 MHz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu je podnieść, a producent deklaruje potencjał na poziomie 1400 MHz dla rdzenia i 6200 - 6400 MHz dla pamięci wideo.
Na potężnej płytce drukowanej znalazło się jeszcze miejsce dla 15-fazowej (10 faz dla GPU, 3 fazy dla pamięci i 2 fazy dla PCI-Express) sekcji zasilania z komponentami Military Class 4, natomiast dodatkową moc doprowadzają dwa 8-pinowe i jedno 6-pinowe gniazdo zasilające (do normalnego działania wystarczy podłączenie dwóch pierwszych).
Zaawansowanych overclockerów powinien zainteresować przełącznik do podkręcania z użyciem ciekłego azotu oraz technologia 3x3 OC Kits, a więc możliwość monitorowania i sterowania napięciami zasilającymi (GPU, PLL i pamięci) i monitorowania temperatury z trzech sensorów (GPU, VRM i pamięci).
Chłodzeniem karty zajmuje się zmodyfikowany układ TriFrozr, który składa się z masywnego radiatora z aluminiowymi żeberkami, czterech ciepłowodów o grubości 6 mm i dwóch o grubości 8 mm oraz trzech wentylatorów z łopatkami Propeller Blade (środkowego o średnicy 80 mm i zewnętrznych o średnicy 90 mm). Nie zapomniano również o płaskim radiatorze odprowadzającym ciepło z kości pamięci i sekcji zasilania oraz usztywniającej laminat płytce backplate.
Na uwagę zasługuje również podświetlane logo Lightning – w zależności od obciążenia ma ono zielony (spoczynek/2D), niebieski (słabsze obciążenie) lub czerwony (mocne obciążenie/OC) kolor. W zestawie z kartą znajduje się również zapasowy radiator na sekcję zasilania dla zwolenników chłodzenia cieczą lub ciekłym azotem.
Na śledziu udostępniono dwa wyjścia DVI-D z zabezpieczeniami przeciw wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD) oraz po jednym HDMI 1.4a i DisplayPort 1.2.
Specyfikacja karty graficznej MSI Radeon R9 290X Lightning:
- rdzeń: Hawaii XT
- procesory strumieniowe: 2816
- taktowanie rdzenia: 1080 MHz
- pamięć wideo: 4 GB GDDR5 512-bit
- taktowanie pamięci: 5000 MHz
- złącza zasilające: 8 + 8 + 6 pin
- wyjścia wideo: 2x DVI-D, HDMI 1.4a, DisplayPort 1.2
- chłodzenie: TriFrozr
Cena Radeona R9 290X w wersji Lightning jeszcze nie jest znana, ale można podejrzewać, że będzie on jedną z najdroższych tego typu konstrukcji na rynku.
Źródło: MSI
Komentarze
19Ja się pytam: Co z takiej jakości ? - skoro jest źle wykorzystywana a mianowicie ładowane w produkty AMD. To tak jak by zrobić sportowego malucha z karoserią z kewlaru.