Pamięć RAM

Pierwszy test nowych pamięci DDR5 CAMM2. Niektórzy będą rozczarowani

przeczytasz w 2 min.

Pamięci CAMM2 to nowość, która może zrewolucjonizować rynek komputerów stacjonarnych. Jak będzie w rzeczywistości? Firma MSI sprawdziła nowe moduły i opublikowała pierwsze testy wydajności.

Pamięci CAMM (Compression Attached Memory Module) zostały zaprojektowane przez firmę Dell z myślą o urządzeniach mobilnych, gdzie kluczową kwestią jest wydajność i miniaturyzacja sprzętu. Standard nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Później zaprezentowano jego ulepszoną wersję - CAMM2.

Mimo że nowy standard został zaprojektowany z myślą o urządzeniach mobilnych, nie oznacza to, że nie można go stosować w komputerach stacjonarnych. Podczas targów Computex 2024 producenci zaprezentowali pierwsze płyty główne pod takie pamięci.

Zalety i wady pamięci CAMM2

Firma MSI opublikowała bardzo ciekawy materiał na temat modułów CAMM2. Warto go obejrzeć w całości jeśli interesują was szczegóły i technikalia (całość trwa prawie 2 godziny).

Pamięci DDR5 CAMM2 zajmują mniej miejsca niż standardowe moduły DDR5 DIMM, dzięki czemu zachowują kompatybilność z rozbudowanymi coolerami powietrznymi, chłodzeniami wodnymi i masywnymi kartami graficznymi (chodzi o wystającą płytkę backplate). Nie bez znaczenia jest też możliwość zamaskowania pamięci na płycie głównej, co na pewno docenią osoby zwracające uwagę na wygląd sprzętu.

Nowe pamięci teoretycznie powinny być tańsze w produkcji, jednak obecnie są bardzo słabo dostępne i na początku mogą być droższe niż standardowe moduły DIMM. Specyficzne ułożenie na laminacie wpływa też na skomplikowaną wymianę modułów. Dodatkowo musimy się liczyć z ograniczeniami dotyczącymi budowy płyt głównych (z takich pamięci nie będzie można skorzystać np. na miniaturowych płytach głównych formatu mini-ITX).

Test pamięci DDR5 CAMM2

Podczas pierwszych prezentacji zapowiadano, że pamięci DDR5 CAMM2 będą charakteryzować się o 1/3 mniejszymi opóźnieniami w porównaniu do standardowych modułów DDR5 DIMM. Jak wygląda to w rzeczywistości?

Pamięć DDR5 CAMM

Firma MSI porównała standardowy zestaw pamięci 2x DDR5 DIMM z inżynieryjnym modułem DDR5 CAMM2. Obydwie konfiguracje pracowały z takimi samymi parametrami (tj. DDR5-7200 CL38-44-44-105 CR2).

Porównanie wydajności pamięci DDR5 DIMM i DDR5 CAMM2
Porównanie wydajności pamięci DDR5 DIMM (po lewej) i DDR5 CAMM2 (po prawej)

Okazuje się, że nowe moduły nie wykazały zauważalnego zmniejszenia opóźnień. Pamięci DIMM i CAMM2 w syntetycznym teście AIDA64 zaoferowały bardzo zbliżone parametry.

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    .Alx.
    13
    Proszę o wyjaśnienie :

    1) Jak ta technologia "może zrewolucjonizować rynek" skoro :
    nie zwiększa wydajności
    nie jest tańsza
    skomplikowanie się montuje
    Jest mniejsza, ale nie da się jej zamontować na małych płytach głównych (wtf ?!)

    2) "Niektórzy będą rozczarowani" A ja spytam : Kto NIE będzie rozczarowany ?
    • avatar
      K8v8M
      11
      Przepraszam, skoro ustawiono takie same parametry, to jak można było oczekiwać innych rezultatów.
      Na ile rozumiem założenia to te pamięci mają umożliwić niższe opóźnienia, ale takie trzeba przecież ustawić w biosie.

      Wymiary podwójnego modułu są mniej więcej takie jak dwóch slotów DDR5. Nie bardzo więc rozumiem zarzut że nie da się ich użyć na płytach miniITX.
      Wręcz przeciwnie można będzie dzięki nim uzyskać więcej miejsca bo będzie możliwe montowanie ich pod drugiej stronie laminatu, tak jak często montuje się pamięci nvme na takich płytach.
      • avatar
        MartineZ
        3
        Przerost formy nad treścią, lepiej niech już inwestują w ddr 6.
        • avatar
          holdmybeerandwatch
          1
          Zajmuje mniej miejsca, pod warunkiem że ograniczymy się do jednej kości. To już 8 kości w x79 zajmowały mniej miejsca. Ja podziękuję za taką innowacje. Pozostawiam ją pasjonatom.
          • avatar
            owatanka
            1
            Ja chyba jestem na to za glupi prosze niech mi ktos to wytlumaczy jesli pamiec dimm jest po lewej a camm po prawej to czemu opoznienia sa wyzsze o 1ns z 65ns w dimm do 66ns w camm? i dlaczego zapis i odczyt jest nizszy w camm i dlaczego procesor pracujacy z pamieciami dimm ma pamiec L3 pracujaca 10% szybciej niz z pamieciami camm i dlaczego CPU z pamieciami dimm pracuje o 400MHz szybciej niz z camm?

            Na moje oko choc moge sie mylic ale pamiec camm zajmuje ogromne ilosci miejsca przez montowanie na plasko pal licho jesli chcesz to zamontowac w lapropie ale w stacjonarnym pc to marnowanie miejsca na tej przestrzeni mozna zamontowac pionowo 4 sloty na pamieci dimm a przypomne ze juz w 2021 samsung zaprezetowal pamiec ddr5 o pojemnosci pojedynczej kosci 512GB i predkosci 7200MT i napieciu 1.1V produkowana na na materiale High-K Metal Gate czyli takim jak w procesorach i z polaczeniami TSV czyli podobnie jak w pamieciach HBM czy wielowarstwowych kosciach flash w dyskach SSD.

            Wracajac do przykladu to w miejscu jednego camm mozna zamontowac 4x512GB dimm samsunga czyli 2TB pamieci jesli oczywiscie ktos tyle potrzebuje.
            Gdzie kupic takie pamieci? no raczej sie nie kupi bo rynek tego "jeszcze" nie potrzebuje bo malo komu do grania czy ogladania yutuba potrzebne tyle ramu ale w serwerach ktore maja 16 slotow to daje 8TB ramu czy stacjach roboczych takie pamieci sa jak najbardziej potrzebne i tam w pierwszej kolejnosci sa produkowane.

            https://www.pcgamer.com/samsung-ddr5-512gb-7200mhz/
            • avatar
              Mario.1984.
              0
              Tu chodzi pewnie o oszczędności i przeniesienie na drugą stronę płyty.
              • avatar
                anemusek
                0
                Widzę niezrozumienie u komentujących o co chodzi z opóźnieniami linii sygnałowych. Procedura jest jak najbardziej poprawna bo różnice bezwzględne (w ns) opóźnień można wykryć tylko i wyłącznie na tych samych ustawieniach względnych (CL i dalsze w cyklach).
                • avatar
                  studionti
                  0
                  Teraz wkładam pamięć w ciągu 3 sekund w szybkozłącze.
                  "ulepszenie" natomiast sprawi, że będzie trzeba całą budę wyjąć żeby kręcić śruby. Oczywiście za tę "technologię" cofającą PC w rozwoju odpowiednio dopłacimy.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login