Jaki dysk SSD pan sobie życzy? Hmmm... może najlepsze poproszę. Ooo, dobry i przemyślany wybór. Akurat mamy coś od Samsunga.
Śmiechem żartem, ale to właśnie Samsung jest liderem rynku jeśli chodzi o nośniki SSD. Widać to zwłaszcza jeśli chodzi o segment nośników SSD M.2 NVMe. Już w 2015 roku koreański producent wprowadził rewolucyjne modele SSD 950 Pro i od tego czasu wciąż ulepsza swoje nośniki M.2 NVMe. Również w przypadku dysków przenośnych Samsung zdeklasował konkurencję prezentując model X5, który to jest oparty na interfejsie Thunderbolt 3 i oferuje transfery sięgające 2800 MB/s!
Nic więc dziwnego, że Samsung jest stałym gościem naszych topów najlepszych SSD M.2, najlepszych SSD 2,5 cala, czy też najlepszych dysków zewnętrznych.
Najciekawsze (wewnętrzne i zewnętrzne) dyski Samsunga
Poniżej znajdziecie propozycje nośników SSD Samsunga - zarówno modele M.2 PCIe NVMe (PCIe), SATA 2,5 cala, jak i dysków przenośnych.
Nośniki SSD M.2 NVMe
Jak sugeruje "Plus" w nazwie tej serii, jest to rozwinięcie bardzo udanych nośników 970 EVO. Są to z pewnością jedne z najlepszych SSD M.2 wykorzystujących magistralę PCI Express 3.0. Transfery modeli 970 EVO Plus sięgają do 3500 MB/s w odczycie i 3300 MB/s w zapisie, więc są to wartości jak najbardziej imponujące. Producent udziela na te urządzenia 5-letniej gwarancji (ograniczonej współczynnikiem TBW), a w sprzedaży znajdziemy modele o pojemności 250 GB, 500 GB, 1 TB i 2 TB. Różnią się one nie tylko pojemnością, ale i wydajnością.
Warto wspomnieć, że podczas targów CES 2020 zaprezentowano model Samsung SSD 980 PRO, a więc następcę udanego SSD 970 PRO. Konstrukcja wykorzystuje autorski kontroler oraz kości pamięci 3D MLC NAND, a deklarowane transfery dochodzą do 6500 MB/s przy odczycie i 5000 MB/s przy zapisie (pod PCIe 3.0 jest to 3500/3300 MB/s). Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.
Nośniki SSD SATA
W tym segmencie konkurencja jest bardzo ostra - trudno tu liczyć na jakieś nowatorskie rozwiązania, bowiem już dawno producenci SSD SATA zderzyli się z ograniczeniami przepustowości tego interfejsu. Ceny 2,5 calowych SSD ostatnio mocno spadły, więc w końcu modele nawet o bardzo dużej pojemności znalazły się w zasięgu zwykłego użytkownika. Widać to choćby po serii SSD 860 QVO, gdzie do dyspozycji mamy modele o pojemności dochodzącej do 4 TB - rzecz jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia. Osiągi SSD 860 QVO sięgają 550 MB/s w odczycie i 520 MB/s w zapisie.
Zewnętrzne dyski SSD T5
Również przenośne dyski SSD stały się coraz bardziej popularne - to wszystko dzięki wspomnianych obniżkach, co pozwala na przykład na zakup modelu Samsung Portable SSD T5 o pojemności 500 GB w cenie około 400 zł. Dostępne są również modele o pojemności 1 i 2 terabajtów.
Transfery sięgające 540 MB/s - co wypada wręcz rewelacyjne na tle klasycznych zewnętrznych dysków HDD - i funkcja szyfrowania zawartości za pomocą 256-bitowego algorytmu AES z pewnością można zaliczyć do zalet.
Zewnętrzny dysk SSD X5 Thunderbolt 3
Twój komputer dysponuje portem Thunderbolt 3 i potrzebujesz naprawdę szybko przenosić duże ilości danych? Samsung Portable SSD X5 umożliwia przesyłanie danych z szybkością 2800 MB/s, więc to prawdziwa błyskawica. Dość powiedzieć, że materiał wideo w rozdzielczości UHD 4K i wielkości 20 GB może być przesłany na X5 w około 12 sekund.
Model ten występuje w wersjach o pojemności 500 GB, 1 TB oraz 2 TB, a jego obudowa zapewnia odporność na wstrząsy i upadki z wysokości do 2 metrów. Nie zabrakło tu oczywiście (opcjonalnego) szyfrowania danych algorytmem AES 256-bit.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung
Może Cię również zainteresować:
- Polecane dyski SSD M.2
- Jaki dysk zewnętrzny do przechowywania danych wybrać? TOP 5
- Polecane dyski SSD 2,5 cala
Komentarze
231. Prędkości maksymalne w odczycie/zapisie sekwencyjnym są bez znaczenia, chyba że często kopiujecie obrazy ISO albo filmy FHD/4K. W przeciwnym razie należy patrzeć TYLKO na wartość IOPS w odczycie/zapisie, jeśli porównujecie który dysk będzie szybszy. Wartości poniżej ~80k oznaczają dysk którego nie opłaca się dziś kupować. Dyski M.2 w normalnej cenie osiągają po 300-500k, okolice 100k to max dla SATA.
2. Jeśli różnica nie jest duża, warto dołożyć do dysku na pamięciach MLC, a omijać TLC
3. Odpowiednio wysoki TBW, oznaczający że przy mocnym użytkowaniu dysk nam nie padnie za szybko
4. Często na SSD producenci dają gwarancję 3-5 lat, warto zobaczyć, gwarancja najczęściej jest ograniczona tym, że nie przekroczyliśmy deklarowanego TBW
5. Zobaczcie na testy, bo często parametry które deklaruje producent nijak się mają do rzeczywistości.
Jakby mi tak w sklepie komputerowym powiedzieli, to bym zawinął się na pięcie i wyszedł.
Co innego byłoby, gdyby te SDD były robione pod gry i miały sprzętową dekompresję danych (tak jak będzie to w przypadku SDD pod PS5 i XSX), bo wówczas można wykorzystać całą szybkość dysku w grach. Wydaje mi się, że jak wyjdą już te nowe konsole to również na rynku PC będzie można kupić takie dyski i wówczas będzie miało to sens.