Boisz się kradzieży samochodu? Sprawdź jak działa namierzanie radiowe i GSM/GPS
Namierzanie skradzionych samochodów - czym różni się monitoring GSM/GPS od systemu radiowego.
Alarmy nie gwarantują właścicielom samochodów całkowitego bezpieczeństwa. Co robić kiedy stracilimy auto? Jedną z metod jest technologia namierzania. Czym różnią się rozwiązania bazujące na GSM/GPS od tych opartych na sygnałach radiowych?
Chociaż według danych policji w 2015 roku liczba kradzieży samochodów była o 80% niższa niż 20 lat temu, to i tak każdego dnia właściciele tracą średnio 41 aut. Złodzieje najczęściej łamią elektroniczne zabezpieczenia, lub po prostu kradną kluczyki wypatrzonych pojazdów. Jeżeli uważasz, że zwykły alarm to za mało, aby odstraszyć złodziei, warto zapoznać się z techniką namierzania skradzionych samochodów. Wykorzystywane są przy tym trzy rozwiązania: bazujące na GPS/GSM, posługujące się sygnałami radiowymi oraz łączące te technologie. Czym różnią się i które można uznać za najbardziej skuteczne?
Namierzanie radiowe czy GSM/GPS?
Rozwiązanie bazujące na technologii GPS/GSM pozwala na bieżące monitorowanie pozycji pojazdu. Według ekspertów z firmy Gannet Guard Systems w przypadku namierzania po kradzieży lepiej sprawdzają się rozwiązania radiowe. Wynika to przede wszystkim z możliwości utraty sygnału z satelity. Łączność radiowa jest stabilniejsza. Wpływ na to ma kilka czynników,
a najważniejszymi są dokładność namierzania oraz brak uzależnienia od operatorów telefonicznych oraz sygnału GPS.
Różnice między namierzaniem GSM/GPS a satelitarnym
Oto najważniejsze różnice pomiędzy systemami monitoringu GPS/GSM a namierzaniem radiowym.
- Złodzieje po kradzieży ukrywają auta. Są także przygotowani na tłumienie sygnału satelitarnego. System radiowy opiera swoje działanie na częstotliwościach radiowych. Dlatego możliwe jest odnalezienie pojazdów nawet wtedy, gdy zostały ukryte w stalowych kontenerach oraz na parkingach podziemnych.
- Platformy korzystające z komunikacji satelitarnej wymagają do działania aktywnej karty SIM. W przypadku systemu radiowego ten problem znika.
- Moduł radiowy wykorzystuje własne zasilanie bateryjne. Umożliwia to montaż w praktycznie każdym miejscu pojazdu, bez konieczności dostępu do wiązek elektrycznych. Złodziejom trudniej jest więc odnaleźć moduł i go usunąć.
- System radiowy nie pozwala monitorować pojazdu na bieżąco, lokalizuje go tylko po zgłoszeniu kradzieży. Aktywuje się, kiedy zaistnieje potrzeba namierzenia pojazdu.
- Systemy radiowe są odporne na zagłuszarki częstotliwości GPS/GSM, gdyż nie korzystają z tej metody komunikacji.
- Nie można zeskanować systemu radiowego, ponieważ nie wysyła żadnych sygnałów.
- Lokalizacja skradzionego pojazdu odbywa się fizycznie. Po namierzeniu pojazdu firma świadcząca usługę monitoringu rozpoczyna czynną akcję poszukiwawczą.
Źródło: ASCG PR
Komentarze
19"Systemy radiowe są odporne na zagłuszarki częstotliwości GPS/GSM, gdyż nie korzystają z tej metody komunikacji."
A rowery są odporne na awarie pomp paliwowych i niedobory prądu.
Myślę, że mój domowy TV jest również odporny na zagłuszarki GSM i GPS.
"Nie można zeskanować systemu radiowego, ponieważ nie wysyła żadnych sygnałów."
Jeśli aktywuje się po zgłoszeniu kradzieży to znaczy, że jest w trybie uśpienia i nasłuchu.
Czyli zagłuszarka go odetnie od świata i system nie będzie wiedział, że go ukradli razem z autem.
http://motofilm.pl/2017/03/zabezpieczyles-samochod-lepiej-zajrzyj-do-regulaminu/
Jak niby działa ten cudowny system radiowy? Konkrety, techczniczne.