Nasze dzieci będą pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały
Informatyzacja, automatyzacja i robotyzacja sprawiają, że rynek pracy już za dwie dekady może zmienić się nie do poznania.
Według World Economic Forum 65 proc. obecnych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. Do rynkowych przemian najpewniej będą musieli się również przystosować ci młodsi z nas. Zawody, które dziś znamy i wykonujemy (przede wszystkim te związane z produkcją, analizą oraz pracą biurową), przejmą roboty oraz sztuczna inteligencja. Gdzie pojawi się więc miejsce dla człowieka?
Wymiana zawodów
Eksperci zajmujący się badaniem rynku pracy twierdzą, że globalna automatyzacja i robotyzacja może doprowadzić do zaniknięcia nawet dwóch miliardów miejsc pracy. Wbrew temu, co mówiło się jeszcze jakiś czas temu, nie tylko powtarzalne czynności (jak praca w produkcji) padną łupem maszyn, ale też zawody analityczne i kreatywne – sztuczna inteligencja (a przede wszystkim uczenie maszynowe) rozwija się w szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, by miało dojść do spowolnienia.
W miejsce obecnych miejsc pracy pojawią się jednak zupełnie nowe – część z nich to profesje, które dzisiaj nawet jeszcze nie istnieją lub nie mają swoich nazw. Wszak ktoś będzie musiał nad rozwojem i prawidłowym działaniem tej sztucznej inteligencji czuwać. Wśród potencjalnych zawodów przyszłości wymienia się na przykład „nauczyciela maszyn” (który będzie nadzorował proces tzw. uczenia maszynowego).
Przyszlość pod znakiem sztucznej inteligencji
Niemal pewny w przyszłości jest wzrost zatrudnienia w takich zawodach jak specjalista ds. Big Data (zajmujący się dostarczaniem rozwiązań do analizy ogromnych ilości informacji), projektant algorytmów AI (rozwijający możliwości sztucznej inteligencji) czy inżynierowie i programiści odpowiedzialni za tworzenie światów wirtualnych. Wielu ekspertów jest bowiem przekonanych, że rzeczywistości wirtualna i mieszana staną się w przyszłości bardzo ważnym elementem naszego życia.
Zmiana specjalizacji czeka też najprawdopodobniej informatyków. W branży IT duże znaczenie zaczną mieć takie profesje jak inżynier klastrów GPU, inżynier blockchain, badacz danych, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa czy architekt aplikacji Internetu Rzeczy – więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście Branża IT rozrasta się o nowe zawody.
Powszechna informatyzacja
Informatyzacja dotyczyć będzie również zawodów dziś niezwiązanych z IT. Zmieni się na przykład zawód farmaceuty, który dzięki nowym technologiom stanie się osobistym konsultantem klienta; lekarza, który będzie przede wszystkim kontrolował prace informatycznych systemów analitycznych; prawnika, który będzie rozwijał system prawnej ochrony użytkownika Internetu (web-lawyer) itd. Powstaną też zawody, które pomogą to urzeczywistnić.
Obecne dzieci będą żyły w nieco innym świecie – takim, w którym zacierać będzie się granica między rzeczywistością wirtualną a „realem”. Inaczej będą więc też pracowały – wiele z nich będzie pewnie w stanie wykonywać swoje zadania w domu (lub z jakiekolwiek innego miejsca), a ich zakres ulegnie zmianie. Bez wątpienia jednak jedną z kluczowych sekcji rynku pracy będzie IT, tyle tylko że już w nieco innym wydaniu.
Źródło: World Economic Forum, INN Poland, American Enterprise Institute
Komentarze
16