Czarne chmury nad Intelem - producent ma problemy z wdrożeniem 7 nm litografii
Intel ostatnio nie ma szczęścia do nowych technologii produkcji procesorów. Po problemach we wdrażaniu 10-nanometrowej litografii, producent napotkał na problemy także przy 7-nanometrowej litografii. Problemy będą miały wpływ na plany wydawnicze „niebieskich”.
Według wcześniejszych planów, produkcja procesorów w 7-nanometrowym procesie technologicznym miała zostać wdrożona już w 2021 roku. Plany były ambitne, ale… niestety się nie spełnią.
Intel ma problemy przy nowym procesie produkcji procesorów
Podczas sprawozdania finansowego za drugi kwartał 2020 roku, Bob Swan ujawnił, że producent napotkał na problemy przy wprowadzaniu nowej litografii i takie procesory zostaną wydane z półrocznym opóźnieniem. Początkowo będą to jednostki z segmentu klienckiego, czyli chipy dla laptopów lub komputerów stacjonarnych. Później pojawią się układy dla serwerów oraz układy graficzne.
Czujemy się całkiem dobrze z tym, gdzie jesteśmy, chociaż nie jesteśmy w pełni zadowoleni. Nie jestem zadowolony z uzysku naszego 7-nanometrowego procesu.
Wiemy, że firma obecnie nie jest w stanie produkować takich procesorów z zyskiem – te będą widoczne dopiero po około 12 miesiącach od wdrożenia nowej technologii (czyli dopiero pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 roku).
Intel ma w pogotowiu plan awaryjny
Podczas konferencji ujawniono, że Intel ma w pogotowiu plan awaryjny – część produkcji zostanie zlecona zewnętrznym firmom, co pozwoli przyspieszyć wprowadzenie układów na rynek. Podobno nie będzie też problemów, by układy łączyły chipy Intela i zewnętrznych producentów.
Szef Intela uspokaja, że obecne plany wydawnicze obejmują dodatkowy zapas czasu na wypadek problemów z produkcją – to lekcja, którą producent wyciągnął po problemach z wdrażaniem 10-nanometrowej litografii.
Intel: będziemy liderem... ale dopiero za jakiś czas
Mimo problemów z produkcją procesorów i odwróceniu się firmy Apple, Intel jest pewny swojej pozycji – wcześniej producent zapowiedział „odkucie się” w 5-nanometrowej technologii.
Oprócz procesorów, proponujemy naszym klientom wiele innych możliwości i czujemy, że zaczynamy dostrzegać progres przy wdrażaniu nowego procesu, aby na nowo konkurować w 7 nm i odzyskać dominację w 5 nm procesie.
Warto jednak zauważyć, że konkurencja nie ma zamiaru spoczywać na laurach i będzie atakować kolejnymi generacjami CPU. Jeszcze w tym roku spodziewamy się wypuszczenia procesorów AMD Ryzen 4000 z generacji Zen 3 (7 nm), a w przyszłym mogą pojawić się jednostki Ryzen 5000 z rdzeniami Zen 4 (5 nm). Nawiązanie walki z „czerwonymi” może nie być takie proste.
Źródło: Tom’s Hardware
Zobacz więcej interesujących newsów o procesorach:
- Procesory Ryzen 4000G i podkręcanie - potencjał OC zaskakuje
- Premiera procesorów Ryzen 4000G i Athlon 3000G - ten sprzęt może być hitem
- Intel nie odpuszcza - w planach dwa nowe procesory z 10. generacji o nietypowej specyfikacji
Komentarze
39Jeszcze nikt w Polsce o tym nie napisał, a jak ktoś bierze Intela 10. gen. (jest jeszcze sporo ludzi, którzy się w Intela pakują), to często wybiera właśnie ASUSa, więc lepiej ludzi poinformować. Bardzo ciekawa i szczegółowa analiza:
https://wccftech.com/z490-motherboards-pcie-gen-4-support-detailed-asus-msi-asrock-gigabyte/
https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2020/07/Z490-Motherboards-PCIe-Gen-4.0-Support_ASUS_MSI_ASRock_Gigabyte_11-740x310.png
https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2020/07/Z490-Motherboards-PCIe-Gen-4.0-Support_ASUS_MSI_ASRock_Gigabyte_10-740x514.png
https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2020/07/Z490-Motherboards-PCIe-Gen-4.0-Support_ASUS_MSI_ASRock_Gigabyte_15-708x1030.jpg
https://www.cpubenchmark.net/market_share.html
No ale niestety amd juz bedzie na 5+ lub 4 jak znam zycie... Karma
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/hwco1z/amd_ryzen_4000h_series_capped_to_pcie_30_x8/
Bo wszędzie piszą a na BM jakoś cisza ;P