Według Microsoftu ustawienia i opcje dostępne w przeglądarce internetowej schodzą obecnie na dalszy plan. Większość z nas koncentruje się na przeglądaniu stron i nawigacji za pomocą przycisków umieszczonych na tychże stronach.
Warto przeczytać: | |
Badania, które doprowadziły do takiego wniosku, Microsoft przeprowadził wśród użytkowników poprzedniej wersji Internet Explorera. Uzyskane wyniki przydały się do opracowania idealnego, według Microsoftu, interfejsu nowej edycji przeglądarki.
Wiele współczesnych stron wyposażono w wewnętrzną nawigację, a więc na przykład takie przyciski jak „podziel się” ze znajomymi na Facebooku czy Twitterze, które wcześniej musiała posiadać sama przeglądarka. Obecnie przeważająca część użytkowników korzysta tylko z kilku najważniejszych przycisków i funkcji w samej przeglądarce. Niechętnie zmieniamy ustawienia interfejsu w przeglądarkach internetowych, a zamiast przycisków w interfejsie przeglądarki wolimy wykorzystywać te, które pozwalają na interakcję w ramach otwartej już witryny.
71% ankietowanych używa przycisku „Wstecz”, a 69% korzysta stale z paska adresowego. Tylko jeden na sześciu użytkowników przeglądarki korzysta z dodatkowego pola wyszukiwania. Pasek Ulubionych (Favorites) to narzędzie wykorzystywane jedynie przez 4,4% osób. (wyniki dla grupy użytkowników IE8)
W nowej wersji Internet Explorer 9 najważniejszy według Internautów przycisk „Wstecz” został powiększony, w stosunku do innych, a pasek adresu jest jednocześnie paskiem wyszukiwarki. Zmniejszono liczbę przycisków nawigacyjnych i zmieniono też sposób zarządzania kartami. Pasek kart w Internet Explorer 9 został połączony z paskiem adresu. Taką decyzję podjęto, gdyż aż 97% internautów używa nie więcej niż pięciu kart w jednym oknie przeglądarki, a 90% nigdy nie miało otwartych na raz więcej niż osiem stron. Tak więc w większości przypadków oddzielne miejsce przeznaczone na karty najczęściej nie jest zapełnione.
"Opinie Internautów i wyniki badań były i są dla nas bardzo ważne" - mówi Patryk Góralowski z firmy Microsoft. "Według naszych badań 57% czasu przy komputerze spędzamy właśnie na przeglądaniu sieci. Najważniejsza jest dla nas wtedy informacja i usługi, z których tam korzystamy, oraz szybkość poruszania się między nimi. Tylko nieliczni z nas chcą mieć możliwość zmiany domyślnej konfiguracji przeglądarki. Te wszystkie wnioski uwzględniliśmy przygotowując naszą nową przeglądarkę Internet Explorer 9 beta i sądząc po jej bardzo dobrym przyjęciu, był to dobry krok."
64% sytuacji, w których wykorzystywane są przyciski przeglądarki, dotyczy przeglądania strony. Tylko w niecałym procencie przypadków korzystamy z przycisków, aby zmienić ustawienia
Użytkownicy zdradzają także nikłe zainteresowanie narzędziem paska Ulubionych - 54% użytkowników ma dwie lub mniej ulubionych stron zapisanych w pasku (przypominamy, że dwie strony są sugerowane), a 99% nie ma żadnych folderów na ulubione strony. Najczęściej używanym poleceniem jest Centrum Ulubionych, a następnie przycisk „Strona główna” (13%). Również narzędzia nawigacyjne i pasek stanu nie są zbyt popularne - użytkownicy najczęściej korzystają z możliwości zmiany powiększania strony (1,6 %), co w Internet Explorer 9 dostępne jest w Narzędziach, a także poprzez skróty klawiszowe.
Z tych też powodów pasek „Ulubionych”, narzędzi nawigacyjnych i stanu w Internet Explorerze 9 są domyślnie ukryte, czego efektem jest bardzo minimalistyczny interfejs przeglądarki.
Źródło: Microsoft
Polecamy artykuły: | ||
Przegląd rynku: obudowy PC | 5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków | 100 porad do Windows 7 |
Komentarze
20czesc stron zostawiam do np przeczytania na pozniej
w chrome powyzej 50 kart robi sie nieciekawie bo znikaja loga kart i nic juz nie da rady znalezc
Nie wyobrażam sobie niedostosowanego wyglądu, myszki bez wstecz/naprzód, oraz kopiuj/wklej, otwierania strony na nowej karcie inaczej niż przez środkowy przycisk myszki.
Z drugiej strony wiem, że są ludzie którzy się cieszą, bo zrobili skrót na pulpicie... Ale to łatwo wytłumaczyć, przecież komputery jako standard w domu to są zwykle od 5-20 lat, więc krótko.
Inna sprawa - nie czytałem w życiu żadnego PORZĄDNEGO poradnika o tym jak ułatwić sobie życie. Zresztą takie jak ułatwić sobie w ogóle życie, to też popularnością się nie cieszą ;]
Mam wrażenie, że do tych wniosków Google doszło już bardzo dawno :D