Świat pełen farm słonecznych to obecnie ideał, za którego realizację mogą zapłacić nietoperze. Według brytyjskich naukowców sposób w jaki pozyskujemy energię słoneczną już teraz poważnie ograniczył aktywność tych zwierząt.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opublikowali alarmujące wyniki badań nad zachowaniem nietoperzy. Okazuje się, że zwierzęta te unikają przebywania w pobliżu paneli słonecznych, a farmy fotowoltaiczne mogą być dla nich poważnym zagrożeniem.
Nietoperze unikają farm słonecznych
Pozyskiwanie energii słonecznej oznacza czerpanie jej z niewyczerpanego źródła i to bez zatruwania atmosfery. Tymczasem tak naprawdę nie wiemy jak wpływamy na środowisko naturalne korzystając z paneli fotowoltaicznych i budując elektrownie słoneczne. Ten problem postanowili zbadać naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, których szczególnie zainteresowały nietoperze.
Postanowili oni przyjrzeć się ich aktywności w okolicach farm słonecznych. Porównywali wysyłane przez nietoperze sygnały echolokacyjne na trenach elektrowni z obszarami porównywalnymi, ale pozbawionymi paneli słonecznych. Po tygodniu obserwacji okazało się, że wokół farm fotowoltaicznych aktywność nietoperzy jest mniejsza niemal o połowę. W centrum monitorowanych terenów zwierzęta te pojawiały się o dwie trzecie rzadziej niż w obszarach kontrolnych.
Problem nie dotyczy też wybranych gatunków nietoperzy. Naukowcy posługiwali się monitoringiem echolokacji, który pozwala klasyfikować obserwowane osobniki. Ewidentną niechęć do przebywania w otoczeniu paneli słonecznych wykazało 6 z 8 obserwowanych grup i gatunków tych zwierząt.
Problemy nietoperzy z farmami słonecznymi
Brytyjscy naukowcy trafili prawdopodobnie problem żerowisk. Farmy fotowoltaiczne, gdzie panele słoneczne montowane są na gruncie, mają negatywny wpływ na stan gleb i roślinność. W ten sposób mogą też zmniejszać liczebność owadów, a w konsekwencji obszar farmy fotowoltaicznej nie będzie atrakcyjną stołówką dla nietoperzy.
Takie wnioski wymagają jednak dalszych badań, ale powinny one też dotyczyć także wpływu fotowoltaiki na echolokację. Istnieją bowiem powody, dla których należy przypuszczać, że panele słoneczne odbijają sygnały, które nietoperzom pozwalają funkcjonować w świecie.
Panele słoneczne a echolokacja
Zwierzętom tym zdarza się zderzać z pionowymi, płaskimi powierzchniami paneli słonecznych. Odnotowano też obserwacje podczas których nietoperze próbowały traktować płasko zorientowane panele fotowoltaicze jak wodopój. Wszystkie te zachowania może tłumaczyć odbijanie sygnałów echolokacyjnych przez panele słoneczne. Jeśli tak jest, to żerowanie w okolicy farmy słonecznej może być dla tych zwierząt niemal traumatyczne.
Nietoperz poszukując owadów także sugeruje się sygnałami echolokacyjnymi. Jeśli duża ilość paneli słonecznych odbija komunikaty jego i wszystkich innych nietoperzy w pobliżu, to nie będzie mógł zorientować się w sytuacji. Efekt ten ma prawo zmuszać zwierzęta do unikania nie tylko obszarów farm słonecznych, ale także ich okolic.
Źródło: British Ecological Society
Komentarze
20"Brytyjscy naukowcy trafili prawdopodobnie problem żerowisk" - z rakiety trafili ten problem żerowisk? Jakiej produkcji była rakieta?
Nie będzie ich tam to będą gdzie indziej...