Naukowcy z Bangladeszu pracują nad nowym rodzajem ogniwa fotowoltaicznego. Ogniwa z selenkiem cyny mają osiągać wydajność na poziomie 36,45 proc. dzięki zastosowaniu najnowszej metody produkcji.
Zwiększanie wydajności ogniw słonecznych to ważny punkt w procesie rozwoju branży fotowoltaicznej. Większa wydajność ogniw, a co za tym idzie modułów, przekłada się na możliwość generowania większej ilości energii elektrycznej z mniejszej powierzchni. W przypadku elektrowni słonecznych o dużej skali kilkuprocentowy wzrost wydajności znacząco wpływa na powierzchnię zajmowaną przez taki obiekt.
Naukowcy z Bangladeszu twierdzą, że znaleźli sposób na wyraźne zwiększenie wydajności ogniw z selenkiem cyny. Ich zdaniem jest to możliwe dzięki dodaniu cienkiej warstwy miedzi/indy/selenu (CIS) i warstwy BSF.
Badacze z Uniwersytetu Rajshahi pracują nad projektem ogniw słonecznych opartych na absorberze z selenku cyny (SnSe) i twierdzą, że ich badania mogą doprowadzić do powstania urządzeń o wysokiej wydajności.
Lepsze ogniwa fotowoltaiczne?
- SnSe ma wrodzoną przewodność elektryczną typu p, co stwarza możliwość wykorzystania go jako materiału absorbującego w technologii fotowoltaicznej – twierdzą naukowcy. – Według wskaźnika Shockleya-Queissera maksymalną wydajność konwersji fotowoltaicznej dla każdego typu struktury SnSe szacuje się na ok. 32 proc.
Jak podaje pv magazine, w skład opracowywanego ogniwa ma wchodzić m.in. podłoże z tlenku indu i cyny (ITO), warstwy okiennej z siarczku kadmu (CdS) typu n z pasmem zabronionym 2,40 eV, absorbera SnSe typu p z pasmem zabronionym 1,20 eV, cienkowarstwowej warstwy miedzi/indu/selenu (CIS) typu p z pasmem zabronionym 1,12 eV, warstwą tylnego pola powierzchniowego (BSF) wykonaną z diselenku wolframu (WSe2) z pasmem zabronionm 1,65 eV i niklowym (Ni) kontaktem metalowym.
Projekt ogniw został przetestowany w oprogramowaniu SCAPS-1D, opracowanym przez Uniwersytet w Gandawie w Belgii. Naukowcy wybrali jako ogniwo referencyjne jednozłączowe urządzenie fotowoltaiczne o sprawności konwersji mocy 26,12 proc. i oparte wyłącznie na absorberze SnSE i warstwie CdS. Z symulacji wynika, że po dodaniu warstwy BSF wydajność ogniwa można podnieść do 33,88 proc., a dodanie warstwy CIS przekłada się na wzrost do 36,45 proc. Naukowcy twierdzą, że ogniwo takie może generować wysoki prąd i napięcie elektryczne.
Prace nad ogniwem trwają, a obiecujące wyniki przeprowadzanych symulacji udowadniają wysoki potencjał technologii. Dodatkową jej zaletą jest fakt, że tego rodzaju ogniwa byłyby niedrogie i bardzo wydajne.
Komentarze
9Chyba chodzi o sprawność...
w Polsat Box od pakietu M - pozycja 67
w Canal Plus od pakietu Relaks+ - pozycja 64
w UPC od pakietu Select - pozycja 29
w Play od pakietu M
w Orange od pakietu Standard - pozycja 28
w Vectra od pakietu Złoty - pozycja 824
w Netia od pakietu M - pozycja 104
w Toya od pakietu Bogatego - pozycja 630
Republikę oglądać można również na lokalnych MUX-ach:
MUX lokalny TVS Katowice Kosztowy
MUX-y lokalne B-cast: Warszawa, Trójmiasto, Wrocław
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas zgnębił wróg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Do krwi ostatniej kropli z żył
Bronić będziemy ducha,
Aż się rozpadnie w proch i w pył
Krzyżacka zawierucha.
Twierdzą nam będzie każdy próg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz
Ni dzieci nam germanił,
Orężny stanie hufiec nasz,
Duch będzie nam hetmanił.
Pójdziemy, gdy zabrzmi złoty róg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Nie damy miana Polski zgnieść
Nie pójdziem żywo w trumnę
Na Polski imię, na jej cześć
Podnosi czoła dumne.
Odzyska ziemi dziadów wnuk!
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!