Laptopy z kartami GeForce RTX 3000 bez ważnego oznaczenia? Nvidia odpowiada na plotki
Jesteśmy po premierze mobilnych kart graficznych GeForce RTX 3000, a partnerscy producenci już zaprezentowali pierwsze laptopy z nowymi układami. W związku z premierą kart pojawiły się też zaskakujące informacje.
Chodzi o plotki jakoby Nvidia porzuciła w mobilnych kartach GeForce RTX 3000 oznaczenia Max-Q, co oznaczałoby utrudnioną identyfikację zastosowanej konfiguracji (wersje Max-Q mogą być stosowane w cieńszych laptopach, ale pracują z niższymi zegarami i oferują gorsze osiągi).
Branżowe media podchwyciły temat, lecz nie jest on do końca prawdą.
Nvidia dementuje plotki o porzuceniu oznaczenia Max-Q
Serwis Tom’s Hardware dopytał producenta o nowe informacje, ale rzecznik firmy Nvidia zaprzeczył plotkom powtarzanym przez media:
Nie, branding Max-Q nie zniknie. Kiedy pierwotnie wprowadzaliśmy Max-Q w 2017 roku, marka początkowo była używana w oznaczeniach GPU, ponieważ Max-Q odnosił się tylko do (współczynnika) TGP układu graficznego. Obecnie trzecia generacja Max-Q jest szersza i stanowi holistyczny zestaw technologii platformowych i podejścia projektowego do tworzenia wydajnych i cienkich laptopów.
Ponadto, aby być bardziej przejrzystym, jeżeli chodzi o dokładne możliwości laptopa, laptopy z serii RTX 30 zawierają więcej informacji niż kiedykolwiek, wymieniając dokładny współczynnik TGP, zegary i obsługiwane funkcje. Informacje można znaleźć w panelu sterowania Nvidia, który raportuje maksymalną moc (TGP + Boost) i obsługę kluczowych funkcji, w tym Dynamic Boost 2, Whisper Mode 2, Advanced Optimus i inne, z których wszystkie zawierają się w technologii Max-Q.
Zdecydowanie zachęcamy producentów OEM, aby wyszczególniali zegary i technologie obsługiwane przez laptopy, w tym Advanced Optimus, Dynamic Boost 2 i inne. Ostatecznie, podobnie jak wszystkie funkcje i specyfikacje laptopów, producent OEM musi wprowadzić na rynek to, co obsługuje konkretna konfiguracja laptopa.
Nie wszyscy producenci informują o wersji zastosowanej karty graficznej
Wychodzi na to, że Nvidia nie porzuciła podziału kart na modele standardowe (Max-P) i energooszczędne Max-Q, ale oznaczenie danej konfiguracji leży po stronie producenta danego laptopa – tutaj niestety jest różnie, co rzeczywiście może utrudniać identyfikację sprzętu.
Najpewniejszym sposobem jest zajrzenie do panelu sterowania karty graficznej, gdzie znajduje się dokładna specyfikacja zastosowanego układu. Problem jednak w tym, że dostęp do panelu będzie możliwy tylko po uruchomieniu systemu. W takiej sytuacji pomocne będą recenzje laptopów.
Źródło: Tom’s Hardware, TechPowerUp, MSI
Zobacz więcej o kartach graficznych:
- AMD pracuje nad kartami Radeon RX 7000 - topowy model może być prawdziwą bestią
- Tego jeszcze nie było - zamontował koparkę kryptowalut w samochodzie elektrycznym
- Nvidia podbija stawkę – karty GeForce RTX 3000 także dla gamingowych laptopów
Komentarze
9