NVIDIA jest śmiertelnie poważna, jesli chodzi o tanie komputery wykorzystujące platformę ION.
Korporacja z Santa Clara poinformowała o zawarciu współpracy z Microsoftem - firma odebrała już kopie systemów Windows Vista.To z kolei wiąże się z obietnicą NVIDII, że komputery wykorzystujące platformę ION, które będą w dodatku kosztować 299 dol., zaoferują wystarczająco wysoką wydajność, by obsługiwać interfejs Aero. Co więcej, mają sobie również poradzić z zapewnieniem płynnej animacji filmom HD na płytach Blu-ray.
NVIIDA ION (Fot. PC World.com)
Jak podaje NVIDIA, Microsoft zatwierdził platformę ION i udostępnił sterowniki z certyfikatem Windows Hardware Quality Labs (WHQL) dla systemów Windows Vista Home Premium. To właśnie ta edycja OS-u ma trafiać do komputerów opartych na platformie ION.
Pierwsze pecety z ION mają pojawić się na rynku w czerwcu lub lipcu i kosztować 299 dol. Później zostaną udostępnione kolejne modele - tym razem droższe, wyceniane na ok. 500 dol.
NVIDIA ION wykorzystuje procesor Intel Atom, ale połączony z własnym układem graficznym GeForce 9400, dzięki czemu oferuje wyższą wydajność niż grafika Intela. NVIDIA zaręcza, że jej rozwiązanie jest ok. 10 razy szybsze od konkurencyjnych technologii, obsługuje rozdzielczość do 2560 x 1600 pikseli oraz radzi sobie z filmami w jakości 1080p, czyli krążkami Full HD sprzedawanymi na płytach Blu-ray. Dzięki temu ION wydaje się imponującą, tanią platformą.
W wyposażeniu komputerów mamy znaleźć także złącze HDMI, jak i do 12 portów USB. Zapotrzebowanie na prąd całej platformy - połączenia CPU z GPU - wynosi według NVIDII ok. 18 W.
Osoby zainteresowane platformą ION zachęcamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez zagraniczne źródło. Jest to krótki test wykonany przez dziennikarza z amerykańskiego PC World (język angielski).
Źródło: Tech Gen Daily.com
Komentarze
9i pracujacych na viscie - chociaz nie wiem czy to zaleta :P
Aż dziw bierze, że dopiero teraz "wymyślają" takie urządzenia bo możliwości są już od dawna. Ciekawe czy Atom aż tak wstrząsnął rynkiem (miniPC, netboki i pochodne), czy to może siła "przekonywania" Intela?