OCZ wprowadził do sprzedaży hybrydowy dysk RevoDrive Hybrid, który wykorzystuje zarówno pojemny dysk HDD, jak i wydajny SSD.
Podczas czerwcowych targów Computex pisaliśmy o nietypowym dysku OCZ RevoDrive Hybrid, a więc nośniku łączącym zalety pojemnych dysków talerzowych oraz wyjątkowo szybkich SSD. Zasada działania hybrydy jest dosyć prosta – najczęściej wykorzystywane pliki umieszczane są w wydajnym SSD, a wszystkie inne w pojemnym HDD. Po trzymiesięcznym oczekiwaniu na nośnik producent oficjalnie wprowadził go do sprzedaży. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to pierwsze tego typu rozwiązanie, bowiem już wcześniej na podobny pomysł wpadła firma Seagate oraz Intel, która wprowadziła technologię Intel Smart Response Technology.
OCZ RevoDrive Hybrid wykorzystuje tradycyjny dysk HDD i nowoczesny SSD. Pierwszy z nich ma formę 2,5-calowego nośnika, którego talerze mieszczą 1 TB danych i wirują z prędkością 5400 obrotów na minutę. Jeżeli natomiast chodzi o drugi, to ma on pojemność 100 GB i przypomina tradycyjne dyski z serii RevoDrive. Składa się on z dwóch kontrolerów SandForce SF-2281 oraz wyprodukowanych w 25-nanometrowym procesie technologicznym kości MLC (Multi-Level Cell) NAND. Cała konstrukcja komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu PCI-Express 2.0 x4, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ją w złączu PCI-Express 2.0 x8 lub x16.
Szybkość transferu danych wynosi odpowiednio 130 MB/s w przypadku ich sekwencyjnego zapisu oraz 290 MB/s w przypadku ich sekwencyjnego odczytu. Producent deklaruje jednak, że maksymalne transfery wynoszą aż 810 MB/s dla zapisu i 910 MB/s dla odczytu, natomiast liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę (podczas losowego zapisu 4 KB pliku) sięga 120 000 IOPS. Nie zapomniano również o wsparciu dla technologii TRIM, SMART, VCA 2.0 (Virtualized Controller Architecture 2.0), dzięki którym wydajność oraz niezawodność nośnika zostanie zwiększona.
Jak na razie OCZ RevoDrive Hybrid jest dostępny w przedsprzedaży, gdzie jego cena wynosi około 390 funtów. Zgodnie z aktualnym kursem walut odpowiada to około 1850 zł. Trzeba jednak przyznać, że jak na tak pojemny nośnik o takich parametrach, cena nie jest zbyt duża. Producent obejmuje swój sprzęt 3-letnią gwarancją.
Źródło: overclockers.co.uk
Komentarze
21jak myslicie ile ?
Imo niepotrzebnie zrobili to w formie karty PCI-E, juz lepiej bylo zrobic tak samo jak Seagate z Momentusem, tylko dac wiecej cache'u - tak z 16GB juz by bylo naprawde sensowne (a 32GB to by byla bajka).