Północnokoreańscy tenisiści stołowi zostali poddani kontroli ideologicznej. Powód? Selfie z olimpijczykami z Korei Południowej.
Jak informuje serwis The Korean Times, tenisiści stołowi z Korei Północnej, którzy zrobili sobie selfie z południowokoreańską gwiazdą Shin Yu-bin i innymi medalistami podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, po powrocie do kraju znaleźli się pod lupą władz.
Głównym powodem kontroli jest to, że widziano ich uśmiechniętych w towarzystwie sportowców z Korei Południowej, czyli kraju, który w Korei Północnej uważany jest za wrogi.
Według gazety "NK", która specjalizuje się w sprawach związanych z Koreą Północną, reprezentacja olimpijska powróciła do Pjongjangu 15 sierpnia i od razu poddana została - jak to określono - ocenie ideologicznej.
To standardowa procedura dla obywateli Korei Północnej, którzy podczas pobytu za granicą mieli kontakt z obcą, niekomunistyczną kulturą. Media podają, że w Korei Północnej pobyt w kraju uważanym za wrogi traktowany jest jako forma "narażenia na skażenie".
Źródło wyjaśnia, że ocena rozpoczyna się natychmiast po powrocie sportowców do kraju, aby "oczyścić" ich jak najszybciej.
Według doniesień, północnokoreańscy sportowcy przed wyjazdem na igrzyska olimpijskie otrzymali wyraźne instrukcje od władz, aby unikać jakichkolwiek interakcji z południowokoreańskimi lub innymi zagranicznymi sportowcami. Każde potwierdzone naruszenie tego polecenia może skutkować sankcjami.
Szczególnie pod lupą są tenisiści stołowi Ri Jong-sik i Kim Kum-yong, którzy zdobyli srebrne medale w grze mieszanej. Zostali oni zauważeni na selfie, gdzie uśmiechali się, stojąc obok Koreańczyków z Południa, Shin Yu-bin i Lim Jong-hoon.
Procedury przewidują, że sportowcy z Korei Północnej, powracający z międzynarodowych zawodów, przechodzą trzyetapowy przegląd ideologiczny. Najpierw jest on dokonywany przez Komitet Centralny Partii Pracy Korei, następnie przez ministerstwo kultury fizycznej i sportu, a na końcu przez samą drużynę. W ostatniej fazie "oczyszczania" sportowcy powinni krytykować niewłaściwe zachowania innych lub publicznie zastanawiać się nad swoimi własnymi działaniami. Brak samokrytyki w obliczu stwierdzonego przewinienia zazwyczaj kończy się karą polityczną lub administracyjną.
Źródło: PAP
Komentarze
4Dopiero jak ZSRR / CCCP się rozpadło, upadł Mur Berliński 1989r czyli 11 lat później. Jednocześnie u nas był tzw. okrągły stół i strajki Solidarności, też 1989r czyli bardzo niedawno. Ale wojska rosyjskie okupowały Polskę aż do roku 1993, patrz https://pl.wikipedia.org/wiki/P%C3%B3%C5%82nocna_Grupa_Wojsk
A Korea Północna? tam komunistyczny reżim ma się całkiem dobrze. Komu nie pasuje, temu kula w łeb. tak tam jest. Społeczeństwo przymiera głodem, ale rakiety atomowe próbują robić, nawet jeśli mają to być tzw. brudne bomby.