Opera w nowej erze
Programiści z firmy Opera Software poinformowali, iż nadchodząca wersja popularnej przeglądarki internetowej Opera 12 "Wahoo", będzie dostępna w natywnej 64-bitowej wersji, wraz z separacją procesów wtyczek.
Chociaż z systemami 64-bitowymi mamy do czynienia już od dłuższego czasu, to natywnych 64-bitowych aplikacji mamy wciąż jak na lekarstwo. Mimo wszystko ostatnio pojawia się coraz więcej programów tego typu. Co prawda mówimy tutaj o wersjach aplikacji dla systemów Windows i Mac OS, bo w przypadku Linuksa, takie aplikacje występują na masową skalę już od kilku lat.
Walka na rynku przeglądarek co roku przynosi inne wyniki, dlatego nie dziwi więc fakt, szybkiego wdrażania coraz to nowszych funkcji.
Mimo wszystko obecnie doczekaliśmy się jedynie jednej stabilnej wersji przeglądarki w 64-bitowej wersji, mowa oczywiście o Internet Explorer. Teraz jednak szybko może się to zmienić, bowiem od kilku miesięcy w kanałach testowych "nightly" regularnie pojawiają się 64-bitowe wydania Firefoxa, jednak Mozilla nie kwapi się z jego szybkim wydaniem. Dlatego przed dużą szansą stoi 64-bitowa Opera, która właśnie wchodzi w fazę testową, jednak wraz ze stabilnym wydaniem Opery 12, zostaną udostępnione natywne binarki, pod wspomniane 64-bity.
Nowa wersja Opery w 64-bitach była dotychczas dostępna w stabilnym wydaniu jedynie dla posiadaczy systemu Linux, teraz jednak z pewnością ucieszy użytkowników systemów Windows i Mac OS, ponieważ i dla nich przygotowano stosowną kompilację.
Co prawda była ona gotowa już od dłuższego czasu jednak jej wydanie było opóźniane z powodu problemów z obsługą 32-bitowych wtyczek. Teraz jednak problem udało się rozwiązać i Opera otrzymała możliwość pracy zarówno z 64-bitowymi wtyczkami jak i klasycznymi 32-bitowymi.
Udało się wprowadzić rozdzielenie procesów wtyczek, od tego wydania każda wtyczka ma swój własny proces, a zawieszenie lub błąd jednej z nich nie spowoduje zamknięcia lub zawieszenia się przeglądarki. Aby wtyczka mogła zadziałać na nowo, wymagane będzie jedynie odświeżenie strony, a wraz z nią proces wtyczki zostanie uruchomiony ponownie.
Tym samym Opera obejdzie problem z małą ilością natywnych 64-bitowych rozszerzeń dla swojej przeglądarki, umożliwiając jednocześnie działanie tym tradycyjnym. Z podobnego rozwiązania mogliby skorzystać twórcy Firefoxa, którego stabilne 64-bitowej wydanie blokuje mała ilość dostępnych dla tej kompilacji wtyczek.
Już niedługo Opera może stać się źródłem rywalizacji, dzięki 64-bitowej wersji
Opera w 64-bitowej wersji w wielu sytuacjach będzie znacznie lepiej radziła sobie z zarządzeniem pamięcią komputera i dzięki temu powinna być zdecydowanie szybsza. Stabilna wersja Opery 12 jest przewidywana na początku przyszłego roku.
Pobierz przeglądarkę Opera Next 12 w wersji 32- i 64-bit dla systemów Windows, Mac OS, Linux oraz FreeBSD.
Więcej o Opera Software:
- Pliki: Opera 11.60 "Tunny" - szybka i funkcjonalna przeglądarka internetowa
- Pliki: Opera Mini 6.5 i Opera Mobile 11.5 - nie tylko na Androida
- Najlepsze dodatki do Opery - 20 światnych dodatków
- Opera 12 - przeglądarka internetowa podrasowana
- Najlepsze wtyczki do przeglądarek Firefox, Chrome i Opera
- Opera Mobile Store - skle z aplikacjami otwarty
Źródło: OperaLabs
Komentarze
36mimo zapewnień redakcji znów na stronach Benchmarka pojawiają się irytujące i przeszkadzające reklamy, moje zwrócenie uwagi i przypomnienie obietnic nic nie dało
jedyny sposób to wtyczki blokujące takie drażniące ustrojstwa w odpowiedniej przeglądarce
redakcja chyba znalazła sponsora, który nie potrzebuje reklamy, albo korzyści z tej przeszkadzajki są więcej warte niż obietnice dane czytelnikom hmm...
Nie rozszerzeń tylko wtyczek, rozszerzenia to np noads czy imagus a tu chodzi o wtyczki typu flash czy java.