Panasonic wprowadził na rynek pierwszy systemowy kompakt z wideo 4K, a także usprawnionym trybem AF.
Aparaty cyfrowe marki Panasonic od zawsze znane były z bardzo dobrego trybu wideo. Już w czasach, gdy królowały kompakty, wideo z Panasoniców robiło wrażenie. Firma jako jedna z pierwszych wprowadziła funkcję nagrywania wideo w szerokim formacie VGA (WVGA: 854x480), co znacząco poprawiało odbiór obrazu. Nie bez znaczenia była także bardzo dobra jakość kompresji. Te zalety przeniosły się na kolejne produkty i w ten sam sposób możemy chwalić serię bezlusterkowców Panasonic GH. Model Panasonic Lumix GH3 może pochwalić się trybem wideo 1080/25p z przepływnością aż 72 Mbps. Teraz jego następca Panasonic Lumix GH4 dodaje tryb 4K, czym potwierdza zapowiedzi, że rok 2014 będzie początkiem upowszechniania się 4K w cyfrówkach.
Wideo 4K w cyfrowych urządzeniach do rejestracji obrazu nie jest absolutną nowością, takim trybem może pochwalić się smartfon Galaxy Note 3, lustrzanka Canon EOS-1DC, a także kamery sportowe GoPro. Jednak Panasonic z racji popularności w branży foto-wideo na pewno doda rozpędu popularyzacji 4K w aparatach. A nie jest tajemnicą, że i inni producenci systemowych kompaktów szykują na ten rok premiery aparatów z wideo 4K.
Czym jest Panasonic Lumix GH4 jako aparat? Wyposażono go w 16,1 Mpix matrycę LiveMOS systemu CzteryTrzecie. Rozdzielczość w porównaniu z poprzednikiem zatem nie wzrosła, ale Panasonic zapewnia, że poprawie uległa jakość zdjęć na wyższej czułości, a także szybkość reakcji. Elektronika matrycy pozwala na eliminację zniekształceń obrazu wprowadzanych przez elektroniczną migawkę (tzw. efekt rolling shutter).
Panasonic Lumix GH4 i cała rodzina obiektywów z nim zgodnych.
Szybki system kontrastowego AF (do 49 punktów w trybie Custom Multi AF) w połączeniu z czterordzeniowym procesorem obrazu (Venus Engine) ma zapewnić skuteczne filmowanie i obróbkę wideo 4K (w trybie wideo dostępne jest ISO do 25600), a także szybkie fotografowanie seryjne. W trybie AF-S (pojedynczy AF) tryb seryjny to 12 kl/s, a w trybie AF-C (ciągły AF) to 7 kl/s (dotyczy to migawki mechanicznej). Stosując migawkę elektroniczną osiągniemy tempo do 40 kl/s. Panasonic zastosował w aparacie technologię DFD (Depth from Defocus). Skraca ona czas ostrzenia do poziomu około 0,07 sekundy.
Aparat wyposażono w odchylano-obrotowy dotykowy ekran OLED 3” o proporcjach 3:2. Ma on rozdzielczośc 1036 tys. punktów i pokrywa kadr w 100%. W przypadku wizjera elektronicznego mamy do czynienia również z technologią OLED, ale wyświetlacz ma rozdzielczość 2 359 tys. punktów. Korekcja dioptrii pozwala na dostosowanie wizjera w zakresie od -4 do 4 dioptrii. Podobnie jak Olympus i Fujifilm, także i Panasonic pracuje mocno nad zmniejszeniem różnicy pomiędzy elektronicznym, a optycznym wizjerem, gdy bierzemy pod uwagę komfort pracy.
Aparat jest w pełni uszczelniony przed kurzem, ma magnezowy szkielet, aluminiową obudowę i wygodny uchwyt na dłoń. Wyposażono go w Wi-Fi, NFC, a wbudowany akumulator o pojemności 1680 mAh pozwala na wykonanie około 500 zdjęć. Do aparatu można dokupić opcjonalny uchwyt pionowy z pojemnikiem na baterie.
To jednak cechy aparatu, a przecież Panasonic zachwyca się przede wszystkim funkcjami wideo, które mają „zatrzeć granice pomiędzy kamerami wideo dla konsumentów i profesjonalistów”. Zobaczmy na co pozwala tryb wideo w Panasonic Lumix GH4 (zaokrąglona liczba klatek):
- rozdzielczość Cinema 4K 4096 x 2160 pikseli przy 24 kl/s, przepływność 100 Mbps, IPB, format MP4, MOV
- rozdzielczośc QFHD 4K 3840 x 2160 pikseli przy 30 kl/s, przepływność 100 Mbps, IPB, , format MP4, MOV
- rozdzielczość FHD 1920 x 1080 pikseli przy 60 kl/s, przepływność 100 lub 50 Mbps, IPB, 200 Mbps dla ALL-I , format MP4, MOV
Oprócz tych profesjonalnych formatów zapisu, dysponujemy bardziej tradycyjnymi trybami pracy podczas filmowania wideo:
- rozdzielczość FHD 1920 x 1080 pikseli przy 60, 50 kl/s, przepływność 28, 24 lub 17 Mbps, IPB, kodowanie AVCHD z przeplotem i bez
- rozdzielczość FHD 1920 x 1080 pikseli przy 60, 50, 30 i 25 kl/s, przepływność 28 lub 20 Mbps, IPB, pliki MP4
- rozdzielczość HD 1280 x 720 pikseli przy 30 i 25 kl/s, przepływność 10 Mbps, IPB, pliki MP4
- rozdzielczość VGA 640 x 480 pikseli przy 30, 25 kl/s, przepływność 4 Mbps, pliki MP4
Wśród funkcji wideo lub tych przydatnych przy filmowaniu w Panasonic Lumix GH4 znajdziemy:
- Funkcję zmiennej szybkości klatek (VFR)
- Tryby korekcji Gamma obrazu (CINELIKE D i V)
- Obsługę kodów czasowych SMPTE (tryby Rec Eun i Free Run)
- Funkcje wyciszania odgłosów wiatru
- Zapis poklatkowy i animacja poklatkowa, na etapie postprodukcji
- Wyświetlanie strumienia wideo poprzez port mikroHDMI (próbkowanie 4:2:2 10 bit lub 8 bit, w trybie 8 bit jednoczesny zapis na karcie przy ustawieniach 4:2:0)
- Funkcja Wzór Zebry do monitorowania prześwietlenia bieli
- Focus Peaking
- Ustawianie poziomu referencyjnej czerni (Master Pedestal)
- Tryb SynchroScan redukujący migotanie obrazu
- Funkcje synchronizacji audio i wideo w postprodukcji
Panasonic GH4 wraz z dodatkiem DMW-YAGH, który udostępnia złącza HD-SDI oraz XLR.
Źródło: Panasonic
Komentarze
18