Chcesz nakręcić film bezlusterkowcem dla Netflixa? - to musi być Panasonic Lumix S1H
Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Panasonic S1H kilka miesięcy po swojej premierze otrzymał jako pierwszy aparat tej klasy certyfikat Netflix. Filmowcy współpracujący z tą instytucją mogą teraz korzystać z tego aparatu jako narzędzia do rejestracji obrazu.
Netflix co roku wydaje ogromne pieniądze na produkcję dziesiątek różnych seriali. Nie bez powodu, bo żyjemy w epoce, w której seriale mają się jak nigdy wcześniej. Również poziom wielu produkcji jest wyjątkowo dobry, ale to chyba nie jest wyłącznie zasługa sprzętu jakim nagrywane są filmy. Jednak gdyby ograniczyć się do kwestii sprzętu, Netflix akceptuje do dalszej produkcji wyłącznie nagrania zrealizowane przy konkretnych ustawieniach rejestracji. Co więcej, również sprzęt musi być na liście, tworzonej w ramach programu Netflix Post Technology Alliance (NPTA).
Na tej liście znajdziemy wiele drogich i dużych, profesjonalnych kamer filmowych takich jak ARRI Alexa LF czy Sony F55. Jednak nie jest tajemnicą, że dziś także mniejsze i dużo tańsze urządzenia wyposażone w wysokiej klasy optykę są w stanie stawić czoła wymogom profesjonalnego filmowania. Tymi urządzeniami są bezlusterkowce i było kwestią czasu, aż któreś z nich zostanie zauważone i otrzyma prawo posługiwania się logo NPTA. Tym pierwszym i na razie jedynym bezlusterkowcem jest Panasonic S1H.
Dlaczego Netflix zwrócił uwagę na bezlusterkowiec Panasonic S1H
Co można zyskać korzystając z Panasonica S1H? Z pewnością duże oszczędności. Dla przykładu wspomniana kamera Sony F55 kosztuje około 140 tysięcy złotych, a Panasonic S1H możemy mieć za około 17 tysięcy złotych. To ponad 8 razy mniej. W przypadku produkcji, w których budżet jest istotny, a do takich można zaliczyć na przykład materiały krótkometrażowe, oszczędność ponad 100 tysięcy złotych jest nie do pogardzenia. Również w sytuacjach, gdy chcemy użyć jednocześnie wielu kamer, Panasonic staje się naturalnym wyborem. Oczywiście cały czas należy pamiętać, żeby stosować konkretne ustawienia. Dla Panasonica oznacza to:
- zapis pliku MOV w rozdzielczości 4096 x 2160 lub 3840 x 2160 pikseli
- aktywowanie stylu obrazu V-LOG
- użycie kodeka wideo z próbkowaniem 4:2:2 10 bit, kompresji typu ALL-I oraz bitrate 400 Mbps
- nagrywanie w formacie Super35, odczyt całej matrycy piksel w piksel
Panasonic Lumix S1H w bojowym rynsztunku
Do tego dochodzą jeszcze konkretne parametry ekspozycji dla czerni, szarości i bieli. Nie wolno też stosować innych niż domyślne ustawień dla wyostrzania i odszumiania. Sa też inne zalecenia, a jeśli chcecie wiedzieć o nich wszystko i o wymogach jakie nakłada Netlflix na kamery wideo polecam tę stronę. Z niej dowiecie się też w jakim towarzystwie znalazł się Panasonic S1H.
O filmowym Panasonic S1H słów kilka
Przy okazji wyróżnienia aparatu Panasonic S1H należy się wam kilka słów o tym pełnoklatkowym bezlusterkowcu. Jest to wariant serii S1, którego funkcje koncentrują się na zapewnieniu jak najbardziej wszechstronnych możliwości filmowych. W tym nieograniczonego czasu rejestracji, wsparcia obiektywów anamorficznych, zmiennego klatkarzu, a także w pełni konfigurowalnego trybu V-Log.
Panasonic S1H jest w stanie rejestrować obraz nawet z rozdzielczością odpowiadającą 6K przy 24 kl/s. Oczywiście bardziej praktyczny jest tu format 4K i 60 kl/s. Obrazy uzyskiwane są przez 24 Mpix sensor, który jest w stanie pracować z ISO od 100 do 51200, a po rozszerzeniu w zakresie 50-204800. Panasonic S1H w porównaniu z S1 i S1R ma usprawnione odprowadzanie ciepła z okolic sensora. Dba o to dukt powietrzny i wbudowany wentylator.
Filmowcy profesjonalnie podchodzący do tematu zapewne podłączą do tego aparatu zewnętrzne ekrany i rekordery, ale nawet ten wbudowany uchylno-obrotowy ekran o przekątnej 3,2 cala zapewnia detaliczny obraz o rozdzielczości 2330 tys, punktów.
Podobnie jak Panasonic S1 i S1R, także S1H wyposażono w bagnet Leica L. Do wewnętrznej rejestracji obrazu najlepiej stosować karty SDXC zgodne z UHS-II (aparat ma podwójny slot).
Źródło: Panasonic, Netflix
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!