Panasonic MN101LR: pierwsze urządzenia z memrystorową pamięcią ReRAM w produkcji
Urządzenia znajdą zastosowanie w czujnikach środowiskowych, monitorach funkcji życiowych, czujnikach przeciwpożarowych i dokumentach elektronicznych.
Mikrokomputery Panasonic MN101LR - pierwsze urządzenia z pamięcią ReRAM w masowej produkcji
Mogłoby się wydawać, że wynaleziony w 1971 roku memrystor (jeden z podstawowych elementów elektronicznych, który swoją zasadą działania przypomina rezystor mogący przechowywać jeden bit informacji) to pieśń przyszłości – w końcu przecież jego pierwszy działający egzemplarz skonstruowano dopiero w 2010 roku w laboratoriach koncernu Hewlett-Packard. Okazuje się jednak, iż masowa produkcja memrystorowych pamięci ruszy szybciej niż moglibyśmy się tego spodziewać.
Japoński koncern Panasonic wprowadził do swojej oferty nową serię mikrokomputerów MN101LR, które zostały wyposażone w memrystorową pamięć ReRAM (Resistive Random Access Memory) – modele te nie należą do zbyt skomplikowanych konstrukcji i głównie znajdą zastosowanie w czujnikach środowiskowych, monitorach funkcji życiowych (np. ciśnienia krwi), czujnikach przeciwpożarowych oraz dokumentach elektronicznych. Według założeń producenta, co miesiąc (począwszy od sierpnia) jego fabryki ma opuszczać aż milion takich urządzeń.
Pamięć ReRAM charakteryzuje się nawet o połowę niższym poborem mocy oraz 10-krotnie wyższą trwałością względem pamięci NAND. Ponadto jest ona 5-krotnie wydajniejsza względem pamięci NAND i EEPROM – głównie dzięki braku konieczności kasowania komórek przy każdej próbie zapisu danych. Głównym atutem jest jednak niższy koszt produkcji - przynajmniej w teorii, gdyż na początku trzeba przystosować linie produkcyjne.
Pomimo faktu, iż nowe pamięci produkowane są w 180-nanometrowym procesie technologicznym i w jednym mikrokomputerze MN101LR znajduje się jej tylko 64 KB (w połączeniu z 4 KB pamięci SRAM), to i tak poczynania oraz dalsze plany firmy Panasonic robią bardzo duże wrażenie – w końcu jako pierwsza na świecie zdecydowała się na masową produkcję pamięci ReRAM.
Źródło: Panasonic, PCPer
Komentarze
7