Parlament Europejski chce zmienić Internet - posłowie wprowadzają rewolucyjne prawo
Internet ciągle ewoluuje, więc konieczne jest aktualizowanie ram prawnych. Z podobnego założenia wyszła Komisja Europejska, która zaproponowała zmiany w legislacji prawa w zakresie nielegalnych treści, przejrzystej reklamy i dezinformacji.
Chodzi o akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA), który został zaproponowany wraz z aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act, DMA). Mówi się o rewolucji, które może zmienić Internet oraz pozycję mediów społecznościowych.
Co zmienia akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act)?
Akt o usługach cyfrowych ma być aktualizacją ram prawnych Unii Europejskiej, a w szczególności modernizacją przestarzałej dyrektywy o handlu elektronicznym przyjętej w 2000 roku (czyli 21 lat temu!).
W praktyce wprowadza on nowe przepisy dotyczące zwalczania nielegalnych towarów, usług czy treści w Internecie (w tym również dezinformacji, fake newsów, mowy nienawiści, nękaniem online, doxingiem i molestowaniem ze względu na płeć).
DSA nakłada nowe obowiązki na gigantów internetowych, w tym platformy Facebook, Google, YouTube, Twitter i TikTok. Nowe prawo ma na celu poprawę moderacji treści w największych mediach społecznościowych i wymusza ujawnianie organom regulacyjnym informacji o sposobie działania algorytmów, zasadach dotyczących usuwania treści oraz sposobu targetowania reklam. Firmy, które nie przestrzegałyby nowego prawa, mogłyby zostać ukarane ogromnymi karami (do 6% rocznego obrotu).
Digital Services Act zrewolucjonizuje Internet?
Nie jest tajemnicą, że nowe akty prawne (DSA i DSM) będą miały wpływ na część usług świadczonych dla Europejczyków. Niektórzy widzą tutaj kompleksową, rewolucyjną reformę prawa, która może wyznaczyć nowe standardy funkcjonowania przestrzeni cyfrowej, a nawet być wzorem dla innych krajów na świecie. Unia Europejska jest pierwszym obszarem, który reguluje działalność internetowych gigantów.
Czy tak będzie w rzeczywistości? Pewnie przekonamy się po jakimś czasie, gdy nowe prawo wejdzie w życie. Akt został dzisiaj przyjęty przez Parlament Europejski.
Źródło: Wikipedia, Business Insider
Komentarze
40Realnie korzyści nie będzie żadnej, bo nikt poza rządem tych algorytmów nie pozna, a użytkownicy stracą bo każdy portal dostanie przymusową cenzurę.
A jest to zniewolenie państw...
Przypomnę tylko bo niewielu wie że na poczatku cała ta unia miała być wyłącznie gospodarcza a dziś jest to unia polityczna nakazująca niepodległym państwom na pozbycie się niepodległości...
Oho, mowy nienawiści, czuję cenzurę^^
Ludzie ogarnijcie się wreszcie!
Chiny już od dawna mają takie prawo.
Ciekawe kto będzie decydował która wiadomość czy wpis podpada pod którąś z tych rzeczy? Oczywiście lewaki wymyśliły sobie prawo, które będzie pilnować aby w Internecie były głoszone jedynie słuszne poglądy.
Niby mają kontrolować gigantów, ale to będzie na zasadzie - "Czy aby na pewno u was są tylko pozytywne informacje na temat Eurokołchozu? Bo jak nie to kara!"
UE coraz bardziej przypomina Chiny. Cenzura, propaganda i kneblowanie ust inaczej myślącym wysokimi karami.
nie żebym uważał ze nad korporacjami nie potrzeba wiekszej kontroli zwlaszcza nad typu google czy facebook
ALE z drugiej strony algorytmy to jest ich najważniejszy produkt
wiele firm mniejszych czy większych opiera sie na tym że maja wypracowany przez lata algorytm
jeżeli nagle stanie sie to wiedza publiczna to nie za fajnie imo
Moj kod od ktorego zmienisz swoje zycie raz na zawsze na lepsze!!!
jjey2xxs9c
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,171710,27159661,nie-wierzyl-ze-szczepionka-kosztujaca-2-moze-uchronic-przed.html#s=BoxOpImg2