Aparat wyposażono w system Pixel Shift Resolution i pozbawiono lampy błyskowej
Ogólnie rzecz biorąc nowy Pentax K-3 II, którego poprzednik debiutował jeszcze w 2013 roku, to przede wszystkim usprawniona wersja już świetnego aparatu lustrzanki APS-C. Główne elementy, czyli 24 Mpix sensor i procesor obrazu oraz 27 punktowy mechanizm AF nie zmieniły się. Podobnie jak ekran LCD. Zmiany, które od razu zauważymy są dwie. Pierwsza to brak wbudowanej lampy błyskowej, co czyni aparat mniej przystępnym dla amatorów, a druga to usprawniony mechanizm stabilizacji obrazu.
Usprawniony oznacza w tym przypadku dwie zmiany. Skuteczność stabilizacji poprawiono do 4,5 EV. Wiążąca się z tym lepsza precyzja korekty pozycji matrycy pozwoliła na wprowadzenie funkcji Pixel Shift Resolution. Jej zadaniem jest zwiększenie rozdzielczości barwnej. W przeciwieństwie do Olympusa OM-D E-M5 Mark II, który stosując podobny mechanizm wielokrotnej ekspozycji z mikroprzesunięciami, poprawia sprzętowo rozdzielczość zdjęcia w pikselach.
W Pentaksie K-3 II oprogramowanie w trybie Pixel Shift Resolution wykorzystuje nadmiarową, a w zasadzie kompletną dla czerwieni i niebieskiego, a nadmiarową dla zieleni, informację o kolorach składowych dla każdego piksela, by uzyskać jak najlepsze odwzorowanie barw. Mówiąc inaczej, aparat choć wyposażony w maskę Bayera, nie musi stosować klasycznej procedury interpolacji barwnej.
Tak działa Pixel Shift Resolution - wykonywane są 4 ekspozycje
Podobnie jak Pentax K-3, także i druga generacja aparatu stosuje mechanizm stabilizacji obrazu do symulowania filtra dolnoprzepustowego - sama matryca jest takowego pozbawiona.
Pozostałe zmiany w porównaniu z modelem K-3 to:
- wbudowany moduł GPS,
- funkcja Astrotracer
- poprawiony algorytm ciągłego autofokusa (AF-C)
- wykrywanie panoramowania
- automatyczna korekta horyzontu
Polska cena aparatu nie jest jeszcze znana. Za oceanem korpus Pentax K-3 II wyceniono na 1099 dolarów.
Źródło: Pentax
Komentarze
1Szczerze polecam, jedynie Nikon nieco się zbliża jeśli chodzi o ergonomię do tego body. Canon ssie (m.in pokrętła nastaw w idiotycznych miejscach, itd)