Giełda adresów?
Adresy IP przez wiele lat nie były traktowane, jako towar, którym można handlować. Niestety pula adresowa protokołu IPv4 się skończyła i okazało się, że pojedynczy adres IP może być bardzo wartościowy.
Do niedawna, jeżeli firma potrzebowała adresów IP, zwracała się do RIR (regionalna organizacja zarządzająca adresami, w Europie jest to RIPE, natomiast w Ameryce Północnej ARIN). Organizacja przez długi czas utrzymywała, że bloki IP są dobrem wspólnym, a nie własnością firm, które je posiadają. Teraz to się zmienia.
Kontrowersyjna sytuacja pojawiła się na początku bieżącego roku, gdy Microsoft kupił ponad 650 tys. adresów IP. Cena? Aż 7,5 mln dolarów, czyli 11,25 dolarów za jeden adres. Początkowo transakcja została wstrzymana, jednak ARIN wyraził zgodę na sfinalizowanie jej.
Teraz sytuacja się powtarza i cena jest jeszcze wyższa. Bankrutująca sieć księgarni Borders zawarła umowę z firmą Cerner, która zajmuje się dostarczaniem oprogramowania dla służby zdrowia. 65536 adresów zmieni właściciela za 786 432 dolary, 12 dolarów za sztukę.
Wyrażenie zgody przez ARIN na przejęcie adresów IP, może być równoznaczne z podjęciem pierwszego kroku w celu utworzeniem rynku wtórnego adresów IP. Chociaż już teraz istnieje platforma aukcyjna, która pozwala sprzedawać i kupować numery. Transakcja zostanie najprawdopodobniej sfinalizowana, ponieważ jedynym warunkiem jest "wykazanie realnej potrzeby posiadania tych adresów".
Wszystkie tego typu transakcje są sporne, ponieważ adresów IP, w odróżnieniu od domen internetowych, nie traktuje się jak rzeczy, które mogą być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym.
Rozwiązaniem problemu jest oczywiście protokół IPv6, jednak koszty oraz problemy techniczne zniechęcają niektóre przedsiębiorstwa. Możliwe, że niedługo standardem stanie się płacenie za coś, co było do tej pory darmowe i teoretycznie nie miało właściciela.
Więcej na temat Internetu:
- Jak sprawdzić IP własnego komputera - poradnik
- 92% Polaków będzie korzystać z mobilnego internetu
- Internet w telewizorze - przegląd rynku
- Najlepszy internet mobilny - przegląd taryf na abonament 2w1
Źródło: The Register
Komentarze
36Człowieku! Od kiedy?
Słyszał kiedyś o adresach klasy C?
Bez jaj, to na portalu mieniącym się IT.
Za jedyne 5zł. :)
Mam router w domu. Gdy go wyłączę i włączę ponownie w sieci traktowany jestem jako inny użytkownik. Zmieniam IP czy coś innego? W ten sposób wszelkie ograniczenia czasowe w sieci mogę bez problemu obchodzić.
IPv6 to przyszłość, polecam korzystanie z DARMOWYCH usług sixxs.net i ewentualnie he.net (przy czym sixxs.net ma punkt dostępowy w ICM w Wawie a he.net dopiero w dublinie czy amsterdamie)