Karty Radeon HD 6850 są już dostępne w wielu niereferencyjnych konstrukcjach. Jednak dzieło Yestona wyróżnia się sporymi rozmiarami, które są między innymi zasługą rozbudowanej sekcji zasilania oraz nietuzinkowego układu chłodzenia.
Premierę Radeonów z serii HD 6800 mamy już za sobą, a więc pora na całkowicie niereferencyjne konstrukcje tych kart. Jedną z nich zaprezentowała chińska firma Yeston, która na naszym rynku nie jest za bardzo znana (choć ostatnio opisywaliśmy Radeona HD 5770 X2 tej właśnie firmy).
Warto przeczytać: | |
Yeston Radeon HD 6850 zbudowano na zielonej płytce drukowanej, której długość wynosi 25,7 cm, a więc 4 cm więcej niż w przypadku referencyjnej karty. Na przedzie laminatu producent wykonał dwa wycięcia, których zadaniem jest lepsze chłodzenie karty. Trzeba przyznać, że płyta ta może trochę kojarzyć się z GeForce GTX 480. Na razie nie wiadomo z jakimi taktowaniami będzie pracować karta.
Za zasilanie odpowiada aż 10 faz zasilania (8 dla procesora graficznego, 1 dla pamięci oraz 1 dla magistrali pamięci), podczas gdy w referencyjnej konstrukcji mamy do czynienia tylko z 6 (4 dla procesora graficznego, 1 dla pamięci oraz 1 dla szyny pamięci). Na sekcję zasilania składają się kondensatory proadlizer, ekranowane dławiki oraz tranzystory MOSFET.
Na laminacie znalazło się również miejsce dla kontrolera uP6218, który odpowiada za programową zmianę napięcia oraz punkty pomiaru napięć. Do poprawnego działania karty wymagane są dwie 6-pinowe wtyczki, a nie jak w egzemplarzach referencyjnych - jedna. W ilości pamięci nic się nie zmieniło – do dyspozycji mamy 1 GB pamięci GDDR5 o szynie dostępu 256 bit. Zastosowane kości pamięci pochodzą od Hynixa – ich czas dostępu wynosi 0,4 ns, a maksymalne efektywne taktowane 5000 MHz.
Za chłodzenie Radeona HD 6850 produkcji Yeston, odpowiada czteroslotowa konstrukcja Arctic znana pod nazwą Accelero Extreme. Składają się nią trzy 92 mm wentylatory oraz pokaźny radiator. Na śledziu znajdziemy referencyjny zestaw wyjść wideo – dwa DVI, HDMI oraz dwa złącza miniDisplayPort 1.2.
Na razie cena oraz dokładna data wprowadzenia karty do sprzedaży nie jest znana, ponieważ jest ona jeszcze w fazie testów. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że jak będzie ona dostępna tylko na rynku azjatyckim.
Źródło: expreview.com
Polecamy artykuły: | ||
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5 | Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD | Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450 |
Komentarze
27Powiedziałbym, że wybebeszyli GTX 480 i zastąpili chip Nvidii Radeonem - ale to przecież niemożliwe ;) Wiec dziwne PCB i wątpię że było projektowane właśnie pod te chłodzenie ;)
Mimo wszystko ciekawa i chyba prądożerna konstrukcja, do ekstremalnego OC ;)
Fajna karcioszka za 900 mozna by pomyslec ale nie pewnie z 1200 beda chcieli albo i wiecej....
Podobno te karty się nie grzeją to po co takie wielki chłodzenie?
Wygląda naprawdę potężnie. Aż dziwne. Skoro słabsze karty z serii 68xx tak powiększyli to obawiam się o ekstremalne wersje Radeonów 69xx. Będą 7 slotowe? ;)
Ma ktoś jeszcze jakiegoś Radeona 7x00? Będzie można porównać w benchmarkach numerek w numerek ;-)