Policja ma oko na kierowców. Teraz żadne wykroczenie nie ujdzie płazem
Polska policja coraz częściej wykorzystuje specjalne systemy monitoringu, które pozwalają kontrolować zachowania na drodze. W ostatnim czasie takie systemy pojawiły się w garnizonie mazowieckiej policji, gdzie okazały się wyjątkowo skutecznym narzędziem.
Zaawansowana technologia dociera także do policji. Funkcjonariusze z mazowieckiego garnizonu policji chwalą się wykorzystaniem specjalnego systemu kamer, który pozwala nadzorować zachowania kierowców, pieszych i cyklistów. Policjanci mają możliwość błyskawicznego reagowania na sytuacje. Wszystko, by poprawić nasze bezpieczeństwa.
Policja ma nowe sposoby kontroli kierowców
Kontrole policyjne to powszechne zjawisko na polskich drogach. Widok patrolu często skutkuje większą uwagą i dostosowaniem jazdy do obowiązujących przepisów. Polska policja coraz częściej stosuje systemy kamer, które pozwalają na monitoring ruchu drogowego w dowolnym miejscu.
"Kamery pojawiały się w tych miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych, czy tam gdzie np. organizowane były nielegalne wyścigi samochodowe. Mundurowi weryfikowali też punkty wskazane za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie obywatele mogą zgłaszać miejsca uważane za niebezpieczne lub zagrożone działalnością przestępczą.” – przekazał asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.
Monitoring ruchu daje świetne efekty
Dzięki zaawansowanej technologii ICAM policjanci mają możliwość błyskawicznego reagowania na sytuacje, w których dochodzi do naruszeń przepisów ruchu drogowego. Policja wskazuje na świetną skuteczność systemów kamer.
"System umożliwia nagrywanie zdarzeń, co stanowi nieocenione narzędzie dowodowe w przypadku potrzeby ścigania sprawców wykroczeń. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którzy popełnili wykroczenie, byli zatrzymywani.” - powiedział mundurowy. Ponadto – zdaniem asp. Sawickiego - obecność sytemu monitorującego ma charakter prewencyjny. "Ze względu na świadomość uczestników ruchu o stałym monitoringu, system wpływa na poprawę ogólnej kultury drogowej”
Systemy monitoringu świetnie sprawdziły się w listopadzie. W Ciechanowie zastosowano specjalne systemy kamer, które umożliwiały rejestrację obrazu oraz jego zdalną transmisję. Systemy rozstawiono na przejściach dla pieszych w tych miejscach, gdzie często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji i potrąceń. Rzeczniczka miejscowej policji informuje, że w ten sposób zarejestrowano 10 wykroczeń przez kierujących, z którego 9 polegało na naruszeniu zakazu wyprzedzania bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych.
Bardzo dobre efekty zastosowania nowej technologii odnotowano w Lipsku. Tylko w ciągu 1,5 godziny system mobilnych kamer zarejestrował 7 kierujących, którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego. Jeden z nich kierował samochodem wbrew obowiązującemu go zakazu sądowego prowadzenia pojazdów.
Źródło: Policja
Komentarze
12Po pierwsze język polski się kłania.
Po drugie - czy autor wierzy w to co pisze? Naprawdę dorosła osoba może być aż tak naiwna ;D ?
Śmiech przez łzy...
Raczej, by zgarnąć więcej kasy z mandatów. A czy bezpieczeństwo się poprawi, to kwestia drugorzędna.