W Polsce, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Huawei CBG Polska2, aż 76% dorosłych osób korzysta ze słuchawek. Jednakże, pomimo ich powszechności, wiele osób doświadcza problemów związanych z ich używaniem.
Ponad połowa użytkowników zgłasza dyskomfort podczas korzystania ze słuchawek dousznych, który często objawia się jako ból i podrażnienie ucha, a także ból głowy. Co więcej, 2/3 użytkowników twierdzi, że słuchawki często wypadają im z uszu.
Zakup nowych słuchawek nie jest rozwiązaniem tych problemów, ponieważ aż 83% ankietowanych doświadcza trudności w znalezieniu odpowiedniej dla siebie pary. Przyczyny tych problemów są różne, począwszy od wypadania i uwierania słuchawek, przez niską jakość dźwięku i krótki czas pracy na jednym ładowaniu, aż po nieatrakcyjny wygląd. W rezultacie, znalezienie uniwersalnych słuchawek jest na tyle trudne, że 55% użytkowników posiada więcej niż jedną parę.
Ból ucha przez słuchawki
W naszym kraju, 54% użytkowników odczuwa niedogodności podczas korzystania ze słuchawek. Im dłużej trwa sesja słuchania, tym większy odsetek osób zgłasza problemy. Dla sesji trwających powyżej 4 godzin, aż 62% badanych zgłasza dyskomfort. Najczęściej objawia się on jako ból ucha, co deklaruje 27% użytkowników, podrażnienie ucha (22%) oraz ból głowy (18%). Zawroty głowy pojawiają się u 7% użytkowników, a infekcje ucha u 6%.
Jednym z najczęstszych problemów związanych z korzystaniem ze słuchawek jest ich wypadanie. Doświadcza tego 2 na 3 użytkowników, a zdarza się to w różnych okolicznościach. Najczęściej słuchawki wypadają podczas biegania (28%), wykonywania prac domowych (24%), na siłowni oraz podczas chodzenia (18%). Co ciekawe, aż 16% użytkowników zgłasza, że słuchawki wypadają im podczas tak prostych czynności, jak mówienie czy uśmiechanie się.
Pomimo tych problemów, znalezienie nowych słuchawek nie jest łatwe. Jak wynika z badań, 83% polskich użytkowników ma trudności ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego modelu. Dla wielu osób, znalezienie uniwersalnych słuchawek, które spełniają wszystkie ich oczekiwania, jest na tyle trudne, że 55% użytkowników posiada więcej niż jedną parę.
Otwarta konstrukcja rozwiązaniem?
Dorota Rakowska, Marketing Director w Huawei CBG Polska, sugeruje, że odpowiedzią na większość tych problemów mogą być słuchawki otwarte w kształcie klipsa, takie jak HUAWEI FreeClip. Ich otwarta konstrukcja sprawia, że nie blokują cyrkulacji powietrza i nie powodują dyskomfortu podczas noszenia, więc uszy nie bolą nawet przy wielu godzinach słuchania. Zmniejszają też ryzyko infekcji. Nietypowa forma klipsów sprawia, że słuchawki nie wypadają nawet podczas biegania, a na uchu wyglądają niczym kolczyki.
Innym rozwiązaniem mogą być słuchawki z przewodnictwem kostnym, jak testowane niedawno u nas Creative Outlier Free Pro+.
Ankietowani wskazują, że przymierzane słuchawki często wypadają im z uszu (37%), uwierają i powodują ból ucha (35%) oraz nie zapewniają wystarczającej jakości dźwięku i rozmów (35%). Te niedogodności bardziej doskwierają kobietom niż mężczyznom. Kobietom częściej mierzone słuchawki wypadają z uszu: 41% wobec 32% mężczyzn, uwierają – 39% wobec 31%, a także mają mniej zadowalającą jakość dźwięku: 38% wobec 32%. Przy poszukiwaniu nowych słuchawek kupującym przeszkadza także: zbyt krótki czas pracy na jednym ładowaniu (32%), nieatrakcyjny wygląd (14%), zbyt duża waga i brak odporności na zachlapania i kurz (po 10%), brak możliwości połączenia z dwoma urządzeniami (10%) oraz mały wybór kolorów (9%).
A Wy, jakie macie doświadczenie ze słuchawkami wkładanymi do uszu?
Komentarze
7A testerzy/recenzenci sugerują, że cena jest za wysoka w stosunku do tego co oferują. A oferują m.in. marny dźwięk. Kosztując 800zł dostajemy jakość max słuchawek za 200 zł. Przesterowany bas to też wada.
Poniżej krytyczna recenzja.
https://www.youtube.com/watch?v=OemcxCq8tQ8