Specjaliści IT na zarobki nie muszą narzekać (ale liczą na więcej, bo mogą)
Programiści w Polsce zarabiają (stosunkowo) dużo – w przeciwieństwie do większości Polaków mogą liczyć na pięciocyfrowe pensje. Mimo to liczą na podwyżki i to o kilkadziesiąt procent.
W porównaniu z polską średnią programiści zarabiają dużo i inni specjaliści z branży IT również nie mają większych powodów, by narzekać na wysokość pensji. Mimo to oczekują wzrostu płac i to poważnego – od 25 do 34 proc., jak wynika z raportu No Fluff Jobs. Dlaczego?
Dlaczego programiści liczą na podwyżki?
Przede wszystkim można to tłumaczyć tym, że programiści znają swoją wartość. Są świadomi tego, że na rynku ciągle brakuje specjalistów i wiedzą też, że znaczenie ich pracy się zwiększa. Specjalista z dużym doświadczeniem będzie przyjęty przez innego (lepiej płacącego) pracodawcę z otwartymi ramionami. Poza tym istotne jest to, że muszą oni stale zdobywać doświadczenie i wykazywać się elastycznością, która pozwala im utrzymać się w tej wciąż zmieniającej się branży.
Dla poszukujących pracy specjalistów IT ważne są: możliwość rozwoju zawodowego, odpowiednia atmosfera oraz naturalnie zarobki. Już teraz mogą oni liczyć na wysokie pensje, ale liczą na podwyżki: dla przykładu specjaliści DevOps chcieliby zarabiać o 34,7 proc. więcej niż obecnie, front-endowcy i back-endowcy – o odpowiednio 32,9 i 31,1 proc., a testerzy – o 28,1 proc. Największe poczucie niedocenienia mają mieszkańcy Mazowsza, a najmniejsze – Dolnego Śląska.
„Każdy” chce być programistą, a ich wciąż brakuje
Ale choć programiści chcieliby zarabiać więcej, to właśnie wysokie zarobki (już teraz) są jednym z kluczowych powodów, dla których kolejne osoby próbują się przekwalifikować.
„Wyniki badania pokazują, że ścieżkę rozwoju zawodowego w formule bootcampów programistycznych wybierają nie tylko ludzie związani z IT - 42% zainteresowanych to osoby spoza tej branży. Bootcampy cieszą się dużą popularnością wśród osób z wykształceniem innym niż ścisłe”, powiedziała Karolina Zadroga z Kodołamacz.pl, czyli firmy specjalizującej się prowadzeniu takich właśnie szkoleń.
Zresztą polski rynek programistów ogólnie jest bardzo młody. Prawie 28 proc. osób pracuje w tej branży krócej niż 2 lata.
Źródło: Rocket Sceience, No Fluff Jobs, Kodołamacz. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)
Komentarze
20Programiści w Polsce zarabiają dobrze, ale jak zdalnie pracują dla pracodawcy na Zachodzie. Wtedy tą pensję 30-40 tys można nazwać dobrą. Ale nie 8 tys (przeciętna płaca programisty w polskiej firmie).
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-stanowisko-ogolne
10k i więcej zarabiają nie liczni. A statystyki mówią co innego.
Pamietam jaki 20 lat temu byla moda na marketing i zarzadzanie! Szkoly przyjmowaly wszystkich! Nawet tych co nie ukonczyli zawodowek!
Paru po ukonczeniu szkoly robote znalzalo a reszta na bezrobotne i po zasilek socjalny!
Wiem bo tez sie nabralem na to! Obiecali mi gore pieniedzy jak skoncze szkole a do dzisiaj musze korzystac z zasilkow zeby przezyc od dziesiatego do dziesiatego!
Takze wy mlodzi nienabierajcie sie na te bzdety ktore pisze pan Wojtek bo mu za to zaplacili!
Wybierzecie zawod programisty i po skonczeniu szkoly zostaniecie jak kiedys ja bez roboty!!!
Więc jeśli ktoś potrafi dostaje takie propozycje, to badanie na podstawie 2tyś respodentów... 1500 to już grupa reprezentatywna.