Ciekawostki

Zmiany na polskim rynku pracy w IT. Juniorzy przepadną?

przeczytasz w 2 min.

W pierwszej połowie 2023 liczba ofert pracy dla początkujących specjalistów IT zmniejszyła się o prawie 30 procent w porównaniu z drugą połową 2022. Równocześnie średnia płaca dla juniorów wzrosła o prawie 15 procent.

Portal pracy Just Join IT przeanalizował ponad 85 000 ogłoszeń w IT, na które można było aplikować od stycznia do czerwca 2023. W tym okresie łączna liczba ofert spadła o 1,75 procent, a ich miesięczna liczba była średnio o 8,36 procent niższa w zestawieniu ze statystykami z drugiej połowy 2022.

Praca w IT dla juniorów – jest trudniej?

Największy spadek odnotowano w ofertach dla juniorów. W pierwszej połowie 2023 ogłoszeń było o 26,76 procent mniej niż w drugiej połowie 2022. Dobre wieści są natomiast takie, że w przypadku początkujących zarobki w IT wzrosły średnio o prawie 15 procent.

Statystyki branża IT praca 2023

Z kolei seniorzy mieli do dyspozycji o prawie 3000 ofert więcej niż w ostatnim półroczu (wzrost o 8,84 procent), jednak ich wynagrodzenia praktycznie się nie zmieniły.

Zmiany na rynku IT – przyczyny

Rok 2023 jest mniej łaskawy dla branży IT niż jego poprzednik. Rozpoczął się od szeroko zakrojonych optymalizacji w firmach i presji na wyniki w najważniejszych projektach. Rezultatem było wstrzymywanie części rekrutacji oraz kierowanie ofert ku specjalistom o większym doświadczeniu.

Zrobienie kariery od zera w branży IT jest coraz trudniejszym zadaniem. Czasy, w których “z lodówki” wyskakiwały komunikaty kuszące świetlaną przyszłością każdego, kto przekwalifikuje się na programistę, zdają się mijać. Obecnie dla wielu firm kapitał i czas potrzebny na rozwój juniora to większy koszt niż zatrudnienie doświadczonego specjalisty. Mamy więc do czynienia z przebiegunowaniem i powrotem do ścieżek sprawdzonych przed pandemią – mówi Michał Szum, Head of Customer Success w Just Join IT.

Większy popyt na seniorów przekłada się na zwiększoną liczbę ofert pracy. Jednocześnie po redukcjach w dużych firmach na rynku jest także większa podaż doświadczonych kandydatów, co nie pozostaje bez wpływu na ich pensje. Wynagrodzenia seniorskie przestały rosnąć, bo firmom łatwiej znaleźć odpowiedniego kandydata.

Natomiast w kontekście juniorów rynek staje się niezmiernie konkurencyjny, dając pracodawcom szansę na wyłuskanie najlepszych talentów. Dlatego tu pensje rosną. Jednocześnie zdobycie dobrze płatnej juniorskiej posady wiąże się często z posiadaniem umiejętności na poziomie mida.

źródło: materiały prasowe

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mgkiler
    7
    Tylko, że nie będzie seniorów jeśli nie będzie pracy dla juniorów. Bo seniorzy nie rosną na drzewach. Pierw są juniorami, potem midami/regularami, a dopiero seniorami. W końcu seniorzy wymrą...
    • avatar
      Warmonger
      4
      Robotę juniora można wykonać za pomocą AI, prawdopodobnie szybciej ¯\_(ツ)_/¯

      Wymagania wciąż rosną, a ludzie za nimi nie nadążają. Zaraz może się okazać, że dla ludzi po studiach w wieku 25 lat nie ma pracy. Więc po co się uczyć pół życia?
      • avatar
        Wasek
        3
        Ostatnio zastanawiałem się jak zacząć pracę w IT. Nauczyć się czegoś jednego np. jednego języka lub jakiejś umiejętności i rozpocząć w tym pracę. Jednak szukając ofert pracy nawet na juniora okazuję się, że wymagane są 3 rzeczy + fajnie jakbyś miał jeszcze kolejne 2. Więc jednak nie jest tak łatwo jakby się mogło wydawać. Jakby ktoś miał jakieś swoje doświadczenie w tym temacie lub rady to piszcie.
        • avatar
          xxx.514
          0
          Sam jakiś czas temu skończyłem studia inżynierskie z informatyki, myślałem "czas może poszukać pracy w tym kierunku". Przeglądałem kilka portali z ofertami i uśredniając oferty wyglądały następująco - ekran do dwóch wymagań, max 20 lat, min 30 lat stażu, 3 doktoraty, oferowane zarobki minimalna krajowa albo wolontariat. Co sprowadza się do pewnego mema: "Kto chce mieć doświadczonego pracownika?! Las rąk. Kto chce wyszkolić pracownika?! Cisza" Także ten... pracuje w magazynie. Kurtyna.
          • avatar
            Marucins
            -1
            :D
            Taaa
            • avatar
              pawluto
              -4
              Klikanie to nie praca...
              • avatar
                Marek1981
                0
                Niestety ale nowe pokolenie pracowników jest coraz słabsze zwłaszcza w komunikacji z klientem. Wszystko należy tłumaczyć i zwracać uwagę czy aby na pewno zrozumiał polecenie.

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login