Praca zdalna doczeka się wreszcie konkretnego uwzględnienia w kodeksie pracy. Taką – wyczekiwaną zarówno przez pracowników, jak i pracodawców – zmianę zapowiedziała Marlena Maląg, stojąca na czele ministerstwa pracy.
Praca zdalna w kodeksie pracy? Ma być na stałe
Praca zdalna zostanie odpowiednio uregulowana poprzez wpisanie konkretnych przepisów na stałe do kodeksu pracy. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że konieczne jest przygotowanie się na to, co nastanie po 7 września. To ostatni dzień, w którym obowiązywać będą zapisy tzw. tarczy antykryzysowej, umożliwiające wykonywanie obowiązków z domu w obecnym kształcie.
Nawet jeżeli bowiem nie będzie kolejnego zamrażania gospodarki i tym samym okresu, w którym praca zdalna stanie się powszechnym standardem, to ta forma realizacji obowiązków zyskuje i będzie zyskiwać na popularności. Dzieje się tak ze względu na możliwości, jakie daje dziś Internet oraz spore atuty zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi mogą liczyć na większą elastyczność, ci drudzy zaś na oszczędności i łatwiejszy dostęp do branżowych specjalistów. Stałe wpisanie przepisów pozwoli na wprowadzenie przewidywalnych warunków.
Co uregulują przepisy dotyczące pracy zdalnej?
Jedną z kwestii do potencjalnego uregulowania są koszty pracy zdalnej – dodatnie lub też ujemne, a może po prostu równoważące się. Z jednej strony bowiem pracownik musi zadbać o odpowiednie warunki i więcej płacić za prąd. Z drugiej – nie musi ponosić kosztów związanych z dojazdem do pracy. Znacznie istotniejsze są jednak pozostałe tematy, o których trzeba podyskutować – dotyczą one przede wszystkim określenia sposobów systemowego wdrażania pracy zdalnej, częstotliwości i miejsca wykonywania pracy (którym nie musi przecież być wyłącznie dom) oraz bezpieczeństwa przetwarzanych danych firmowych.
Absolutnie pierwszym krokiem musi być jednak w ogóle zdefiniowanie pracy zdalnej. Aktualnie mamy w kodeksie telepracę i trzeba jasno wskazać, czy to to samo, a jeżeli nie (a wychodzi na to, ze nie), to na czym polegają różnice.
Źródło: Rzeczpospolita, Money, informacja własna
Czytaj dalej o pracy zdalnej:
- Czy powinniśmy zostać w domach, nawet gdy to wszystko się skończy?
- Praca z domu do końca roku, albo i dłużej. Google i Facebook wydłużają czas pracy zdalnej dla swoich pracowników
- Praca i nauka zdalna? Z tej bazy wiedzy dowiesz się, jak do tego podejść
Komentarze
11