Informacje o tym rewolucyjnym wynalazku pojawiają się już od dawna. Ostatnie sukcesy firm pracujących nad e-papierem dają nam poważne podstawy by sądzić, że pojawi się on na rynku już w przyszłym roku.
Warto przeczytać: | |
Koncern LG chce do końca 2010 roku uruchomić produkcję arkuszy kolorowego e-papieru o przekątnej 9,7 cala (format czasopism) oraz elastycznego 19-calowego wyświetlacza tego typu przypominajacego tradycyjne gazety. Ostatni wynalazek mieliśmy okazję widzieć już w styczniu, co daje realną nadzieję na ukończenie prac do końca roku. Możliwe zastosowania arkusza to również wszelkiego rodzaju oznakowanie, ogłoszenia i plakietki. Funkcjonalność wynalazku może znacząco zwiększyć zastosowanie ekranu dotykowego jako dodatkowej warstwy e-papieru.
Odmienne podejście przejawia HP. Na lipcowej konferencji MobileBeat przedstawiciel HP McKinney opisał działanie nowego wynalazku swego koncernu, jakim jest technologia wytwarzania elastycznych wyświetlaczy. Rozwiązanie to wykorzystuje giętkie arkusze domieszkowane mylarem, podobne nieco do paneli słonecznych. Potrafią one zarówno wyświetlać wideo, jak i utrzymywać stabilny obraz tak, jak robi to E-Ink - przypomnijmy, że po odłączeniu zasilania obraz pozostaje trwały. Wszystko wskazuje na to, że nie są to jedynie laboratoryjne zabawki - McKinney wspomniał podczas swego wystąpienia o planowanych produktach, zarówno wykonanych przez HP, jak i amerykańską firmę Palm znaną z produkcji smartfonów. Możemy więc wyobrazić sobie elastyczne i funkcjonalne urządzenie przenośne, które niemal nie będzie pobierało mocy z baterii, już w niedalekiej przyszłości. Na razie brak jest bliższych informacji o planach HP, ale sam fakt, że właśnie ta firma pracuje nad konkretnymi urządzeniami, daje nadzieję na sukces tej technologii.
O efektownej prezentacji zwijanego wyświetlacza Sony pisaliśmy już wcześniej. Niezwykła elastyczność, zdolność do wyświetlania kolorowego filmu, a przy tym grubość ludzkiego włosa - to musi robić wrażenie. Niestety, aby ekran tego typu mógł trafić na rynek, konieczna jest poprawa jakości obrazu, a raczej redukcja niedoskonałości widocznych w zastosowanym materiale w postaci pasków.
Oprócz ekranu OLED Sony ma w zanadrzu także e-papier podobny do rozwiązania LG. W porównaniu z poprzednimi konstrukcjami, w tej, zamiast szkła, zastosowano plastik jako podstawę dla wyświetlacza - takie wyświetlacze są odporne na uszkodzenia, można je także zwinąć jak zwykłą gazetę. Produkt Sony ma szansę trafić do produkcji w ciągu najbliższych dwóch lat.
Wszystkie te rozwiązania mają jedną, niezaprzeczalna zaletę - są wygodne. O ileż bardziej praktyczna jest zwykła gazeta, którą można złożyć lub zwinąć, niż twardy i toporny e-reader lub tablet. Najlepiej demonstruje to poniższe wideo.
A zatem czekamy na nadejście nowej klasy urządzeń. Zapewne jako pierwsza wprowadzi je na rynek firma LG.
Źródło: Endgadget
Polecamy artykuły: Proste Eyefinity - Sapphire Radeon HD 5770 Flex Twoja pamięć podręczna - test 15 pendrive'ów Internetowi terroryści
Komentarze
10