Już w dniu premiery (9.11.2010) najwydajniejszej karty graficznej NVIDII z układem Fermi - GeForce GTX 580 - mamy do wyboru kilkanaście modeli tej karty. Wśród nich znajdziemy wersję chłodzoną blokiem wodnym oraz wydajnym systemem chłodzenia Arctic Accelero EXTREME.
GeForce GTX 580 to - jak określiliśmy w naszej recenzji - Fermi w wersji high-end. Decyduje o tym nie tylko spora cena, ale także dobre wyniki w testach wydajności. Potwierdzają one nasze wcześniejsze przypuszczenia, które bazowały na internetowych przeciekach.
Warto przeczytać: | |
Nowy produkt NVIDIA to najwydajniejsza karta graficzna producenta z Santa Clara, która zastąpi na rynku legendarnego GeForce GTX 480. Do jej zbudowania wykorzystano układ graficzny GF110 oraz 1536 MB pamięci GDDR5 o szynie dostępu 384 bit. Tym razem NVIDIA liczy na dużo lepszą prasę niż miało to miejsce w przypadku GTX 480.
Po dokładniejsze dane techniczne oraz testy wydajności, najwydajniejszej obecnie karty NVIDIA, zapraszamy do recenzji GeForce GTX 580 na łamach benchmark.pl. Przypominamy, że jeszcze przed oficjalna premierą firmy Inno3D oraz EVGA pokazały swoje konstrukcje. Teraz do tej kolekcji dołączają modele pozostałych producentów.
ASUS
ASUS zaprezentował jedną kartę graficzną GeForce GTX 580 - to właśnie ten model był przez nas testowany. Producent nieznacznie podniósł taktowania układu graficznego oraz jednostek cieniowania - odpowiednio do 782 MHz (domyślnie 772 MHz) oraz 1564 MHz (domyślnie 1544 MHz), natomiast pamięć pracuje z referencyjnym taktowaniem 1002 MHz (efektywnie 4008 MHz). Karta wygląda identycznie jak fabryczna konstrukcja – jej długość wynosi 27 cm. Jest ona chłodzona przez dwuslotowy układ chłodzenia oparty o komorę parową. Na śledziu znajdziemy dwa wyjścia DVI oraz mini HDMI. Karta już jest dostępna w sprzedaży w cenie około 1800 zł.
EVGA do swojej oferty kart graficznych dodał trzy modele GTXów 580. Wśród nich pojawiła się konstrukcja całkowicie referencyjna (którą nie tak dawno opisywaliśmy), referencyjna lecz podkręcona Super Clocked oraz całkowicie odmieniona wersja o nazwie FTW Hydro Cooper 2, która do chłodzenia wykorzystuje blok wodny.
Wersja Super Clocked pracuje z taktowaniami 797 MHz dla rdzenia, 1594 MHz dla rdzeni CUDA oraz 1013 MHz (efektywnie 4050 MHz) dla pamięci. Za jej chłodzenie odpowiada fabryczny układ chłodzenia z komorą parową. Na śledziu obydwu kart znajdziemy standardowy zestaw wyjść wideo – dwa DVI oraz mini HDMI.
Wersja FTW Hydro Cooper 2 została podkręcona do 850 MHz na rdzeniu, 1700 MHz na 512 rdzeniach CUDA oraz 1049 MHz (efektywnie 4196 MHz) dla pamięci. Za jej chłodzenie odpowiada blok wodny firmy Swiftech, który pokrywa całą powierzchnię karty. Na śledziu tej mocno podkręconej wersji GTXa 580 znajdziemy dwa wyjścia DVI oraz jedno mini HDMI.
Na razie w sprzedaży są dostępne jedynie wersje z fabrycznym układem chłodzenia – odpowiednio w cenie 520 dolarów (w Polsce około 1800 zł) oraz 699 dolarów.
Gainward
Gainward poszerzył swoją ofertę o dwa modele najszybszych Fermi. Pierwszy z nich jest konstrukcją referencyjną z niezmienionymi taktowaniami, natomiast drugi (z dopiskiem Golden Sample) został podkręcony przez producenta. Taktowania tej drugiej karty wynoszą 835 MHz dla rdzenia, 1670 MHz dla jednostek cieniowania oraz 1050 MHz (efektywnie 4200 MHz) dla pamięci. Obydwie konstrukcje są chłodzone standardowym układem chłodzenia, z komorą parową, i mają standardowy zestaw wyjść wideo – dwa DVI oraz mini HDMI. Słabsza wersja jest już dostępna w sprzedaży w cenie 476 dolarów - jednej z najniższych na rynku.
Gigabyte
Nowych modeli NVIDIA nie mogło zabraknąć także w ofercie Gigabyte. Na razie jest to jeden model, całkowicie referencyjny, który pracuje z taktowaniami – 772 MHz dla rdzenia, 1544 MHz dla jednostek cieniowania oraz 1002 MHz (efektywnie 4008 MHz) dla pamięci. Karta jest już dostępna w sprzedaży w cenie około 1850 zł. Producent udziela na swój produkt 3-letniej gwarancji.
KFA2
KFA2 (należący do Galaxy) również wprowadził jeden model GeForce GTX 580. Podobnie jak w przypadku produktu Gigabyte, jest to całkowicie referencyjna wersja karty. Produkt KFA2 jest już dostępny w sprzedaży w cenie 440 euro.
MSI
To kolejny w pełni referencyjny produkt. Niestety MSI nie podało ceny jaką przyjdzie nam zapłacić, ale prawdopodobnie niedługo zostanie ona wyjawiona.
Palit
Palit wprowadził do swojej oferty dwie wersje GeForce GTX 580. Jedna z nich pracuje z referencyjnymi taktowaniami – 772 MHz dla układu graficznego, 1544 MHz dla shaderów oraz 1002 MHz (efektywnie 4008 MHz). Drugą wersję z dopiskiem Sonic podkręcono do 835 MHz dla procesora graficznego 1670 MHz dla 512 rdzeni CUDA oraz 1050 MHz (efektywnie 4200 MHz) dla pamięci. W obu kartach zastosowano referencyjne chłodzenie, wykorzystujące wspomnianą już komorę parową, i standardowy zestaw wyjść obrazu. Cena niepodkręconej wersji wynosi 480 dolarów, co czyni ją podobnie jak produkt Gainwarda, jedną z najtańszych na rynku. Za wersję Sonic producent życzy sobie 500 dolarów.
Point of View
Point of View znany z serii mocno podkręconych kart, na początek zaprezentował referencyjnego GTXa 580, który do sprzedaży trafi w sugerowanej cenie 440 euro.
PNY
Firma PNY kojarzona jest z profesjonalnymi kartami NVIDIA Quadro, dlatego nie zawahała się nazwać swojego GTX 580 - XLR8 Enthusiast Edition. To, podobnie jak większość prezentowanych w dniu premiery kart, referencyjna konstrukcja. Jej cena została ustalona na poziomie 500 dolarów.
Sprakle
Kolejny producent Sparkle dodał do swojej oferty dwa GTXy 580 – referencyjny oraz wersję Calibre. Pierwsza z kart pracuje z niezmienionymi taktowaniami. Taktowania autorskiej wersji zostały podniesione do 810 MHz na rdzeniu, 1620 MHz dla jednostek cieniowania oraz 1008 MHz (efektywnie 4032 MHz) dla pamięci. W obu wersjach ilość oraz typ zainstalowanej pamięci nie uległ zmianie – dalej do dyspozycji mamy 1536 MB pamięci GDDR5 o szynie dostępu 384 bit.
Za chłodzenie wersji Calibre odpowiada trzyslotowy system Accelero XTREME opracowany przez firmę Arctic, z którym spotkaliśmy się już przy okazji modelu GTX 480. Składają się na niego trzy 92 mm wentylatory z regulacją obrotów PWM oraz masywny aluminiowy radiator z pięcioma rurkami cieplnymi. Według producenta zapewnia on o 15 stopni Celsjusza niższe temperatury w stosunku do referencyjnego układu podczas obciążenia oraz o 12 stopni Celsjusza podczas spoczynku.
Producent deklaruje, że generowany przez chłodzenie hałas wynosi 33 dBA, a więc o 9 dBA mniej niż fabryczna konstrukcja. Mamy nadzieję, że praktyka potwierdzi ten wynik. Standardowe chłodzenie GTXa 580, mimo większej niż u poprzednika wydajności, nadal nalezy uznać za głośne.
Zotac
Zotac to ostatni producent w naszej galerii. Ostatnio firmę tę posądziliśmy o zakupienie zbyt dużej liczby chipów GTX 460. Ciekawe czy w przypadku kart GeForce GTX 580, również będziemy mieli doczynienia z licznymi wariacjami. Na początek Zotac prezentuje referencyjną konstrukcję, która pracuje z niezmienionymi taktowaniami i wyposażona została w standardową ilość pamięci i zestaw złącz wideo - dwa DVI oraz mini HDMI.
Konstrukcja Zotaca jest już dostępna w sprzedaży w cenie 550 dolarów. W cenie karty dostajemy także grę Prince of Persia: Zapomniane Piaski.
Źródło: tcmagazine.com, techpowerup.com
Polecamy artykuły: | ||
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5 | Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD | Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450 |
Komentarze
25Do takich kart to tylko wc albo min. 2 wentylatory