Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło nowe przepisy, które pozwolą między innymi na unieważnienie zawieszonej aukcji 5G.
Nowe przepisy dadzą więcej praw abonentom
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło zmiany w Prawie telekomunikacyjnym. To dopiero pierwszy etap wdrożenia Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.
Co się zmieni? Nowe przepisy zwiększą uprawnienia abonentów firm telekomunikacyjnych. Umowę z operatorem będzie można rozwiązać za pomocą maila. To na pewno duże ułatwienie, nie wymagające wychodzenia z domu.
Operator będzie miał obowiązek informowania o automatycznym przedłużeniu umowy oraz sposobach jej wypowiedzenia. Będzie musiał to zrobić nie później niż 30 dni przed upływem okresu zawarcia umowy. Dodatkowo, będzie zobowiązany informować klientów o najkorzystniejszych ofertach i monitorować poziom wykorzystania usługi.
W przypadku zmiany dostawcy internetu, abonent zyska prawo do zachowania ciągłości usługi.
Będzie bezpieczniej
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie wyłaniany w nowy sposób i otrzyma kolejne obowiązki: między innymi prowadzenie systemu wymiany komunikatów pomiędzy operatorami i dostawcami usług internetowych. Ma to zapewnić jak najszybsze przejmowanie świadczenia usług przez nowego dostawcę.
Przepisy zapewnią również większe bezpieczeństwo (w tym cyberbezpieczeństwo sieci telekomunikacyjnych).
5G w Polsce na pewno będzie
Wprowadzono także przepisy zezwalające na unieważnienie aukcji na częstotliwości 5G. Prezes UKE zawiesił ją 16 kwietnia 2020 roku na czas trwania epidemii. W związku z tym, pojawiły się liczne wątpliwości prawne, które najlepiej rozwiązać poprzez anulowanie całej aukcji.
Rząd jednak nie zmienił zdania i nadal planuje wprowadzić 5G w Polsce. Po prostu całe postępowanie zostanie powtórzone, aby uniknąć niedociągnięć, wątpliwości i problemów w postępowaniu sądowym.
Wdrożenie nowego standardu zawsze wymaga dużej staranności, aby zapewnić bezpieczną inwestycję. To ważne, zwłaszcza w obecnym kryzysie gospodarczym.
Zapewne niebawem poznamy nowy termin aukcji 5G.
A dlaczego wybrano formułę aukcji, a nie przetargu? Aukcja jest zdecydowanie bardziej opłacalna dla skarbu państwa, ponieważ może przynieść większe zyski. Niestety, odbywa się to kosztem operatorów. W przetargu firmy składałyby oferty na konkretny blok częstotliwości, gdzie najwyższa wygrywa. Natomiast w aukcji, w zależności od kwoty, otrzymuje się blok bardziej lub mniej korzystny. Więc do samego końca jest to jak gra w ciemno. UKE wyjaśnił, że przetarg nie pozwala na przenoszenie ofert między blokami częstotliwości. Istnieje ryzyko, że niektóre bloki nie znajdą nabywców, przez co trzeba będzie powtórzyć dla nich całą procedurę.
Bezpieczeństwo 5G
Niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że każda nowa technologia jest oceniania pod kątem zdrowia i bezpieczeństwa obywateli. Nie inaczej jest w przypadku dostarczania sieci 5G.
Sieć 5G generuje mniejsze poziomy narażenia na pola elektromagnetyczne niż istniejące sieci 4G, nie ma też nic wspólnego z pandemią koronawirusa.
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, narażenie ludzi na pola elektromagnetyczne jest co najmniej 50 razy mniejsze, niż poziomy wskazane w wytycznych Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP). Sieć 5G generuje poziomy znacznie poniżej zalecanych na świecie ograniczeń.
Komisja Europejska pracuje obecnie nad rozporządzeniem, które będzie określać właściwości bezprzewodowych punktów dostępowych. Celem jest zapewnienie m.in. wysokiej ochrony przed wpływem pola elektromagnetycznego.
UKE podkreślił również, że według Światowej Organizacji Zdrowia, wirusy nie mogą przenosić się drogą fal radiowych. Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, również w krajach nieposiadających działających sieci 5G. Dlatego niemożliwe jest, aby jakiekolwiek sieci komórkowe miały wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa.
Aktualna sytuacja na świecie wzbudza mnóstwo niepewności, napięć i obaw. Zdarza się też, że jakaś informacja zostaje nieumyślnie przeinaczona, zanim jest przekazywana dalej. Widać to dobrze na przykładzie jednego z naszych artykułów, w którym trochę spekulujemy i snujemy domysły. Część czytelników wyciągnęła wnioski, że tak już będzie na pewno.
Polecamy również nasz artykuł, który podejmuje temat obaw dotyczących technologii 5G.
Wszyscy martwimy się o naszą przyszłość. Jednak panikowanie może jedynie bardziej utrudnić te i tak niespokojne czasy.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej
Warto zobaczyć również:
- Co to jest 5G? Jak Internet 5G może zmienić świat?
- Czy 5G jest (nie)bezpieczne dla ludzi? Czy jest to rewolucja, której należy się obawiać?
- Coraz więcej osób wierzy, że to technologia 5G jest źródłem pandemii
Komentarze
37ciekawe dlaczego używają Internetu ?
Przecież Internet zabija
Należy pamiętać, że w związku z obowiązującymi prawami fizyki moc spada drastycznie wraz z odległością od nadajnika, telefonia komórkowa działa w obie strony, więc to głównie telefon nam szkodzi, a nie, że tam gdzieś daleko jest maszt. A nasz telefon ma ograniczenia mocy nadawania, te ograniczenia sa podobne dla większości czestotliwości, więc gdy łączymy się z siecią 2G, to przy wysyłaniu tej samej informacji, telefon będzie nadawał kilkaset razy dłużej przy podobnej mocy w 4G/5G. 3G również jest słabszym rozwiązaniem. Czyli 2G/3G jest bardziej szkodliwe od nowszych technologii. Przy czym też nie ma co panikować, to nie są jakieś drastyczne zmiany. Po prostu może delikatnie podgrzewać miejscowo nasze ciało. Są badania, że może to niekorzystnie wpływać na niektóre narządy. Tylko nikt nie zrobił badań, jak np. noszenie majtek wpływa na te same narządy, bo pewnie mogłoby się okazać, że w większym stopniu.
Zresztą chyba wszyscy starsi pamiętają, jak głośniki reagują na to, jak telefon dzwoni w 2G. Słyszeliście coś takiego przy 3G/4G ?? Pasma się przeplatają, więc 4G działa często przy podobnej częstotliwości jak stare 2G.
Jak rozumiem to z tego powodu 19 grudnia 2019 minister zdrowia zwiększył 100 krotnie dopuszczalne promieniowanie pola elektromagnetycznego (PEM) z 0,1W do 10W...
Link do dokumentu :
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190002448/O/D20192448.pdf
PS W dalszym ciągu proszę o podanie wyników badań nad wpływem 5G na organizm ludzki. To naprawdę wystarczy by ta dyskusja się definitywnie skończyła.
https://youtu.be/YXzKKm5BEF0
Przy 7G zwiększą z 100W na 1000W.
Wychodzi, że z każdym kolejnym G ludzie stają się odporniejsi. Ewoluują.
Prof. Henryk Banach o technologii 5G na konferencji w Sejmie - 26.04.2019
https://www.youtube.com/watch?v=sLUXm3_tpT8
Ustawa wprowadzająca 5G była procedowana w sposób skandaliczny. Nie uwzględniono ostrzeżeń naukowców, odrzucono poprawki. Na zachodzie były kilkudziesięciokrotnie większe normy, ale realne promieniowanie było takie jak u nas więc zwiększenie norm nie było bezpieczne, ani przebadane!
Wygląda, że jest prowadzona akcja dezinformacyjna przez wiele portali jakby były "naciski" aby publikować propagandowe artykuły promujące 5G,.
Z jednym można się zgodzić - nie panikujmy, ale stanowczo sprzeciwiajmy się wprowadzaniu w trakcie pandemii szkodliwej technologii.
W miastach UE stacje bazowe mają być rozmieszczane co 20-150 metrów.
utajnione przez Ministerstwo Cyfryzacji uwagi fizyka złożone w terminie w ramach konsultacji publicznych strategii wdrażania 5G
http://www.torsionfield.eu/wordpress/wp-content/uploads/2018/12/UwagiUD172.pdf
21-minutowe podsumowanie tych zagrożeń przez prof. Olle Johanssona na III Międzynarodowym Forum Ochrony Środowiska Przed Zanieczyszczeniem Polami Elektromagnetycznymi:
https://www.youtube.com/watch?v=gGleLwIdJco
jeszcze jedno. 5G jest opatentowane, zaś w patencie jest zakaz badania tej technologii. kto bada szkodliwość 5G, może liczyć na wytoczenie mu sprawy sądowej. oni mają drogich i skutecznych prawników.
obietnice że 5G nam cokolwiek usprawni, włóżmy między bajki. zaniedbają światłowody, wysycą transfery na nadajnikach i będzie jak zwykle. 5G nie da nam 1000 wyższego transferu sumarycznego w nadajniku w porównaniu do LTE czy tzw. 4G. nie ma takiej fizycznej możliwości.
na koniec, Izrael się wstrzymał z wdrożeniem 5G. ciekawe dlaczego? to pytanie celowo pozostawiam otwarte.