Co to jest sieć 5G? Superszybki Internet 5G ma potencjał, by mieć poważny wpływ na świat, społeczeństwo i przedsiębiorstwa. Co konkretnie może się zmienić?
Szybszy Internet w telefonie, rozszerzenie Internetu Rzeczy i systemy inteligentnego miasta to tylko kilka z potencjalnych zalet, jakie mogą wynikać z wprowadzenia technologii 5G. Redakcja serwisu The Next Web zapytała kilkunastu ekspertów o to, jak ich zdaniem superszybka łączność wpłynie na świat, społeczeństwo i biznes. Zanim przedstawimy ich wizje, odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie…
Czy 5G jest niebezpieczne dla ludzi? Opinia eksperta
Co to jest 5G?
5G to najnowszy standard telefonii komórkowej, będący krokiem naprzód w stosunku do 4G. Ma być szybkim i niezawodnym sposobem na łączenie się z Internetem i innymi użytkownikami. Sieci piątej generacji mają być pod każdym względem lepsze od tych, jakie mamy aktualnie.
Firmy z różnych części świata (między innymi ZTE, Ericsson, Nokia, Huawei czy Samsung) pracują nad tym, by udało się osiągnąć:
- prędkość przesyłu danych sięgającą 20 Gb/s,
- opóźnienia tak niskie jak 4 ms,
- niezawodność (niezależnie od warunków),
- stabilną łączność w ruchu (nawet przy 500 km/h)
- oraz obsługę do 1 miliona urządzeń na 1 km kw.
5G będzie odpowiedzią na wyzwania związane z rosnącą liczbą telefonów w użyciu oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na dostęp do Internetu mobilnego (z każdego miejsca na świecie, o każdej porze i bez przerw).
Podczas gdy jednak 4G było standardem typowo komórkowym, w znacznie bardziej zaawansowanym 5G widzi się również narzędzie do rozwoju koncepcji internetu rzeczy, inteligentnego miasta czy connected cars (innymi słowy: rozwiązań, w których urządzenia stale się ze sobą komunikują).
Dzięki 5G smartfony zaczną dominować
Już dzisiaj smartfony coraz częściej wypierają klasyczne komputery. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że mają coraz wydajniejsze procesory, więcej RAM-u i większe ekrany, ale przede wszystkim z powodu coraz szybszego łącza internetowego. Według Johna Ramptona z Due technologia 5G będzie kolejnym kamieniem milowym, który pozwoli komórkom dominować.
Rampton twierdzi, że projektując swoje strony internetowe, jak i usługi, firmy powinny koncentrować się przede wszystkim na tym, by wygodnie korzystało się z nich na urządzeniach mobilnych. Do tego muszą działać szybko i stabilnie, bo przyzwyczajeni do coraz szybszego tempa posiadacze smartfonów nie mają czasu na przedłużające się ładowanie.
Szybszy Internet to większe możliwości
5G pozwoli też korzystać z multimediów „na żywo”. Transmisje z ważnych wydarzeń będą mogły być odbierane bez utraty jakości na urządzeniach mobilnych. To samo tyczy się strumieniowania treści wideo, takich jak filmy czy seriale oraz wideorozmów przez komunikatory. Tak uważa Joe Apfelbaum z Ajax Union, który dodaje, że więcej będziemy mogli uzyskać w „czasie rzeczywistym”.
Właśnie na tym zyskać mają też konkretne branże, takie jak medycyna. Chirurgowie będą mogli na przykład skorzystać z wideopołączeń lub nawet analizy w czasie rzeczywistym.
Bezprzewodowy biznes
Nicole Munoz ze Start Ranking Now uważa, że 5G z czasem pozwoli wyeliminować Internet przewodowy. Łączność „bez kabli” będzie na tyle szybka, że ta pierwsza nie będzie już potrzebna. Zdaniem ekspertki w domach rewolucja może przyjść nieco później, ale firmy całkiem szybko przestawią się na 5G, zyskując dzięki temu większą mobilność i porządek na pokładzie.
Oprócz zmian w architekturze sieciowej, 5G może też sprawić, że niektóre gałęzie biznesu przejdą całkowicie na platformy mobilne. Obinna Ekezie w Wakanow twierdzi, że tak stanie się na przykład z branżą turystyczną. Smartfony pozwolić mają na zwiększenie funkcjonalności usług. Może się to także wiązać z rzeczywistością wirtualną, dzięki której na własne oczy zobaczymy miejsce, do którego chcemy się udać. A skoro już przy niej jesteśmy…
Rzeczywistość wirtualna i rozszerzona na co dzień
Zarówno w celach rozrywkowych, jak i informacyjnych czy nawet zawodowych ludzie będą mogli korzystać na każdym kroku z rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej. Tak uważa Pratham Mittal z Outgrow. Szybka łączność z Internetem pozwolić ma na rozszerzenie funkcjonalności gadżetów obsługujących te technologie.
Tego samego zdania jest Vik Patel z Future Hosting, który zwraca uwagę na to, że (20-krotnie szybsze od 4G) 5G pozwoli wykorzystać potencjał drzemiący w takich gadżetach oraz w chmurze, która stanie się podstawą całego systemu tej lub tamtej rzeczywistości.
IoT i naprawa urządzeń w chmurze
5G ma doprowadzić do rozszerzenia koncepcji Internetu Rzeczy, a przez to też koncepcji inteligentnego domu, inteligentnego miasta i inteligentnych samochodów. Szybkie i niezawodne sieci pozwolą sprawnie komunikować się rozmiatym urządzeniom i elementom infrastruktury, co pozwoli wprowadzić rozmaite przestrzenie na wyższy poziom zaawansowania.
Na początku wszystko to może być „pseudointeligentne”, przez błędy w oprogramowaniu. Według Cody’ego McLaina z SupportNinja z tymi problemami będzie się można jednak szybko uporać, dzięki automatycznemu przesyłaniu informacji i błyskawicznemu aktualizowaniu oprogramowania przez sieć.
Ogromny potencjał technologii 5G
Jak wiemy, dzięki wstępnej specyfikacji 5G, technologia ta pozwoli na obsługę miliona urządzeń na kilometr kwadratowy, zapewni prędkości na poziomie 20 Gb/s i opóźnienia nie przekraczające 4 ms oraz zadziała prawidłowo nawet w pojazdach, jadących z prędkością sięgającą 500 km/h. To wyraźnie pokazuje, że mówimy tu o rozwiązaniu, które rzeczywiście może przynieść rewolucję.
...I to już niedługo, bo Unia Europejska chce, byśmy mogli skorzystać z 5G już w 2020 roku.
Źródło: The Next Web, inf. własna
Warto zobaczyć również:
Komentarze
18"Według Cody’ego McLaina z SupportNinja z tymi problemami będzie się można jednak szybko uporać, dzięki automatycznemu przesyłaniu informacji i aktualizowaniu oprogramowania przez sieć."
A teraz auktualizuje się przez dyskietki?
Daje temu news'owi 1/10.