Ranking kart graficznych - do czego służy i jak z niego korzystać
Nasz ranking kart graficznych ma już kilka miesięcy i stale poszerza się o kolejne modele
Kilka miesięcy temu ruszyła odświeżona wersja rankingu GPU, który służy porównywaniu kart graficznych – zarówno pod względem wydajności, jak i specyfikacji.
Na głównej stronie rankingu znajduje się lista wszystkich dostępnych modeli, którą można uszeregować wg wydajności w testach syntetycznych benchmarkach (3DMark 11 i 3DMark Fire Strike) lub realnej wydajności w grach (Crysis 3, Tomb Raider, Battlefield 4, Metro: Last Light i Grid 2). Dodatkowo można tutaj zawęzić pole wyświetlanych modeli na podstawie zakresu TDP, pojemności pamięci wideo czy też wydajności w benchmarku 3DMark 11. Przy każdej pozycji podaliśmy też orientacyjną cenę (jeżeli dany model jest dostępny w sklepie).
Warto jednak zauważyć, że domyślnie w rankingu ukazywane są konstrukcje referencyjne (stworzone przez AMD i Nvidię), lecz zainteresowani mogą również zapoznać się z rankingiem poszerzonym o modele autorskie od poszczególnych producentów (wersje, które mieliśmy okazję przetestować) – zwykle pracują one z podniesionymi taktowaniami, przez co oferują wyższą wydajność od standardowych odpowiedników.
Po wybraniu konkretnej karty graficznej, można zapoznać się z większą ilością dostępnych danych – specyfikacją (niedawno poszerzyliśmy ją o długość), testami poboru mocy i głośności, a także kolejnymi wynikami wydajności (również jeżeli chodzi o wydajność zmiennoprzecinkową i przepustowość pamięci wideo). Przy przeglądaniu rankingu, przydatną opcją jest też lista autorskich wersji danej karty, które mieliśmy okazję już przetestować. Przy każdym modelu umieściliśmy też linki prowadzące do recenzji i ofert sklepów.
Bardzo przydatnym narzędziem jest też porównywarka dwóch różnych kart – dzięki niej możemy się zorientować jaka jest między nimi różnica w wydajności, poborze mocy, specyfikacji, czy też cenie. Każdy z tych aspektów jest reprezentowany przez ocenę wystawianą na podstawie naszego algorytmu. Dowiadujemy się też co przemawia za jednym, a co za drugim z porównywanych modeli. Na uwagę zasługują też gorące pojedynki, a więc porównania bezpośrednio konkurujących ze sobą modeli ze stajni AMD i Nvidii.
Pragniemy przypomnieć, że niedawno zaktualizowaliśmy nasz ranking o najnowszą kartę w ofercie Nvidii – model GeForce GTX 960. Oczywiście to nie koniec i wraz z kolejnymi premierami możecie się spodziewać kolejnych aktualizacji. Jeżeli macie jakieś uwagi lub pytania odnośnie rankingu, możecie je umieszczać w specjalnym wątku na naszym forum.
Źródło: inf. własna
Komentarze
29Wzdechnalbym, gdyby byly emotkikonki :-)
Aaa... tyle "nowoczesnych" zmian, a zmieniac komenta dalej nie mozna. To sie kupy nie trzyma.
Z tego zestawienia korzystam raz na dwa miesiace. Jak mam przegladac slupki, kolorowe obrazki i rozne teksty to udaje sie do recenzji danej karty gdzie mam zestawenie z kilkunasoma innymi a i danych jest wiecej.
Nie chce byscie swoje zestawienie zamienili na komparator tylko by ten drugi uzupelnic. Mysle ze kwestia jednego-dwoch dni pracy.
Jak w tym nowym porównać ze sobą np GeForca 760 vs 860?
Wpisuje i nie znajduję nawet takich kart.
Rozwijana lista na starym była prosta i lepsza.
To to potworek jakiś i do tego mam wrażenie dejavi
Np. w zakładce 3DMARK Firestike 7970 jest lepsze od 780 Ti i Titana haha ciekawe kiedy ? I w ogóle brak pełnych specyfikacji itd...
Kiedy czytam jeszcze o różnych ustawieniach graficznych w grach oraz widząc osiągi niektórych kart, obawiam się, że można tutaj śmiało podważyć środowisko testowe.