Rosjanie sklecili antysankcyjny laptop Bitblaze Titan z unikatowym procesorem Bajkal-M
Rosjanie zaprezentowali gratkę dla kolekcjonerów rzeczy dziwnych. Legendarne procesory Bajkal-M posłużyły do stworzenia unikatowej serii laptopów Bitblaze Titan. Jak się prezentuje i co potrafi ten stuprocentowo rosyjski komputer?
Premiera laptopów Bitblaze Titan to wydarzenie z niecierpliwością oczekiwane po obydwu stronach Uralu. Projektująca je omska firma Promobit od marca obiecuje, że jest zdolna złagodzić skutki sankcji i jeszcze w tym roku dostarczy Rosjanom stuprocentowo rodzimego laptopa. Czy jest na to szansa i ile trzeba będzie wydać na ten ekskluzywny produkt?
Jak prezentuje się pokazowy model laptopa Bitblaze Titan?
Oficjalna premiera laptopów Bitblaze Titan planowana jest na koniec tego roku, ale kilka dni temu w serwisie VKontakte został zaprezentowanych ich pokazowy egzemplarz. Reklamie trudno odmówić niedościgłego rosyjskiego sznytu:
W ręce trzymam legendę. Przedprodukcyjna wersja laptopa Bitblaze Titan bazującego na procesorze Baikal-M jest gotowa. Mamy do czynienia z dobrą jakością wykonania, aluminiową obudową, niską wagą. Biurowe programy użytkowe i YouTube działają świetnie, a dołączony akumulator pozwala na 5 godzin pracy. Testując kolejne aspekty, szykujemy się do oficjalnej premiery.
- napisała ЯНА БРЫШ (czyt. Jana Brysz), Dyrektor Handlowy marki Bitblaze.
Parametry techniczne laptopa Bitblaze Titan
Laptop Bitblaze Titan zapowiada się na dziecko swoich czasów nie tylko z wyglądu. Będzie dostępny w wersji z aluminiową lub tytanową obudową i ma ważyć 2,2 kg.
Laptop Bitblaze Titan
Ekran:
- matryca IPS
- rozmiar 15,6’’
- rozdzielczość 1920X1080
Procesor:
- Bajkal-M (8 rdzeni, 1,5 GHz)
Pamięć RAM:
- 16 GB (maksymalnie 128 GB - 2x64), w 2 niewymiennych kanałach
Pamięć masowa:
- dysk SSD M.2 o pojemności 250 GB / 512 GB
Bateria:
- 6000 mAh
System operacyjny:
- Alt Linux / Astra Linux
Złącza:
- 4 wejścia USB-A
- 1 wejście USB-C
- 1 wejście HDMI
- 1 wejście mini jack 3,5 mm
- 1 wejście Ethernet
- 1 wejście RJ-45
Łączność bezprzewodowa:
- Wi-Fi
- Bluetooth
W danych od producenta nietypowa jest kwestia pamięci RAM. Procesory Bajkal-M obsługują pamięci do 34 GB, a płyta główna ma tylko dwa kanały. Laptop Bitblaze Titan z pamięcią RAM 128 GB wydaje się więc konfiguracją, która technicznie nie może powstać. Ten błąd może wynikać z braku aktualizacji specyfikacji po wstrzymaniu projektu laptopa z procesorem Elbrus.
Ile laptopów Bitblaze Titan zostanie wyprodukowanych?
Producent deklaruje, że seryjną produkcję ma zamiar rozpocząć pod koniec 2022 roku, ale pierwsze egzemplarze będą trafiać w ręce użytkowników już w listopadzie. Zainteresowani nie powinni jednak omijać oferty wcześniejeszego zamówienia z przedpłatą. Laptopy Bitblaze Titan z procesorem Bajkal-M zostaną wyprodukowane w skromnej ilości 1000 sztuk.
W przypadku kolejnych partii spodziewamy się, że producent procesorów będzie w stanie rozwiązać problem zapewnienia niezbędnej wielkości dostaw procesorów.
- na niewygodne pytania odpowiada Maxim Koposow, prezes Promobitu.
Nie brzmi to nerwowo, ale jest wyzwaniem ponad siły. Rosyjski producent procesorów Bajkal, firma Bajkal Electronics jest podmiotem obecnym na liście sankcyjnej, a fizycznie układy scalone wytwarza dla niego tajwańskie TSMC. Dokładnie wytwarzało, ponieważ od lutego br. TSMC nie uznaje rosyjskiej licencji na architekturę brytyjskiej firmy ARM. To ona jest podstawą projektu rosyjskich układów scalonych i z punktu widzenia Tajwańczyków procesory Bajkal-M są kontrabandą, która nie może zostać dostarczona zamawiającemu.
Ile będzie kosztował laptop Bitblaze Titan?
Laptop Bitblaze Titan zapowiada się na egzemplarze kolekcjonerskie i taki poziom trzyma jego cena. W wersji standardowej z aluminiową obudową będzie trzeba za niego zapłacić aż 100 000 rubli. Personalizacja, na przykład przez dodanie kolorowej matrycy dotykowej lub wymianę obudowy na tytanową, wywinduje rachunek kupującego nawet do 200 000 rubli.
Oznacza to, że laptop Bitblaze Titan będzie kosztował minimum 7 500 zł i nie będzie na niego stać przeciętnych Rosjan. Zarabiają oni średnio 25 000 rubli miesięcznie i wyjątek stanowią zarobki mieszkańców Moskwy, Petersburga i wschodnich rejonów Rosji. Oni mogą liczyć na średnie pensje w wysokości 75 000 - 90 000 rubli miesięcznie, ale nie są zamożniejsi. Ich wyższe zarobki skrzętnie pochłaniają odpowiednio wyższe koszty życia.
Żródła: Promobit, cnews.ru, dane o zarobkach za tradingeconomics.com
Komentarze
57Dlaczego 2 różne waluty podane?
Czemu nie zostało to przeliczone na jedną i tą samą?
a grafika? wystarczy prosty wyświetlacz rastra, który konstrukcyjnie jest tani. napisanie sterownika pod linux do takiego rastra też jest proste. więc nie wiem czemu oni się wpakowali w licencyjną szubienicę.
ale to ruskie. nie ogarniesz.
Rzeczą dziwna jest nawet kowbojska karta Intel Arc! Bo to pierwsza ich karta graficzna!
Rosyjskie firmy technologiczne potrzebuje czasu aby ulepszać swoje produkty ale
sankcje sprawiają ze ten
Proces zostanie przyspieszony inprocesor Bajkał wyprzedzi Intela i AMD a Rosja się całkowicie uniezależni technologicznie od zachodu i nie bedzie potrzebować intelow. AMD. Nvidii i innych kowbojskich wynalazków!
Nadchodzi nowy podział świata inpogodz się z tym. Kończy się pewna era panowania kowbojów i całego zgniłego zachodu.
XXI wiek bedzie ostatecznie wiekiem Rosji i Chin a kowbojski raj stanie się totalnym bankrutem a tzw amerykański sen zmieni się w amerykański koszmar!!!
Nie ma wątpliwości ze za 20 lat Rosja będzie wielkim imperium technologicznym a amerykance ze swoimi korporacjami nie będą mieli tam czego szukać!
Wątpię, a był stuprocentowo rosyjski. SoC jest rosyjski, a reszta? Raczej nie.
SSD też rosyjskie? Pamięć RAM tez rosyjska? matryca to też rosyjska? akumulator też rosyjski? moduł WiFi+Bluetooth też rosyjski?
Wątpię, a jeśli się mylę niech autorka sprawdzi i potwierdzi, że te podstawowe elementy są produkcji rosyjskiej? Jeśli jednak nie są to proszę zmienić tytuł i wyrzucić słowo "stuprocentowy"