Rząd chce ustalić kolejność kanałów w telewizji. TVP na pierwszych miejscach
Ustawa dotycząca prawa komunikacji elektronicznej doczekała się zmian. Projekt jest dyskutowany przez rząd, a wynika z niego, że TVP ma być traktowane priorytetowo przez operatorów telewizyjnych.
TVP najważniejszymi kanałami w telewizji
Tak przynajmniej twierdzi rząd, który pracuje właśnie nad zmianami w ustawie dotyczącej komunikacji elektronicznej. „Obszerna propozycja zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, która ma olbrzymie znaczenie dla pluralizmu mediów” - jak twierdzi Konfederacja Lewiatan - pozwoli KRRiT kształtować listę kanałów, które są objęte zasadą must carry/must offer (obowiązek nadawania przez operatora określonej grupy kanałów).
Co zatem planuje zrobić rząd? Ustalić dla kanałów TVP priorytet w elektronicznym przewodniku po programach (EPG), a więc prawnie wymusić wyniesienie kanałów telewizji publicznej na pierwsze pozycje.
Kanały TVP na pierwszych pozycjach w telewizji
Zaproponowane zmiany już określają kolejność kanałów TVP u operatorów. Publiczna telewizja ma zająć miejsca od 1 do 5, w ustalonej kolejności: TVP 1, TVP 2, TVP 3 (dla konkretnego obszaru odbiorcy), TVP Info, TVP Kultura.
Pojawienie się TVP 3 odpowiedniego dla konkretnego odbiorcy będzie dla nadawców dodatkowym kosztem. Dotychczas platformy satelitarne musiały udostępniać tylko jedną wersję kanału TVP 3. Po zmianach natomiast będą to wszystkie wersje regionalne, a to wiąże się z istotnym zwiększeniem kosztów po stronie operatora.
Przypominamy, że darmowe kanały DVB-T2 można oglądać bez konieczności posiadania umów z nadawcami telewizji satelitarnej. W sieci funkcjonują również darmowe telewizje internetowe (m.in. Pilot WP), gdzie otrzymujemy dostęp do najpopularniejszych kanałów TV.
Zmiany w ustawie „głęboko ingerują w zasady funkcjonowania mediów”
Konfederacja Lewiatan zauważa, że zmiany proponowane przez rząd ingerują w umowy pomiędzy uczestnikami rynku medialnego. Do tej pory funkcjonujące numeracje EPG są efektem negocjacji i wieloletnich umów pomiędzy stronami. Nadanie KRRiT dodatkowych praw pozwalających istotnie wpływać na kolejność kanałów w telewizji naruszy owe umowy, których zwykle nie można zerwać w ciągu kilku miesięcy.
Jak myślicie, zmiany w ustawie zaczną obowiązywać w ciągu nadchodzących miesięcy, a kanały TVP będą traktowane priorytetowo przez operatorów?
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Komentarze
47Po drugie: praktycznie każde urządzenie uruchamia się na tym kanale, na którym zostało wyłączone.
Tak więc ustawodawcy jedynie marnują czas, a Wielce Oburzeni Przeciwnicy Projektu - nerwy na coś, co absolutnie nic nie wnosi do życia. Kiedyś mi powtarzali: "nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem". Nie podejmujcie dyskusji i nie dajcie się sprowadzić. Ja mam to głęboko, bo nie oglądam telewizji (żadnej), a telewizor służy mi jedynie do oglądania YouTube, PrimeVideo, CDA i innych platform streamingowych po podłączeniu do laptopa.
U mnie to napewno nie jest tvn ani tvp ani polsat...
jeden lub dwa kanały rządowe TVP
reszta do prywatyzacji
do odrębnej instytucji rządowej archiwum multimedialne, całkowicie oddzielone od TVP, do bezpłatnego użytku społecznego. Brytyjskie BBC może tak robić, to czemu nie TVP ?
aha. w Wielkiej Brytanii wystarczy wypełnić i dostarczyć oświadczenie, że z odbiornika TV się nie korzysta w celu oglądania transmisji bezpośredniej poprzez systemy anten, i od tej pory odbornik TV staje się monitorem, czyli jedynie wyświetlaczem, i abonamentu się nie płaci.
chciałbym powiedzieć że ci politycy którzy trzymają się kurczowo abonamentu, rzekomo kłamią uzasadniając konieczność istnienia TVP. Jednak nie mogę tak powiedzieć, bo zaraz jakiś prokurator generalny, człowiek światły i uczciwy, zacznie mnie osobiście ciągać po sądach, lub jakiś prokurator się do mnie dowali, albo TVP bezpośrednio mogłoby mi założyć sprawę sądową. Kurski już robił takie nazwijmy to wybryki.
Od lat czekam na partię, która z TVP zrobi porządek. Ta instytucja zbyt łatwo ulega naciskom politycznym, bo to instytucja państwowa. Jak będzie tylko jeden kanał informacyjny, potrzeba płacenia abonamentu straci rację bytu.
Ile tych kanałów TVP jest?
wg. oficjalnej strony tvp.pl/program-tv naliczyłem 18 kanałów, ale chyba 3 są dodatkowo nadawane jako bezpośrednie medialne wsparcie dla Ukrainy. tak więc tych kanałów jest aż 15, nie licząc TV regionalnych ale to odrębna historia. TV regionalne też nie powinny być podporządkowane pod wojewodę, bo wojewoda jest wsadzany na stołek przez partię/koalicję rządzącą. Regionalne powinny podlegać pod sejmik wojewódzki lub podobną miejscową instytucję.
To jest po prostu skandal, że tego jest aż tyle i kasa jest wydzierana na to coś z naszych kieszeni. Ta kasa powinna iść choćby na służbę zdrowia, lub na wsparcie małej przedsiębiorczości, która w Polsce jest w tragicznej sytuacji. A właśnie mała przedsiębiorczość tworzy na rynku pracy w normalnych warunkach ponad połowę miejsc pracy.