Super kamera 3D VR rejestrująca dookólny panoramiczny obraz o rozdzielczości 4K dla każdego oka. To najnowsze dziecko Samsunga.
Samsung 360 Round to kosztowny gadżet skierowany do środowiska zajmującego się technologią i obrazowaniem VR. Urządzenie pokazano na tegorocznej konferencji Samsung Developer. Przypomina już wcześniejsze koncepcyjne kamery do rejestracji dookólnego obrazu, nie tylko te proponowane przez Samsunga, z dużą liczbą obiektywów.
Jest ich aż 17 obiektywów, z czego 16 zostało umieszczonych na krawędzi dyskopodobnego (można też porównać z inteligentnym odkurzaczem czy latającym spodkiem) urządzenia ma za zadanie rejestrować wysokiej jakości obraz 3D o panoramicznym (360 stopniowym) polu widzenia. Dodatkowa 17 kamera skierowana jest w górę.
Ze względu na cenę należy spodziewać się, że Samsung 360 Round będzie obiektem zainteresowań przede wszystkim w środowiskach profesjonalistów, a także biznesowych. Za pomocą takiej kamery można realizować ciekawe przekazy z różnych wydarzeń masowych, rejestrować filmy szkoleniowe czy wspierać transmisje z biznesowych konferencji.
Wicedyrektor wykonawczy mobilnego działu B2B w Samsung Electronics, Suk-Jea Hahn, tak opisuje Samsung 360 Round - „…to świadectwo podkreślające nasze przewodnictwo w branży VR. Stworzyliśmy produkt, który dysponuje innowacyjnymi funkcjami, umożliwiającymi producentom wideo i realizatorom przekazów telewizyjnych łatwo tworzyć treści 3D.”
Każda z kamer (8 par stereo) Samsung 360 Round dysponuje 2 Mpix rozdzielczości sensorem typu 1/2,8 cala i obiektywem o jasności f/1,8. Wszystkie sensory rejestrują obraz z klatkażem 30 kl/s, a efektywna rozdzielczość materiału dla każdego oka to 4K (zarówno w 2D jak i 3D).
Przestrzenny jest zarówno obraz jak i dźwięk rejestrowany przez 6 wbudowanych mikrofonów) przy pełnym, dookólnym polu widzenia. Filmy zapisywane są we wbudowanej pamięci (40 GB) lub na kartach SDXC UHS-II albo dyskach SSD. Druga opcja to strumieniowanie na żywo.
Samsung nową kamerę stworzył z myślą o coraz popularniejszych platformach sieciowych, które specjalizują się w przekazach dookólnego obrazu panoramicznego - najważniejsze to Samsung VR, Facebook czy YouTube. Samsung widzi w tym potencjał w przeciwieństwie do Nokii, która mimo szumnych deklaracji wycofała się z projektu Ozo VR. Powodem było właśnie małe zainteresowanie projektem w branży.
Obudowa Samsung 360 Round ma wymiary 205 x 77 mm (średnica x wysokość) i waży niespełna 2 kilogramy. Zastosowanie materiałów dobrze odprowadzających ciepło wyeliminowało potrzebę stosowania aktywnego chłodzenia. Kamera przeznaczona jest do pracy w trudnych warunkach (zgodność z IP65), przez długi okres czasu.
O objętości treści jakie generuje Samsung 360 Round świadczą wymagania co do komputerów, które są potrzebne do ich przetwarzania. Przy tradycyjnej obróbce potrzebne są 2 pecety z procesorem klasy Intel Core i7-6700K i GPU NVIDIA GTX 1080. Strumieniowanie ma jeszcze większe wymogi, procesor Intel Core i7-6950X oraz dwie karty z GPU NVDIA GTX 1080.
Cena Samsung 360 Round? Podobno ponad 10 tysięcy dolarów.
Źródło: Samsung
Komentarze
6Nie mialem na mysli prawdziwej "padaczki" (epilepsji)
Chodzilo mi o to ze obraz bedzie tak realistyczny ze z radosci dostane padaczki... z przedawkowania szczescia... ot taki wolny zart...
Troche radosci w zyciu... czy moze kazdy czytsjacy benchmark to Replikant... teraz to juz chyba Nexus 12
Udanego weekendu biczysy ;)
Ciekawe czy rejestracja w "prawdziwym" 3D sporoduje atak padaczki :D w pozytywnym znaczeniu.
''...co ma...'' ? No panie Karolu, bez jaj takich proszę.
Kamera 3D VR, KTÓRA MA 17 obiektywów!