Południowokoreańska firma Samsung ma zamiar wycofać się rynku dysków HDD i tym samym zakończyć prace rozwojowe nad nowymi dyskami oraz zaprzestać ich sprzedaży. Niedawno taką informację opublikował serwis Wall Street Journal.
Jak się okazuje dział dysków twardych w firmie Samsung już od jakiegoś czasu regularnie generuje straty, nie dziwić więc może fakt, iż pomimo produkcji świetnych dysków twardych Samsung szuka alternatywnych rozwiązań. Ubiegłoroczny udział Samsunga w rynku dysków HDD wyniósł nieco ponad 10% w skali globu. Firma Samsung już od dłuższego czasu była znana z produkcji niezawodnych, cichych oraz przede wszystkim wydajniejszych dysków twardych niż konkurencja. Duże uznanie wśród użytkowników zyskała seria dysków twardych "F3" - która do dziś jest uważana za typowy bestseller i pozycja niemalże zawsze polecana przy zakupie dysku twardego.
Warto przeczytać: | |
WD kupuje oddział dysków twardych Hitachi | |
Samsung: 1 terabajt danych na talerzu |
Teraz zainteresowanie użytkowników było zwrócone na nowo powstałą serię "F4" z którą to wielu wiązało sporo nadzieje, jednak polityka firmy w sprawie tej serii budziła wiele zastrzeżeń, uświadamiając jednocześnie, że z firmą dzieje się coś niedobrego.
Kilka tygodni temu z rynku dysków twardych wycofała się firma Hitachi, sprzedając dział dysków HDD oraz fabryki firmie Western Digital - która to do tej pory była liderem pod względem rynkowych udziałów. Jak się okazuje podobny los może spotkać Samsunga, bowiem firma nie jest zainteresowana utrzymywaniem nierentownego działu jakim są dyski twarde. Dlatego firma podjęła decyzję o wycofaniu się z produkcji dysków twardych, jednocześnie Samsung ma zamiar skupić się na innym segmencie dysków, a mianowicie na dyskach SDD oraz wszelkiej maści pamięci NAND flash.
Według informacji Wall Street Journal dział firmy Samsung zajmujący się opracowywaniem, produkcją oraz sprzedażą dysków twardych ma zostać niebawem wystawiony na sprzedaż. Suma na jaką Samsung wycenił swój dział dysków HDD sięga kwoty 1,5 miliarda dolarów. Jak się okazuje najbardziej zainteresowana przejęciem działu Samsunga jest firma Seagate - która w zeszłym roku utraciła pozycję lidera na rynku dysków twardych na rzecz WD.
Wycofanie Samsunga z rynku dysków twardych z całą pewnością będzie ogromną stratą, biorąc również pod uwagę fakt, iż wówczas na rynku zostanie tylko trzech liczących się producentów, a mianowicie: Western Digital, Seagate oraz Toshiba.
Aktualizacja:
Seagate przejmie dział Samsunga produkujący dyski twarde. Wartość transakcji wyniesie prawie 1,4 mld USD.
W ramach umowy Samsung otrzyma 1,375 mld dolarów - połowę w gotówce i połowę w akcjach Seagate’a.
Firmy uzgodniły ponadto, że Samsung będzie dostarczał Seagate układy NAND, które wykorzystywane będą m.in. w dyskach SSD i hybrydowych nośnikach tej firmy. Seagate z kolei będzie dostawcą napędów dyskowych do laptopów i innej elektroniki użytkowej Samsunga. Co więcej, obie firmy zapowiadają wspólne prace nad nowymi rozwiązaniami w zakresie pamięci masowych dla firm.
Źródło: Wall Street Journal, TechSpot
Polecamy artykuły: | ||
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011 | AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti | Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej? |
Komentarze
33To w końcu jak jest? Toshiba rezygnuje czy nie ?
btw. "Jest napisane"
Z drugiej strony może gdy skupią się na dyskach SDD to ich ceny polecą w dól zabijając przy okazji "stare" rozwiązanie.
http://www.engadget.com/2011/04/19/samsung-sells-hdd-division-to-seagate-for-1-375-billion/
Trzech graczy: NVIDIA, AMD, Intel
Rachunek jest prosty. Po kolejnych fuzjach pozostanie również 3. graczy :)
Na dziś dzień jest tak:
Samsung - wzloty i upadki można by rzecz bo najpierw padaki z serii spinpoit zwłaszcza konstrukcje do 80GB potem pierwsze wersje pod SATA, następnie dobre serie F, jednakże do pewnej pojemności (1TB) przy większej na potęgę talerze umierają w przypadku laptopów pow 250GB. Jedna z nielicznych firm która robi dobre dyski 2,5 calowe pod ATA. Minusem jest mała innowacyjność
Seagate - legenda wśród dysków twardych ale i tu są wady. Serwis beznadzieja (naprawianie dysków dysków twardych byle tylko nie wymienić) w kontekście konstrukcji 3,5 calowych pod SATA można by napisać że dobrze na papierze to wygląda ale praktyka robi swoje. Firma różni się od samsunga tym że wdraża ciekawe pomysły (dyski hybrydowe) czy zapis prostopadły oraz dyski serwerowe chociaż ostatnio WD wyprzedza ją. Plus za bardzo dobre konstrukcje dysków 2,5 calowych zwłaszcza modeli po 320GB
WD - osobiście nie lubię tych dysków, firma wchłonęła parę innych firm jak np maxtor więc odziedziczyła parę i wad. Różni się tym od innych że nadal rozwija tą technologie (zwłaszcza jeśli chodzi o pojemność) Jeśli chodzi o stare modele nic dobrego powiedzieć nie można, chodzą i tyle zanim toshiba i hitachi weszło zwłaszcza na rynek laptopów głównie one były montowane. Plus za bardzo dobre dyski klasy 1TB i wyżej