Samsung z każdym miesiącem zarabia mniej - smartfony się nie sprzedają
Producent ma bez wątpienia spory ból głowy i musi dość szybko wymyślić lekarstwo na swoje problemy.
Od dłuższego już czasu pojawiają się informacje, iż Samsung nie może być zadowolony z osiąganych wyników finansowych. Wygląda na to, że nic nie zmieniło się w końcówce zeszłego roku. Co gorsza, widoki na przyszłość nie są wcale szczególnie optymistyczne.
Koreański producent podał do wiadomości publicznej informację, iż w ostatnim kwartale 2014 roku zysk operacyjny wyniesie najprawdopodobniej 4,7 miliarda dolarów. Niby jest to suma godna pozazdroszczenia, ale w przypadku Samsunga nie oznacza ona nic dobrego. Jeśli porównać bowiem analogiczny okres 2013 roku to mówimy o wyniku gorszym o aż 37%.
Jako głównego winowajcę takiego stanu rzeczy po raz kolejny podaje się smartfony. To właśnie te urządzenia koreańskiego producenta przynoszą zdecydowanie mniejsze zyski niż w latach poprzednich. Mało pomocne okazały się głośne premiery, chociażby Galaxy Note 4, który w większości państw zadebiutował właśnie w ostatnim kwartale 2014 roku.
Rzecz jasna trudno mówić już o upadku Samsunga, ponieważ działa on nie tylko w sektorze mobilnym. Producent ma jednak bez wątpienia spory ból głowy i musi dość szybko wymyślić lekarstwo na swoje problemy, a także ponownie wzbudzić zainteresowanie klientów swoimi smartfonami i tabletami.
Szczegółowy raport finansowy dotyczący wymienionego okresu opublikowany zostanie przez producenta pod koniec aktualnego miesiąca.
Źródło: gsmarena, htxt.co.za
Komentarze
71Ludzie zaczynają analizować i widzą, że kupno smartfona za 2000zł nie ma sensu (co widać na naszym forum) - przerzucili się na smartfony za 300-700zł - po roku utrata na wartości do 50% przy 500zł to 250zł... przy 2000zł to 1000zł więc matematyka pokazuje co się liczy.
A dlaczego nie ma potrzeby na flagowce? Bo różnią się od low- i mid-endów już coraz mniej.
A teraz - KTO na tym zyskuje???
- chińczycy z tanimi android-fonami
- Microsoft ze swoim Windows Phone 8
A dlaczego nie Samsung, Sony, LG, HTC? Bo ich budżetowe smartfony nie dorównują "chińczykom" czy marce "Lumia"...
Dlaczego nie dorównują?:
- nie ma aktualizacji oprogramowania
- są słabsze od "chińczyków" pod względem podzespołów
Wydaje mi się że TYLKO jedna firma (z tych większych) przemyślała swoje decyzje - Microsoft.
Nastawili się na budżetówki i je produkują - ich nazewnictwo jest PRZEJRZYSTE - widzisz "Lumia 735" i wiesz od razu że jest lepsza od Lumii 530 czy 630 i zarazem gorsza od 830-tki czy 930.
A teraz przeanalizujcie sobie nazewnictwo budżetowych modeli Samsunga... czy HTC... czy kogo tam chcecie... pojęcia nie macie która jest lepsza.
Wiadomo, można sprawdzić... ale teraz smartfony kupują nie tylko ludzie obeznani z tematem - kupuje je każdy - więc czym się sugerują? Tym co jest JASNE i PRZEJRZYSTE :)
Ot... tak moje zdanie :)
Niech obniżą ceny -30% to każdy kupi Samsunga :).
Oni by chcieli cały czas sprzedawać więcej, więcej i więcej, a tak się po prostu nie da...
Porzucenie starszych modeli
Brak aktualizacji
Cena/jakosc
Voila!
2. Zbyt rozdrobniona oferta, dziesiąt modeli, te na taki rynek, te na taki, każdy w kilku wariantach (na naszym rynku są dwa modele Note 4 !). Już chyba każdy model ma Galaxy w nazwie więc wykreowali markę którą już całkowicie wydoili tj. rozdrobnili na drobne
3. Brak aktualizacji co jest pochodną liczby modeli i ich wariantów. Czyli potencjalny klient wie, że zobaczy góra jedną aktualizację systemu i to po paru opóźnieniach względem zapowiedzi.
Tyle w temacie. Apple na kilka modeli i każdy w góra dwóch wariantach, aktualizacje wychodzą równolegle na wszystkie na raz.
1 Samsung traci, bo prawie nikt jak nie chce ekran duzo wiekszy miec drugiego Samsunga sobie nie kupi.
2. Jakosc dobra jest, ale tylko te Note mozna pod uwage wziasc, ale tam cena tez odpowiednia jest.
3. Prawdziwa konkurencjew Apple-owi nie potrafil zrobic, raz Apple ,zawsze Apple.
4. Inne koreanskie, chinskie firmy juz wlasne , czasami duzo lepsze konstrukcje, od Samsunga maja, przestali juz Samsunga kopiowac.
5. Wstred Samsunga do Intela, chyba tez tutaj pewna role gra, ( mam dwa Asusy z Atomem, prawie nic nie mozna im zarzucic i cena polowa odpowiednika Samsunga byla).
6. Uzywajac Atom ( niestety AMD nic tam nie ma) w tablecie bardzo latwo jest smartphone wyprodukowac..a jak potrzeba bedzie takze tam Win 10 wsadzic. itd
Musi byc konkretna funkcjonalnosc.
Tak samo jest na rynku telewizorow - obecnie technologia LCD juz na tyle nasycila rynek ze bronia sie jeszcze TV o duzych przekatnych.
Za jakis czas zostanie zastapione oledami i zacznie sie to od nowa.