Ile jest kart microSD na świecie? - wyprodukowanych przez SanDisk ponad 2 miliardy
Mija dekada od wprowadzenia kart pamięci microSD na rynek - krótka historia technologii
SanDisk, pionier technologii pamięci Flash, świętuje 10 lat od wprowadzenia na rynek kart pamięci o rozmiarze mikroSD. Dotychczas firma dostarczyła ponad 2 miliardy takich pamięci, a ich pojemność wzrosła z 32 MB w 2005 roku do aż 200 GB w 2015. Gdyby pamięć z tych wszystkich kart rozdzielić pomiędzy wszystkich ludzi jacy żyli na Ziemi, każdy otrzymałby po 100 MB.
Wśród tych 2 miliardów kart, znajdują się także karty, które SanDisk wyprodukował jako OEM, a zapewne także karty, które mimo rozmiaru mikro zostały umieszczone przez niektórych producentów akcesoriów na stałe w większych obudowach SD.
Wprowadzenie kart microSD było nieodzownym sygnałem nadchodzącej rewolucji w technologiach mobilnych. A te wymagają jak największej miniaturyzacji podzespołów. W porównaniu z kartą SD (dostępny był w swoim czasie również format miniSD), karty microSD mają o 75% mniejszy rozmiar.
Niewielkie w porównaniu ze smartfonem, ale bardzo przydatne akcesorium
Największe zapotrzebowanie na karty microSD ma obecnie rynek kamer sportowych oraz smartfonów, w tym tych, które są wprowadzane w ramach programu Android One. Czyli tanich urządzeń w cenie nie przekraczającej kilkuset złotych, jednak z dostępem do najnowszych wersji systemu operacyjnego Google. Część smartfonów nie stosuje slotów na karty microSD, by, jak to jest tłumaczone, uniknąć różnic w wydajności dwóch podsystemów pamięci - wbudowanej i tej na karcie. Czy słusznie, to już inna kwestia.
Adapter karty microSD do rozmiaru SD. W połączeniu z bardzo dobrymi parametrami wydajnościowymi dla małych kart, które nie odbiegają od parametrów pełnowymiarowych nosników, czyni microSD uniwersalnym nośnikiem - i do aparatu i do kamery sportowej
Karty microSD próbowano wprowadzić również w aparatach cyfrowych. Na razie na szerszą skalę ten pomysł się nie przyjął, choć modeli ze slotami microSD jest już więcej niż kilka.
Miniaturowe nośniki pamięci skonstruowano w SanDisk w 2004 i nazwano TransFlash. Były nazywane tak krótko, bo już w kolejnym roku nazwę zmieniono na microSD. Rynek entuzjastycznie zareagował na wprowadzenie nowego standardu, co po części było wynikiem rozpędu, którego nabrała branża cyfrowa już wcześniej. Dla porównania, osiągnięcie pułapu pierwszego miliona sprzedanych kart CompactFlash, zajęło trzy lata. Tyle samo kart mikroSD sprzedano w ciągu pierwszych trzech miesięcy.
Pierwsze karty microSD miały pojemność 32 MB. Dziesięć lat później, w 2014 roku, wprowadzono pierwszy nośnik SanDisk Ultra mikroSDXC UHS-I o pojemności 128 GB. Obecnie najpojemniejsze karty SanDisk microSDXC mają 200 GB miejsca na pliki.
Źródło: Sandisk
Komentarze
6