Dyski HDD 100 TB w 2025 roku - Seagate pracuje nad rewolucyjną technologią HAMR
Pierwsze dyski twarde z technologią HAMR mają pojawić się w 2020 roku i od tego czasu pojemność konstrukcji będzie gwałtownie rosnąć.
Główną przewagą dysków twardych (HDD) nad nośnikami półprzewodnikowymi (SSD) jest większa pojemność – w przypadku najnowszych modeli jest to nawet 15 TB, ale w planach są już dużo pojemniejsze konstrukcje. Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach?
Firma Seagate ujawniła plany wydawnicze dysków twardych wykorzystujących technologię HAMR (Heat-assisted Magnetic Recording). Technika ta wykorzystuje lasery do podgrzewania powierzchni talerza magnetycznego, co w efekcie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość zapisu danych – producent zakłada, że będzie się ona podwajać co 2,5 roku.
Co prawda obecnie technologia HAMR jest jeszcze w fazie rozwoju, ale w 2020 roku planowane jest wdrożenie jej do masowej produkcji i wydanie od razu modelu o pojemności 20 TB. Biegiem czasu pojemność dysków ma wzrastać – do 36 TB w 2022 roku oraz do 48 TB na przełomie 2023 i 2024 roku.
Później, dzięki technologii HDMR (Heated Dot Magnetic Recording) będzie to nawet 100 TB. Na takie dyski poczekamy jednak co najmniej do 2025 roku.
Źródło: Guru3D
Komentarze
49Małymi kroczkami pokazują się nowe modele z nieco większą pojemnością ale nie idzie za tym wzrost przepustowości ani spadek cen za TB tak jak można by było się tego spodziewać a czasami wręcz przeciwnie.
Kupiony 6 lat temu dysk HDD 2TB nie stracił wiele na wartości. Ceny za większe pojemności nie spadają więc nie ma sensu wymiany na nowszy egzemplarz bo się po prostu nie opłaca nawet gdy zaczynana brakować miejsca lepiej poświęcić nieco czasu i na przegląd zwartości i kasowanie danych niż inwestować kasę i czas na przenoszenie danych.
Zastanawiają mnie dwie rzeczy. Jakie temperatury będzie miał dysk twardy, skoro jego powierzchnia przy zapisie będzie punktowo podgrzewana oraz czy podczas zapisu będziemy mieli do czynienia z technologią SMR lub podobną (nachodzące na siebie ścieżki).
Z tego co pamiętam przy rozwoju dysków PMR był problem ze zmniejszeniem głowicy zapisującej, dlatego zdecydowano się na technologie SMR. HAMR ma zwiększyć upakowanie danych na talerzu, zatem co z głowicą zapisującą? Coś wiadomo na ten temat?
http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2012/03/heat-assisted-magnetic-recording-vs.-perpendicular.jpg
warto dodać coś od siebie a nie tylko clickbajt. ciekawy bo ciekawy, jednak warto czymś się wyróżnić :)