By korzystać z 5G w sieci Play konieczne jest spełnienie trzech warunków. Pierwszy wymaga od nas inwestycji, drugi niekoniecznie wiąże się z wydatkami, a trzeci zależy od naszego szczęścia. Czyli znalezienia się w zasięgu 5G.
Miesiąc po operatorze komórkowym Plus, również Play przystępuje do fazy powszechnego wdrożenia budzącego wiele zastrzeżeń standardu 5G. Wdrożenie poprzedzone było miesiącami prób i lokalnych testów, które upływały pod hasłem 5G ready, Wątpliwości dotyczące nowej technologii rozwiewamy w obszernym artykule na temat 5G.
Już od 9 czerwca w Warszawie i wielu innych miastach Polski będzie można skorzystać z 5G w Play. Lecz do tego nie wystarczy tylko smartfon wspierający 5G na częstotliwości 2100 MHz. Na inne częstotliwości w Play trzeba poczekać, a szczególnie na wdrożenie komunikacji w paśmie C, które jeszcze nie zostało oficjalnie rozdysponowane, a proces aukcyjny wstrzymano. Konieczna jest także odpowiednia taryfa i szczęście, czyli zasięg. A z tym bywa różnie i nawet oficjalne deklaracje i mapy nie są gwarancją dostępności. Najlepiej sprawdzić to samodzielnie.
W jakiej taryfie można korzystać z 5G w Play?
Wsparcie dla 5G w Play oferują między innymi LG V60 ThinQ 5G i Xiaomi Mi 10 Lite 5G. By skorzystać z 5G w takim smartfonie nie będzie konieczna zmiana karty SIM. Okazuje się jednak, że potrzebny będzie odpowiedni plan abonamentowy. To zdaje się jednak mniejszym problemem niż zakup odpowiedniego smartfona czy też znalezienie się w zasięgu sieci 5G w Play.
Według informacji jakie uzyskaliśmy w Play, będzie to możliwe na pewno gdy dysponujemy:
- abonamentem indywidualnym, w jednym z wariantów wprowadzonych w czerwcu 2019 roku i później
- abonamentem firmowym, w jednym z wariantów wprowadzonych we wrześniu 2019 roku i później
Użytkownicy indywidualni mogą też od 9 czerwca zakupić abonament dedykowany usługom 5G. Ma on zwiększony pakiet danych w stosunku do dotychczasowych ofert. To propozycja warta rozważenia, w sytuacji gdy spodziewamy się przesyłać więcej niż dotychczas danych, albo mamy starszą umowę, która nie kwalifikuje się do 5G. W ramach nowych abonamentów dostępne są też oferty na smartfony wspierające technologię 5G.
Dedykowany abonament w Play z 5G - dostępne warianty
W nowych indywidualnych ofertach abonamentowych możemy korzystać z 5G w wariancie M, L oraz HOMEBOX. Umowy jak zwykle są zawierane na 24 miesiące, ale przez pierwsze pół roku nie będziemy ponosić kosztów. Niestety posiadacze najprostszego planu S w nowej ofercie nie poznają zalet 5G, ale też będą mieli bardzo nisko ustawioną poprzeczkę dla ilości przesłanych danych. Jedynie 3 GB.
Dlaczego? Osobiście nie widzę w takim ograniczaniu sensu, ale Play zakłada, że użytkownicy najtańszych ofert raczej nie celują w zakup smartfonów z 5G.
W pakiecie M dostaniemy 20 GB dla każdego numeru w umowie. To sporo, ale też bez wielkiego szału. Trzeba mimo to pamiętać, że 5G to nie tylko szybszy transfer danych i teoretycznie szybsze wyczerpanie limitu danych. To też, a nawet przede wszystkim, większy komfort korzystania z sieci przy dużej liczbie jednocześnie zalogowanych do sieci użytkowników.
Pakiet L to wydatek 75 zł miesięcznie, czyli już sporo, ale też dostajemy tutaj aż 70 GB na dane. Jeszcze lepiej wypada HOMEBOX. W tym planie abonamentowym dostajemy dwie karty. Jedną na dane ze 150 GB limitem transferu (rozmowy przez nią są możliwe, ale bardzo kosztowne) i drugą z limitem 70 GB, która nada się też do zwykłych rozmów telefonicznych. Limit 70 GB po przekroczeniu w ofercie HOMEBOX oznacza lejek, a nie ucięcie transferu danych jak w tańszych abonamentach.
Gdzie będzie można skorzystać z 5G w Play?
Play zapowiada, że do końca czerwca zakończy fazę wdrażania 5G w 53 miastach i miejscowościach w Polsce. Jednak już od 9 czerwca (lub w najbliższych dniach) powinniśmy mieć możliwość korzystania z 5G na terenie całej Warszawy i w poniżej wymienionych miastach.
- Augustów
- Białka Tatrzańska
- Bukowina Tatrzańska
- Gdańsk
- Gdynia
- Giżycko
- Józefów
- Karpacz
- Kowale
- Kołobrzeg
- Korzystno
- Kraków
- Legionowo
- Marki
- Mrągowo
- Ołtarzew
- Ożarów Mazowiecki
- Przejazdowo
- Sopot
- Blizne
- Łaszcz
- Stare Babice
- Szczyrk
- Toruń
- Ustka
- Warszawa
- Michałów-Reginów
- Chłapowo
- Jastrzębia Góra
- Władysławowo
- Wrocław
- Zakopane
- Ząbki
- Zielonka
Play przygotowuje też mapę zasięgu, która mam nadzieję szybko zostanie udostępniona, byśmy niepotrzebnie nie karmili się nadzieją na dostęp do usług 5G. Po spełnieniu wyżej wspomnianych warunków, czyli zakupie odpowiedniego smartfona i abonamentu. Jeśli jesteście "wczesnymi ptaszkami" i już pierwszego dnia zdecydujecie sie na wypróbowanie 5G w Play i pomiar prędkości, podzielcie się z innymi czytelnikami swoimi wrażeniami w komentarzach.
Źródło: Play, inf. własna
Więcej na temat technologii 5G i związanych z nią produktów:
- Tak szybkie jeszcze nie było! 5G rozpędzone do 4,7 Gb/s
- Samsung atakuje średni segment smartfonami Galaxy A51 5G i Galaxy A71 5G
- Laptopy z 5G i dotykowymi ekranami - nowa generacja HP EliteBook x360
Komentarze
11przepływność do 20 Gb/s w łączu do terminala („w dół”);
przepływność do 10 Gb/s w łączu do sieci („w górę”);
Przy czym mam wątpliwości, czy ta sieć będzie miała 5% tych wartości... I czy będzie szybsza od LTE (po stronie nadajnika).
Widać mało wiedzą o swoich klientach. Zawsze używam telefonu z górnej półki a abonament mam najtańszy bo tak naprawdę więcej nie trzeba. Darmowe SMS i rozmowy plus jakiś pakiecik z netem. W Plush mam 20GB za 25zł. Nic więcej nie trzeba, żadnych pseudo darmowych transferów na socialmedia itd.