Jeśli tylko dostawcy rozwiązań technologicznych, operatorzy telekomunikacyjni i sektor rządowy połącza siły, sieci 5G w Polsce będą mogły wystartować już w 2020 roku.
W pierwszych polskich miastach sieć 5G może zostać udostępniona bardzo szybko – możliwe, że nawet w przyszłym roku. Takie przekonanie wyraził podczas tegorocznego Forum Gospodarczego TIME dyrektor generalny firmy Huawei Polska, Tonny Bao.
„Razem, jako dostawcy, operatorzy i sektor rządowy, możemy szybko i efektywnie wprowadzić sieć 5G w Polsce – mówił Tonny Bao. – Możemy w krótkim czasie zaimplementować 5G dzięki najnowszym technologiom i przy okazji zrobić to efektywnie pod względem finansowym”.
To właśnie koszty mogą być jednym z największych problemów związanych z wdrażaniem nowej generacji połączeń mobilnych nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Mogą, ale nie muszą, o czym również przekonywał Chińczyk stojący na czele polskiego oddziału Huawei.
„Koszty wdrożenia sieci 5G zależą od takich czynników, jak uproszczenie spektrum częstotliwości, wykorzystanie obecnej infrastruktury oraz tego jaki zasięg będzie miała sieć nowej generacji. Czy będzie to 90 procent miast, powierzchni kraju czy ludności Polski, to wszystko ma kluczowe znaczenie” – wyjaśnił.
Jak można zaoszczędzić? Między innymi wykorzystując częstotliwości i infrastrukturę sieci 4G do transmisji 5G. W osiągnięciu wysokiej efektywności pomóc ma zaś przede wszystkim Massive MIMO (Multiple Input Multiple Output) – wieloantenowe rozwiązanie zwiększające niezawodność i nawet 5-krotnie poprawiające wydajność.
Igor Milojevic, dyrektor technologiczny Huawei CEE&Nordic podkreślił podczas tego samego wydarzenia, że „kluczem do zbudowania ekosystemu 5G i motorem napędowym wdrożenia 5G jest szeroko zakrojona działalność badawczo-rozwojowa i inwestycje, a także kompleksowa standaryzacja”.
Dlatego właśnie Milojevic zachęca polskie podmioty do przyłączania się do projektów związanych z rozwojem sieci 5G. Jedną z firm, które są na to otwarte, jest Orange Polska, która już w ubiegłym roku przeprowadziła pierwsze testy terenowe (w Gliwicach).
„Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej – cała gospodarka” – skomentował Jean-François Fallacher. Prezes Orange Polska chce, by pierwsze komercyjne punkty dostępu 5G działały we wspomnianym 2020 roku.
Wzmianka o roku 2020 znalazła się również w „Strategii 5G dla Polski”, opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Celem jest uruchomienie sieci nowej generacji w przynajmniej jednym dużym mieście w tym właśnie terminie.
Jak możemy przeczytać w tym dokumencie, „sieć 5G nie będzie tylko kolejną generacją sieci telekomunikacyjnej, będzie to infrastruktura o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, dlatego rozumiana jest jako innowacyjna infrastruktura państwa”.
Źródło: Huawei, MultiPR, Orange Polska, TVN24BiS, Ministerstwo Cyfryzacji, inf. własna. Foto/ilustracje: Pixabay - Free-Photos (1), crbertoldo (2), mohamed_hassan (3)
Komentarze
37Już się firmy zabijają na przetargach w instalacji anten i systemu 5G a tutaj piszecie o zakazach.
Ludzie czy wy wiecie na jakim wy świecie żyjecie czy wy sobie zdajecie sprawę że to pieniądze i władza żądzą tym światem a nie zdrowy rozsądek?
5G jest już przesądzone koniec dyskusji protesty głupie pitolenie nic już nie zmieni będzie i koniec.
Przetargi na instalacje systemu 5G też są ogromne i faktycznie tak jak napisał przedmówca firmy zacierają ręce bo jest w tym ogromny biznes,potencjał i pieniądze.
Ten kto uważa że kilku krzykaczy zatrzyma tą technologie to faktycznie nie wie w jakich realiach żyje i chyba jest marzycielem i najwyższy czas się obudzić.
5G będzie najbardziej bezpieczną dla zdrowia technologia telefonii komórkowej, która do tej pory powstała.
Pingi się obniżą przepustowość i transfer wzrosną to będzie zupełnie nowa era internetu a to co znałeś do tej pory pójdzie do lamusa.
Technologia powinna się rozwijać a nie stać w miejscu a globalny przesył danych na najwyższych obrotach powinien być dostępny w każdym zakątku ziemi.
Dla całej reszty ważniejsze będzie polepszenie zasięgu LTE w pomieszczeniach a to jest możliwe tylko poprzez dodanie nowych BTS'ów działających na 800Mhz.
Czy tego nie można połączyć jako fakty ? Tym bardziej że sytuacja nie była jednorazowa.
Mało tego w Niemczech prowadzi się statystki wpływu masztów na zdrowie ( w Polsce brak) i okazuję się ze udowodniono większą zachorowalność na raka o około 300% w obrębie masztów.
Zapraszam do wyszukiwania informacji zamiast obrażania się w komentarzach.
Bo jeśli nic, to jest to mocno zbędny bajer, już teraz LTE jest w pełni satysfakcjonujące z prędkościami.
Sieć komórkowa boryka się z innym problemem, mianowicie spróbujcie ściągać coś z internetu i jednocześnie grać (co nawet na łączu stałym 10Mbit jest w miarę komfortowe), zobaczycie że jest to nie realne, tak samo przeglądanie internetu przy jednoczesnym pobieraniu. Te łącza maja za małą przepustowość a nie za wolne transfery !!
Niestety w Polsce to jest dramat, ciężko pracować w pociągu czy w ogóle być mobilnym zawodowo, bo nie dość, że połączenia kolejowe są wolne poza Pendolino i w zależności od kombinacji miast, można stracić 5-6h na podróż, a w pewnych przypadkach nawet więcej, to jeszcze musisz przez całą podróż obserwować jak dostęp szybkiego internetu co chwilę jest i nie ma.