Takie stwierdzenie padło z ust inżyniera Intela Timothy'ego Mattsona w trakcie odbywającej się w Nowym Orleanie konferencji Supercomputer 2010. Firma jest w stanie opracować procesor zawierający nawet tak wiele rdzeni dzięki zastosowaniu technologii Single-Chip Cloud Computer.
Zdaniem Intela przedstawiona w kwietniu bieżącego roku architektura Single-Chip Cloud Computer (SCC), która na początku miała umożliwić zbudowanie procesora złożonego z 48 rdzeni, jest w pełni skalowalna. "Mogę po prostu dokładać coraz więcej i więcej kolejnych rdzeni" - stwierdził jeden z twórców tego rozwiązania, Timothy Mattson. Jednocześnie dodaje, że przy liczbie rdzeni większej niż około tysiąc wydajność układu zacznie spadać z powodów problemów z komunikacją. Zbyt duże "zamieszanie" spowodowałoby straty w szybkości działania.
Warto przeczytać: | |
Architektura Intela zapewnia wszystkim rdzeniom procesora taki sam dostęp do pamięci podręcznej. Jest to technika znana pod nazwą spójności cache. Niestety, kiedy chcemy, aby na procesor składały się setki rdzeni, pojawia się pewien problem - tak zwana ściana spójności. Gdy dokładamy kolejne rdzenie, połączenia stają się coraz bardziej skomplikowane, aż dochodzimy do miejsca, w którym dołożenie następnej jednostki wykonawczej przyniesie więcej szkód niż korzyści. Intel pokazał, że zawsze jest jednak jakieś rozwiązanie.
Postanowiono zrezygnować ze spójności na rzecz wbudowania w każdą parę rdzeni dodatkowego miejsca na przesył danych oraz zintegrowanego routera. Dzięki temu mogłoby ze sobą współpracować nawet wspomniane 1000 rdzeni. Prototypowe CPU są tworzone już od przeszło roku. Jednak na razie są to tylko testy samej techniki połączeń. Nie jest istotna wydajność układu, dlatego dla uproszczenia naukowcy wykorzystują na razie rdzenie Pentium zaprojektowane jeszcze w 1994 roku.
48-rdzeniowy procesor SCC
Badania mają cele czysto naukowe. Mattson zastrzegł, że ta technologia nie znajduje się żadnych, nawet najdalszych planach produkcyjnych Intel. Zapewne nigdy nie wyjdzie ona z pracowni, jednak - jak każdy nowy pomysł - będzie ona mogła mieć wpływ na sposób projektowania przyszłych jednostek CPU.
Źródło: PCWorld, Intel (pdf)
Polecamy artykuły: | ||
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było | TOP-10: Monitory | GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie |
Komentarze
41Pytanie jest jaka moc obliczeniowa bedzie mial taki procesor w przeliczeniu na wat, bo w przypadku superkomputerow jest to jeden z glownych wyznacznikow oplacalonosci projektu.
Myśle że i producenci proców wiedzą jak, ale gospodarka kapitalistyczna strasznie hamuje postęp techniczny.
W sumie może to i dobrze.
Poza tym na nowo trzeba zdefiniować słowo wydajność. Bo dzisiaj mało kto wie co to jest wydajność. W końcu to nie test super pi.
I w zasadzie już dzisiaj takie rzeczy istnieją. Weźmy chipy kart graficznych, dwa razy SLI po 512 rdzeni. To już jest 1024 rdzeni.
Więc nawet ktoś tutaj się spóźnił i prubuje mówić że 1000 rdzeni to jest możliwa przyszłość, kiedy to jest już teraźniejszość.
To że karty są raczej do specyficznych zadań, to owszem, ale każdy układ jest do specyficznych rzeczy. Tak jak tworzy się określone rzeczy do określonych zdań.
.