Firma Achronix Semiconductor, zajmująca się projektowaniem układów FPGA, zapowiedziała na swojej stronie przełomową serię Speedster22i. Co ciekawsze, będzie ona produkowana w fabrykach Intela z wykorzystaniem 22 nanometrowego procesu produkcji.
Jednostki typu FPGA, których tworzeniem zajmuje się firma Achronix Semiconductor, to układy logiczne znane pod nazwą bezpośrednio programowalnych macierzy bramek. Znajdują one zastosowanie między innymi w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów, kryptografii, lotnictwie, telekomunikacji, obliczeniach wymagających dużej wydajności (High-performance computing), a nawet w urządzeniach przeznaczonych dla zastosowań militarnych. Warto wspomnieć, że układy FPGA "uczestniczyły" w misji na Marsa.
Warto przeczytać: | |
Unikalną cechą FPGA jest możliwość ich przeprogramowania w dowolnym momencie. Mimo tego atutu do tej pory były on wyraźnie w tyle za układami typu ASIC (Application Specific Integrated Circuit), które wyspecjalizowane są w jednym, konkretnym działaniu. Było tak głównie ze względu na wolniejsze działanie i większy pobór mocy. Jednak dzięki szybkiemu wzrostowi wydajności, zmniejszaniu procesu produkcji i udoskonalonej architekturze ta przewaga powoli maleje, a FPGA stają się alternatywą dla ASIC.
Obecnie kilka firma zajmujących się projektowaniem bezpośrednio programowanych macierzy bramek zadeklarowało wprowadzenie w przeciągu roku układów wytworzonych w skali 28 nm. Jednak Achronix posuwa się jeszcze dalej i przedstawia wielki skok z dotychczasowych 65 nm w postaci rodziny Speedster22i, która będzie wytwarzana w fabrykach Intela z użyciem technologii 22 nm.Będzie to pierwszy przypadek, kiedy gigant z Santa Clara wyprodukuje chipy dla zewnętrznej firmy.
Według informacji ze strony Achronix, układy z serii Speedster22i będą mogły się pochwalić nawet 300 procentowym wzrostem wydajności, 50 procent mniejszym użyciem energii i 40 procentowym spadkiem kosztów w stosunku do innych jednostek FPGA. Ich częstotliwość będzie wynosić do 1,5 GHz. Ponadto będą one mogły obsługiwać pamięć DDR3, magistrale PCI-Express (nawet trzecią generację), a także zapowiadany Ethernet 400G i LTE.
Szacuje się, że układy FPGA będą zużywać zaledwie jeden procent możliwości produkcji w skali 22 nm, jednak - jak mówi rzecznik Intela - jego organizacja jest otwarta na podobną współpracę z innymi firmami. Wstępne dane wskazują, że nowy proces będzie gotowy w połowie 2011 roku, zaś pierwszych próbek inżynieryjnych Speedster22i należy się spodziewać dopiero pół roku później. Być może w 2012 następi premiera.
Źródło: Achronix
Polecamy artykuły: | ||
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5 | Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD | Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450 |
Komentarze
24